Performans hava filtresi nedir? Gücü nasıl yükseltir?

Performans hava filtresi bir aracın motor gücünü arttırabilmek için uygulanabilecek en pratik ve ucuz modifiye yöntemidir. Öyle ki aracın modeline bağlı olmak şartı ile bir kelepçe ve bir tornavida ile kutu içindeki standart filtreyi çıkartıp bu filtre ile değiştirmek 5 dakika gibi kısa bir sürede mümkündür. Ayrıca markasına ve tipine göre değişmekle beraber 35-40TL’den başlayan ucuz fiyatlar ile performans hava filtrelerini bulmak mümkündür.
Diğer taraftan bu kadar basit ve ucuz bir şekilde yapılan bu modifiye işlemi özellikle ülkemizde son derece bilinçsiz bir şekilde gerçekleşiyor. Kulaktan dolma bilgilerle yapılan bu işlem bazı durumlarda güç artışı beklentilerini boşa çıkardığı gibi motora da zarar verebilmektedir. Bu nedenle her işte olduğu gibi performans bu filtrenin de değişikliği de bilinçli bir şekilde yapılmalı ve bu işin profesyonellerine danışılmalıdır. Ayrıca kullanılabilecek en kaliteli hava filtreleri seçilmelidir. Unutulmaması gereken, görevini düzgün yapamayan hava filtresine sahip bir otomobil ile sigara içen bir kişi oldukça benzerdir.

Motorda hava filtresi ne işe yarar? 

Performans hava filtresinin ne olduğunu öğrenmeden önce standart bir hava filtresinin motordaki işlevini tam olarak bilmek gereklidir. Motorun emdiği hava silindirler içerisindeki yanma için gereklidir. Hava olmaz ise yanma da gerçekleşmez. Ancak bu hava temiz bir şekilde gereklidir. Hava içerisinde %78 nitrojen ve %20 oksijen bulunur. Geri kalan %2’de ise diğer gazlar mevcuttur. Ayrıca ortamda bazı partiküllerin oluşturduğu ancak göremediğimiz toz parçacıkları da mevcuttur.
Işık altında görülebilen partiküller

Motor, hava emişi sırasında ortamda ne varsa içine çeker. Ancak bu sırada yanma için gerekli olan hava ile uçuşan toz partiküller de emilir. Bu partiküller  göz ile görünmeseler de aralarında kırık taş formunda oldukça keskin olanları mevcuttur ve bunlar metali çizebilecek derecede serttir. Motorun yanma odasına girmeleri durumunda ise birbirleri ile sürtünen piston ve silindirler arasına girerek bu parçaların çizilmesine neden olabilirler. Ayrıca günümüzdeki motorların büyük bir kısmının turbo beslemeye sahip olduğu düşünülürse bu zararlı partiküller pervane yataklarına da zarar verebilme potansiyeline sahiptir. Zaten oldukça hassas toleranslara sahip olan motor parçaları bu çizikler nedeniyle hasar görür ve bunun sonucunda da çalışma verimi düşer. Bu durum uzun bir süre gerçekleşirse motorda ciddi hasarlara neden olabilir.

Hava içerisinde göz ile görünmeyen toz parçacıklarının elektron mikroskobunun altında görünümü
Tüm bu nedenlerden dolayı motor silindirleri içerisine bu sert partiküllerin girmesi sakıncalıdır. Filtre motorun ihtiyacı olan havayı geçirir ancak zararlı toz parçacıklarını geçirmez ve büyük bir oran ile filtreler. Bu sayede motor çok daha uzun ömürlü ve sağlıklı olur.
Aşırı kirli filtre

Performans hava filtresi nedir? 

Standart hava filtrelerinin hava içerisindeki partikülleri büyük bir oranda filtrelediğini yukarıda belirtmiştik. Otomobil üreticileri motor ömrünü daha da fazla arttırabilmek için daha sıkı filtreler kullanırlar. Ancak daha sıkı olan bu filtreler partikülleri iyi filtreleyebildiği gibi hava akışını da bir miktar engeller. Bu durumu en basit olarak şöyle örnekleyebiliriz. Burnumuzla bir kaç sefer derin nefes alalım. Daha sonra burnumuzu bir bez parçası ile kapatalım ve aynı şekilde derin bir nefes daha alalım. Görüldüğü gibi bez ile nefes almak daha zordur. Bu duruma benzer bir şekilde motor da filtre ile bir miktar daha zor hava emişi yapabilmektedir.
Standart kağıt fltre
Performans hava filtrelerinin amacı ise;
motorun daha rahat emiş yaparak daha fazla hava almasını sağlayabilmektir. Standart hava filtrelerinin gözenekleri partikülleri en ince şekilde filtre edebilmesi için daha dardır ve bu nedenle hava emişi de zor gerçekleşir ve genellikle kağıt bazlı malzemeden imal edilirler. Havanın daha rahat emilebilmesi için ise bu gözeneklerin daha geniş olması gerekir. Ancak daha geniş gözenek demek istenmeyen partiküllerin bir kısımın da silindirler içerisine girmesi demektir.
Performans hava filtresi
Performans hava filtreleri ise genellikle pamuk iplikleri ile dokunmuş özel malzemelerden üretilir. Gözenekleri hem kağıt filtrelerden daha geniştir hem de kullanım ömürleri çok daha uzundur. Ancak geniş olan bu gözenekler havayı iyi geçirse de iyi filtre edemez. Bu nedenle hem hava akışını sağlamak hem de filtreleme kapasitesini arttırabilmek için pamuk iplik bazlı filtre malzemesi özel bir şekilde yağlanır. Emilen havanın içinde bulunan motora zararlı partiküller ise bu yağa yapışır. Bu sayede hem daha fazla hava emilirken hem de partiküller filtrelenmiş olur. Ancak her şekilde araçlarda standart olarak bulunan kağıt hava filtreleri zararlı partikülleri daha iyi engeller.

Ayrıca yüzey alanı daha geniş olan kutu dışı açık tip performans hava filtrelerinde yüzey alanı daha fazla olduğu için emiş daha fazladır. Tüm bunların sonucu olarak yaklaşık %35-40 oranında daha fazla hava emişi sayesinde de güç artışı sağlanır.

Performans filtre pamuk iplikli doku

Performans hava filtresi ile güç ne kadar artar?

Emilen havanın artması sonucu güç artar ancak bu durum ağırlıklı olarak üst devirlerde gerçekleşir. Alt devirlerde ise bir miktar güç kaybı bile olabilir. Bunun nedeni ise alt devirlerde daha az olan yakıt miktarı yüksek miktarda hava ile karışır. Bunun sonucu olarak da fakir karışım oluşur. Fakir karışım ise gücün düşmesine neden olur. Ancak tüketimde de bir miktar azalma meydana gelir.
Üst devirlerde ise gelen yakıt konusunda sorun olmadığı için daha fazla hava sayesinde yanma daha iyi gerçekleşir ve bu doğrultuda güç, motorun ve kullanılan performans hava filtresinin tipine bağlı olarak yaklaşık olarak %4 artabilir. Ancak yüksek devirlerde elde edilen güç nedeniyle tüketim değerlerinde küçük bir miktar artış da olabilir. Normal kullanım şartlarında ise genel tüketimde düşüş beklenebilir.
Diğer taraftan performans hava filtrelerinde emilen hava miktarı daha fazla ve hızlı gerçekleştiği için motor sesinde artma meydana gelir. Bu ses oldukça sportif hisler uyandırır ve güç artışını ve tüketimi bir kenara bırakıp sadece bu ses için performans hava filtresi kullanan sürücüler vardır. Ancak sesin daha fazla alınabilmesi için gaza fazla basan sürücü yakıt tüketiminin aşırı artmasına neden olur. Kendi tecrübelerimize göre bu sportif sesin tahrik edici yönü nedeniyle tüketimi düşürmek pek de mümkün olmamaktadır.

 Kaç tip performans hava filtresi vardır? 

Otomobil üreticileri hava filtrelerini plastikten bir kutunun içerisine yerleştirmiştir. Bu bir nevi susturucudur ve hava emişinden kaynaklanan sesin gerek aracın dışında gerekse de içinde daha az duyulmasını sağlamaktadır. Ancak bir kutu içerisine sıkıştırılmış olan ve dar bir hava emme kanalı olan bu filtrenin hava emme yüzey alanı da sınırlıdır.

  • Açık hava filtresi

Bu sınırın önüne geçmek isteyen performans filtre tasarımcıları hava filtresi kapağını iptal ederek ve filtreyi kutu dışına alarak hava emme yüzey alanını büyütme yolunu seçmişlerdir. Bu tip  performans hava filtresine “Açık hava filtresi” de denir. Emme yüzey alanı büyüyen filtre sayesinde hava emiş miktarı da artar ve yaklaşık olarak %4 güç artışı sağlanır. Emilen hava miktarı ve plastik muhafaza kutusunun susturucu etkisi kalmadığı için de ses düzeyi çok daha yüksektir. Ancak bu durum performans tutkunları tarafından tercih edilir.

Açık hava filtesi
  • Kutu içi performans hava filtresi

Kutu içi hava filtreleri ise standart kağıt hava filtreleri ile aynı ebatlara ve görünüme sahiptir. Sadece kullanılan malzemeler de değişiklik vardır ve bu malzemeler açık hava filtresi ile aynıdır. Montajı ise standart filtreler ile aynıdır. Motor kaputu açıldığı zaman performans hava filtresi kullanılıp kullanılmadığı anlaşılmaz. Kutu içerisindeki yerini muhafaza eden bu performans filtresinde yüzey alanı daha az ve emiş kanalı da dar olduğu için hava emiş miktarı daha azdır ve bu doğrultuda elde edilen güç miktarı açık tiplerdeki kadar yüksek değildir  ve yaklaşık %2-3 seviyesindedir. Ayrıca açık hava filtresinin aksine ses düzeyi düşüktür. Bu sayede kabin içerisinde ses düzeyini yükseltmez.

Kaç tip otomatik şanzıman vardır?

Kutu içi performans hava filtresi

 

Performans hava filtrelerinin ömrü ne kadardır? 

Performans hava filtreleri pamuk ipliklerinden üretilir, yağ ile partikül tutma kapasitesi arttırılır, telden bir kafes vasıtasıyla da şekillenir ve standart kağıt filtrelere göre çok daha dayanıklıdır. Standart filtreler modele bağlı olmak şartı ile 10.000km-30.000km arasında ömre sahipken kaliteli markaların performans hava filtreleri bakımları düzgün yapılmak şartı ile neredeyse 1 milyon km ömre sahiptir. Yaklaşık olarak 50.000km’de bir markanın önerdiği şekilde temizlenip yağlanırsa sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Açık tip hava filtreleri ise motor kaputu tarafından sıkıştırılmamalı ve kesinlikle deforme olmamalıdır. Filtrenin herhangi bir yerinde meydana gelebilecek bir açılma zararlı partiküllerin motora girmesine neden olabilir ve bu nedenle de bir süre sonra motorda hasar meydana gelebilir.

Motor soğutma sistemi nedir? Ne işe yarar?

 

Facebook Comments