En hızlı 4 koltuklu Cabrio Brabus 850 6.0 oldu

0
52
Mercedes geçtiğimiz yıl büyük boy lüks sedan modeli S Sınıfı’nın Cabrio versiyonunu da piyasaya sunmuştu. Bu model hem S Sınıfı’nın rahatlığını hem de SL modelinin sportif cabrio keyfini sahiplerine tattırıyordu. Oldukça az aracın olduğu bir sınıfta bulunan aracın rakipleri Bentley ve Rolls Royce gibi markalardan oluşuyor.


Bu harika modelin ayrıca AMG departmanı tarafından elden geçirilen performanslı S63 modeli de bulunuyor. Modelde 5.5lt V8 silindir çift-turbo 585ps güç ve  900nm tork üretebilen bir motor bulunuyor. S63 Cabrio bu motor ile 0-100km hızlanmasını 4.1 saniyede tamamlarken 300km/saat maksimum hıza çıkabiliyor. 

Mercedes’in onaylı modifiye firması Brabus ise bu teknik ve performans değerlerini beğenmeyenler için Brabus 850 6.0 modelini piyasa sürdü. 5.5lt V8 motorun 5.5lt olan hacmi 6.0 litreye yükseltildi, turbo sistemi büyütüldü, şanzıman yeni güce göre yenilendi, egzantrik ve krank milleri yeni yapıya göre değiştirildi ve geri kalan tüm parçalar ortaya çıkacak güce dayanabilmesi için tamamen elde geçirildi. Sonuç olarak 585ps olan güç 265ps artışla 850ps’e, tork ise 550nm artışla 900nm’den 1450nm’ye yükseldi. Kısacası güç %45, tork ise %61 oranında artış gösterdi. Bu güç ve tork 4×4 çekiş sistemine 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman vasıtasıyla iletiliyor.  Açıkçası bu kadar güce ve torka ne gerek var diye kendimize sormuyor değiliz ancak her şeyin daha fazlasının istendiği bir dünyada yaşadığımız gerçeğini de unutmamak gerekiyor. Bu arada aracın ortalama olarak 10.3lt tüketime sahip olduğunu da belirtmekte fayda görüyoruz. Bu kadar yüksek güce ve performansa rağmen bu tüketim değeri gerçekten de düşük.
Bu inanılmaz güç ve tork artışı sonrası ise aracın 0-100km hızlanması 0.6 saniye azalmış ve 4.1 saniyeden 3.5 saniyeye düşmüş. Maksimum hız 300km/saatten 350km/saate çıkmış ve burada sınırlandırılmış. Yani araç 370-380km/saat gibi çok yüksek hızları bile çıkabilme potansiyeline sahip. Performansın bu oranda artışından sonra aracın genelinde de buna uygun bir yapı elde etmemek tabii ki olmazdı. Bu doğrultuda yol tutuşun artması için araç 15mm alçaltılmış ve daha düşük yanak yüksekliğine sahip lastikler ile büyük jantlar tercih edilmiş. Ayrıca ağırlığı yükseltmeyen karbon-fiber malzemeden imal edilen ve aracın çeşitli yerlerinde yer alan aerodinamik parça ve spoylerler de yüksek hızda yol tutuşa büyük katkıda bulunuyor.