Toyota C-HR detayları açıklandı

Hybrid araçlar konusunda en deneyimli markalardan olan ve bu teknolojinin yaygınlaşmasında büyük pay sahibi olan Toyota’nın ülkemizde üretilecek Crossover modeli C-HR’nin kokpit fotoğrafları, kullanılacak motor ve teknik detayları açıklandı. 4360mm uzunluğu, 2640mm iz açıklığı, 1795mm genişliği ve 1555mm yüksekliği ile sub-kompakt sınıfının en büyük modellerinden birisi olacak olan C-HR, ayrıca coupe tarzı tasarımı ile de yine bu sınıfın en sportif görünüme sahip modellerinden birisi olmaya aday görünüyor. 

Toyota C-HR kokpit
Aracın kokpiti ise Toyota’nın Corolla, Auris ve Avensis gibi modellerinde kullandığı duvar gibi düz ve demode kokpitten vazgeçtiğini açık bir şekilde gösteriyor. Çok daha modern ve günümüz tasarım anlayışına uygun olan kokpitin ortasından yükselen dev görünümlü bilgi-eğlence sistemi ise kıvrımlı yapısı ile dikkat çekiyor. İlginç bir şekilde Casio kol saati benzeri dijital saate bu büyük ekranın sağ alt kısmında yer verilmiş. Bu modern ve retro iki ekran yan yana ilginç bir görünüme sahip olmuş ve bizce çok da gerekli değildi. Kullanışlı olabilir ancak çok da estetik görünmüyor diye düşünüyoruz.

Toyota GT86 makyajlandı

İlginç bir tasarıma sahip basık yapılı vites topuzu ise sportif bir detay olarak kendini gösteriyor. Kokpitin üst kısmı ise deri benzeri bir malzemeyle kaplanmış ve bu sayede lüks bir görünüm elde edilmiş. Kapıların ortasından başlayıp kokpiti ikiye bölen ve bilgi-eğlence sistemi üstünden dolanan mavi renkli çıta ise neredeyse hiç bir otomobilde görmediğimiz hoş ve estetik görünümlü bir detay olarak öne çıkıyor. Bize göre Toyota mevcut kokpit tasarım anlayışını bırakarak önemli bir adım atmış. Umarız Toyota tüm modellerinde bu tasarım anlayışını benimsemeye devam eder.

Yeni Toyota Supra’da durum nedir?

Kokpit tasarımı ile başlayan değişimin bir yeniliği de beraberinde getirdi. Toyota’nın uzun zamandır ısrar ettiği 1.6lt atmosferik motor artık yerini 1.2lt turbo-benzinli motora bırakıyor. 116ps güce ve 185nm torka sahip olacak olan yeni motor düşük hacmi sayesinden MTV avantajı sağlayacak. Ayrıca ortalama olarak 5.7lt/100km tüketime sahip olacak. Bu motor 6 ileri manuel veya CVT otomatik şanzıman ile gücünü ön tekerleklere veya opsiyonel 4 çeker sistemine aktaracak. Diğer taraftan 1.4 turbo-dizel motorun ne olacağı ile ilgili henüz bir bilgi bulunmuyor. Rakiplerine göre güçsüz kalan bu motor Avensis ve Verso’da kullanılan ve BMW’den ödünç alınan 1.6lt turbo-dizel motor ile mutlaka değiştirilmesi gerekiyor. Zaten diğer modellerde kullanılan bu motoru Corolla, Auris ve C-HR gibi modellere entegre etmek çok da zor olmasa gerek.


Makyajlı Toyota Corolla Türkiye fiyatları açıklandı
Modelde kullanılacak Hybrid sistem ise aracı hybrid olarak almak isteyecekleri üzecek nitelikte. 1.8lt atmosferik benzinli motor ve elektrikli motor 122ps güç üretiyor ancak benzinli motorun 1.8lt hacmi nedeniyle ÖTV bir üst dilimde değerlendiriliyor. Bu nedenle de fiyatı yüksek olacaktır. Bu arada Hybrid sistem elektrik motor devrede iken ortalama olarak 3.7lt/100km tüketime sahip. Sunulacak 1.6lt turbo-dizel ünite hybrid sistemi gerek performans gerekse de performans olarak geride bırakacaktır.

Tüm bu yeniliklerin yanında Toyota CH-R modelinde oldukça zengin donanımlar standart veya opsiyonel olarak alınabilecek. Koyu gri, siyah-mavi ve siyah-kahve döşeme kombinasyonları, karartılmış camlar, ısıtmalı koltuklar, park asistanı, akıllı giriş sistemi, 18 inch jantlar, çift renkli kaporta boyası ve 576 Watt (RMS) güce sahip 9 hoparlörlü JBL ses sistemi gibi donanımlar modelde sunulacak.
Ayrıca yaya tanımalı çarpışma uyarı sistemi, adaptif hız sabitleme sistemi, şerit takip sistemi, akıllı far ve yol işaretleri tanıma gibi güvenlik sistemleri de motor tipi ve pakete göre standart veya opsiyon olarak sunulacak. Ülkemizde üretilecek ilk crossover ve hybrid model olacak olan CH-R satışlarının 2016 Eylül veya Ekim aylarında başlanması planlanıyor. Fiyatının ise abartı bir fiyat ile satışa sunulan Honda HRV‘den düşük olacağını düşünüyoruz. Ancak Renault, Nissan, Opel ve Fiat modellerinden daha pahalı olması beklenebilir.

Rakipleri

Takipçimizin yakaladığı fotoğraflar

Facebook Comments