Hyundai Tucson – Kia Sportage – Nissan Qashqai – Renault Kadjar – VW Tiguan karşılaştırması

Yakın bir zamanda ülkemize gelen ve fiyatları açıklanan VW Tiguan’ın sadece 2.0 litre dizel motorunun özellikleri açıklanmıştı. Bu sadece ülkemizde değil diğer tüm pazarlarda da bu şekilde gerçekleşti. 1.4 TSI motorun teknik verileri ise en sonunda açıklandı. Ayrıca düşük hacim-benzinli motor rakipleri ile benzer özelliklere sahip tek motor seçeneği olarak öne çıkıyor. Bu nedenle yeni açıklanan motor verileri üzerinden rakipleri ile karşılaştırma gerçekleştireceğiz. Yapacağımız karşılaştırmada tüm modellerin baz motor, baz donanım ve 6 ileri manuel şanzımana sahip en ucuz ve en kolay ulaşılabilir seçeneklerine yer verdik.

Makyajlı Audi A3 – BMW 1 Serisi – Mercedes A Sınıfı karşılaştırması

Listede bulunan araçlardan en eskisi 2013 yılında tanıtılan Nissan Qasqai modeli ve 2017 yılında makyajlanması bekleniyor. Hyundai Tucson ve Renault Kadjar 2015 yılında satılmaya başlanırken Kia Sportage 2016 yılında satılmaya başlandı. VW Tiguan ise 2015 yılı sonunda tanıtıldı ancak satışına daha yeni başlanabildi. Bu nedenle genel anlamda Nissan Qashqai hariç diğer 4 modelin birbirlerine güncellik olarak oldukça yakın olduğu söylenebilir. 

Fiyat karşılaştırması
Tüm modeller baz motor, baz donanım ve 6 ileri şanzıman ile seçilirse VW Tiguan fiyat konusunda en yakın rakibi Kia Sportage modeline bile 5.408 TL yani %6.5 oranında fark atıyor. Listenin en ucuzu Nissan Qashqai ise VW Tiguan’dan 9.738TL yani %12 daha ucuz. Bu farklar aynı sınıfta benzer motor ve donanıma sahip olan araçlar için oldukça fazla diyebiliriz. Ayrıca Nissan Qashqai hariç diğer tüm modeller 2015 ve 2016 yılında tanıtıldı ve hepside yeni modeller. Ancak W Tiguan özellikle Nissan Qashqai modeline göre daha zengin donanıma sahip ancak diğer modeller ile aynı seviyede diyebiliriz.

Boyut karşılaştırması

VW Tiguan diğer 4 rakibinden uzunluk olarak bir miktar daha fazla. Diğer taraftan Kia Sportage genişlik olarak tüm rakiplerinden daha büyük ölçülere sahip. Hyundai Tucson ise yerden en yüksek model olarak öne çıkıyor. Nissan Qashqai ise tüm ölçülerde rakiplerinin en küçüğü olarak göze çarpıyor. En ağır modeller olan Hyundai Tucson ve VW Tiguan bu konuda Qashqai’den yaklaşık 120kg yani %9 daha ağır. Qashqai’nin boyutlarının küçüklüğü buradan da açıkça anlaşılabilir. 
 Teknik karşılaştırma

Tiguan modelinde diğer VW Grubu modellerinde yaygın bir şekilde kullanılan 1.4lt turbo-benzinli motor bulunuyor. Hyundai Tucson ve Kia Sportage ise aynı motoru kullanıyor ve bu motor 1.6 litre hacminde atmosferik emişe sahip. Gücü atmosferik bir motor için oldukça yerinde olsa da iki kardeş markanın daha ne kadar atmosferik konusunda ısrarcı olacağını merak ediyoruz. Nissan Qashqai ve Renault Kadjar da kardeş firmalar ve aynı 1.2 lt turbo-benzinli motoru kullanıyorlar ancak Nissan’da bulunan ünite 15ps daha güçsüz.

Renault Talisman-VW Passat-Ford Mondeo-Skoda Superb-Opel Insignia Karşılaştırması

Tüm modellere güç ve tork yönünden bakılırsa Tiguan’ın sahip olduğu 1.4 turbo-dizel motor gücü ile Koreli rakiplerine ve Renault Kadjar’a yakın ancak tork olarak tüm rakiplerinden çok daha yüksek. Kadjar modelinin motoru düşük hacimli ancak gerek güç gerekse de tork olarak oldukça ideal verilere sahip. Ayrıca 1.2lt hacme sahip olması MTV oranını da düşük olmasını sağlıyor.

Renault Kadjar’ın oldukça hafif bir kasa ağırlığına sahip olması, güç ve tork verilerinin hacmine göre oldukça iyi olması sayesinde karşılaştırmanın en iyi 0-100km hızlanmasına ve maksimum hızına sahip. Daha büyük bir motora ancak daha ağır bir kasaya sahip olan Tiguan ise performans olarak Kadjar’ın hemen arkasında yer alıyor. Koreli kardeşler ise eşit performansa sahip ancak kağıt üzerinde gücü en yüksek motorlara sahip modeller olmalarına rağmen turbo besleme eksikliği nedeniyle performans olarak tüm rakiplerinin gerisindeler.

Yeni Renault Megane – Yeni Opel Astra karşılaştırması

Tüketim olarak ise hem hafifliğin hem de 1.2 turbo motorun etkisi ile Renault Kadjar en düşük değerlere sahip. Ardından da kardeşi Nissan Qashqai geliyor. VW Tiguan ise listenin ortasında yer alıyor. Atmosferik motorlu Koreli kardeşler ise en yüksek tüketim değerlerine sahip. Elde edilen performans ve tüketilen yakıt değerlerine bakıldığı zaman Renault Kadjar’ın kağıt üzerinde en verimli model olduğunu görüyoruz. Ancak VW yakın bir zamanda 1.4 TSI motorun yerine geçecek olan daha güçlü ve daha az yakıt tüketimine sahip olan 1.5 TSI motorları tanıttı. Bu motorların Tiguan modelinde de kullanılması durumunda verim konusunda VW Tiguan bir miktar öne geçebilir.

VW’in yeni 1.5 TSI motorunun özellikleri için tıklayınız

Sonuç

Fiyat, performans ve tüketim olarak bakıldığı zaman Renault Kadjar modeli tüm rakiplerinin önünde yer alıyor diyebiliriz. VW Tiguan ise Kadjar ile benzer değerlere sahip ancak fiyatı listenin tüm modellerinin çok üstünde yer alıyor. Koreli kardeşler Hyundai Tucson ve Kia Sportage ise ortalama fiyatlara sahip ancak yakın bir zamanda mutlaka verimli turbo motorlara geçmeleri şart gibi görünüyor. Nissan Qashqai ise listenin en ucuzu ancak artık yüzü eskimeye başladı ve yenilenmiş rakiplerine karşı yakın bir zamanda makyaj operasyonu görmesi şart oldu. 
Performans ve tüketim değerler tamamen markaların belli standartlara göre kendi bünyelerinde yaptıkları testlere göre belirleniyor ve günlük kullanımlarda farklılık gösterebiliyor. Teorik verilerin pratikte farklı çıkabileceğini belirtmekte fayda görüyoruz. Bu nedenle bir modeli satın almadan önce mutlaka test etmenizi ve yol bilgisayarı vasıtasıyla tüketimi hesaplamanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca her modelin farklı hisler yaratacağını rahatlıkla söyleyebilir. Bu nedenle kişisel zevklerin, tercihlerin ve bütçenin seçim yaparken araçlara öncelik sağlayacağını düşünüyoruz. Biz sadece kağıt üzerindeki verileri yorumlayarak analiz gerçekleştiriyoruz. Bundan sonrası ise zevklere ve renklere kalıyor. 


Yeni-eski VW Tiguan karşılaştırması

Görünümler

Facebook Comments