Toyota GT86 Shooting Brake konsept modeli tanıtıldı

Toyota’nın Subaru (BRZ) ile beraber geliştirdiği GT86 modelinin Shooting Brake tarzına sahip bir konsept modeli tanıtıldı. Yakın bir zaman önce makyajlanan Coupe modelinin yeni ön tasarım detaylarına sahip olmayan model Coupe-SW arası bir tasarıma sahip ve bu tarz Shooting Brake olarak adlandırılıyor.

Büyük bir bagaj hacmine sahip olan, sportifliği ve pratikliği bir araya getiren konsept model oldukça güzel ve üretime yakın gibi görünse de şimdilik üretimi düşünülmüyor. Ancak Toyota yetkilileri üretim düşünülmeden vizyon amaçlı yapılan böyle bir çalışmanın markanın geleceği hakkında ipuçları verdiğini ancak hiçbir şeyin de imkansız olmadığını açıkça belirtiyorlar. 
Tanıtılan modelde nasıl bir motor olduğu bilinmiyor ancak Toyota GT86 modelinin motorunda makyajla beraber bir miktar güç ve tork artışı sağlanmıştı. 2.0 litre boxer atmosferik-benzinli motorun gücü 5ps artışla 205ps’e torku ise 7nm artış ile 212nm’ye yükselmişti. Bu rakamlar günümüz güç savaşlarında küçük gibi görünebilir ancak motorun atmosferik olması işleri oldukça sınırlıyor. Ayrıca manuel şanzıman oranları daha sportif kullanım için elden geçirilerek değiştirilmiş. Güç artışı öncesi 0-100km hızlanması 8.2saniye ve maksimum hızı da 210km/saat olan modelin bu verilerinin 8 saniye ve 212-213km/saat olarak iyileşmesi beklenebilir. 

Facebook Comments