Yayaların koruyucusu Google yapışkan motor kaputu

Son yıllarda araç kazalarında dikkat edilen konulardan birisi de yaya güvenliği olarak öne çıkıyor. Bu doğrultuda EuroNCAP gibi kuruluşlar artık yaptıkları testlerde yaya maketlerini de dahil ediyor ve önden çarpmalarda araçları bu yönde derecelendiriyorlar. Ayrıca otomobil üreticileri de özellikle ön kaput tasarımlarını bu doğrultuda şekillendirmeye başladılar. 


Diğer taraftan bazı araçlarda standart ve opsiyonel olarak sunulmaya başlanan yaya tespit sistemleri de çarpma ihtimalinin olduğu yayayı tespit ederek sürücüden bağımsız olarak fren yapıyor ve aracı durduruyor. Tüm bu çalışmalar sayesinde kazalarda yaya yaralanma ve ölümlerinin azaltılması hedefleniyor. 
EuroNCAP yaya tespit sistemi testi için tıklayınız

Otomobil üreticileri çalışmalarını sürdüredursun sürücüsüz araç tasarlayan ve gerçek yollarda testlerine de son hızla devam eden Google, oldukça ilginç bir yaya koruma yönteminin patenti aldı. Koruma sistemi aslında “fly paper” yani sinek kağıdı esasına dayanıyor. Yaya kazaları ağırlıklı olarak önden çarpma ile gerçekleşiyor ancak yayaya esas zararı veren aracın çarpması değil yolcunun kaza sonrası sekerek başka yere çarpması ve düşmesi sonucu gerçekleşiyor. Bu durumu sineğin kağıda yapıştığı gibi yolcunun da kaputa yapışacağını düşünerek çözmeye çalışan Google karşımıza basit bir mantığa dayanan ancak oldukça komplike bir teknoloji ile çıkmış olabilir. 
İlk bakışta herkesin aklına gelecek sorular ise aslında gayet açık;
  • Peki ama havadaki toz, sinek de kuşlar da motor kaputuna yapışmaz mı?
  • Araç dururken kaputun üzerine kedi çıkarsa ne olacak?
  • Bu araç nasıl yıkanacak?
  • Yağmur yağarsa ne olacak? 
  • Biri elini de  kaputa yaslarsa ne olacak? 
Bu sorular gülerek sorabileceğimiz soruların başında geliyor. Ancak karşımızda Google gibi sürücüsüz araç geliştiren bir devin olduğunu da unutmamak gerekiyor. Çılgın teknoloji temel olarak çift taraflı yapışkan kaput filmi olarak düşünülebilir. Bir tarafı kaputa yapışan kaplamanın diğer tarafında yayaya yapışan yüzey bulunuyor. Ayrıca yukarıdaki sorularımızın cevabı olarak yapışkan dış yüzeyin üstünde çok özel, parlak ve pürüzsüz bir tabaka mevcut. Bu tabaka şiddetli bir çarpmanın etkisi ile saliseler içinde yumurta kabuğu benzeri yapısı ile tuzla buz olarak etkisiz hale geliyor, alttaki yapışkan tabaka ortaya çıkıyor ve yayayı kaputa yapıştırıyor. 
Tüm bu soru ve açıklamalardan sonra hala inanması güç olan çılgın teknoloji hakkında Google’a şimdilik inanmak en mantıklısı gibi görünüyor. Buna neden olarak da geliştirdiği sürücüsüz araçların yayalara zarar vermesini isteyecek en son firmanın Google olduğunu düşünüyoruz. Belli ki bu konu kafalarını epey meşgul ediyor. Diğer taraftan bizim de aklımıza 2 farklı soru geliyor 
  • Yayanın yapıştığı araç ya bir duvara girerse veya başka araç ile çarpışırsa ne olacak?
  • Yaya cama çarparsa ne olacak? (En alttaki çizimde bu konu simule edilmiş gibi görünüyor)
Her halde bu soruların ve nicelerinin cevabı da Google tarafından düşünülmüştür ve bizi şaşırtacağına da eminiz. En umut verici durumun ise farklı firmaların yaya güvenliği konularında ciddi çalışmalar yürütmesi ve ne kadar çılgın olursa olsun beyin fırtınaları yapmaları olarak gösterilebilir. 

Yayanın savrulduğu gösteren bir simülasyon
Google yapışkan kaput teknolojisi patent resimleri

Facebook Comments