Atmosferik motorda sona gelindiğini gösteren 5 neden

Günümüzde artık birçok marka ya aşırı besleme sistemleri kullanarak atmosferik motorları kuvvetlendiriyor ya da elektrik motorları kullanarak atmosferik motorları takviye ediyor ve hybrid sistemleri tercih ediyor. Sonuç olarak yalın bir şekilde atmosferik motor kullanımı supersport otomobil markaları arasında bile artık iyiden iyiye azaldı. Bu durum da atmosferik motorlar ile ilgili bize önemli şeyler söylüyor olabilir. Biz de aşağıda belirlediğimiz maddeler üzerinden neden atmosferik motorlarda sona gelindiğini açıklamaya çalışacağız.
Aston Martin’in V12 motorda turbo kullanması
Yüksek hacimli ve yüksek silindirli motorları ile ünlü olan markanın 5.2 litre hacminde V12 motorda turbo sistemi kullanacak olması oldukça önemli bir gelişme olarak değerlendirilebilir. İngiliz marka tarihinde hiçbir zaman aşırı besleme sistemi kullanmamıştı. Mevcut modellerinde 5.9 litre hacminde V12 atmosferik motorlar kullanan marka motor hacmini çok düşürmese bile yine de down-sizing olayını gerçekleştirmiş bulunuyor. Bu durum markanın önümüzdeki yıllarda turbo kullanımını arttıracağını gösteriyor. Öyle ki baz modellerinde kullandığı 4.7 litre V8 motorunu down-sizing yapılmış bir şekilde 4.0 litrenin altında V6 silindirli ve çift turbo olarak görme ihtimalimiz bulunuyor.

Aston Martin DB11
Porsche’nin 911 Carrera’da turboya geçmesi
Porsche markası 2015 yılında 2 önemli yeniliğe imza attı. Bunlardan ilki makyajlı Porsche 911 modelinin en baz versiyonu olan Carrera’nın artık atmosferik motor ile değil turbo motor ile sunulacak olması ve ikincisi de 6 silindirli atmosferik motorlara sahip olan Cayman ve Boxer modellerinde makyaj operasyonu ile beraber isimlerinin Porsche 718 olarak değişeceği ve 4 silindirli turbo motorların bulunacağıydı. Ayrıca her iki modelde de motor hacminde düşüş ve güçte artışı meydana geldi ve sağlam bir down-sizing operasyonu geçirdi.

Atmosferik motoru bırakan 6 spor otomobil modeli

Porsche markası turbo beslemeyi 1975 yılından beri 911 modelinde kullanıyor. Ayrıca 1978 yılında ekonomik Porsche olarak adlandırılan 924 modelinde de bir turbo versiyonu bulunuyordu. Ancak her iki turbo versiyonu da serilerinin en üstünde yer alıyordu. En baz versiyonlar hep atmosferik motorlara sahipti. Şimdi ise Porsche’nin en baz versiyonları turbo beslemeli motorlara sahip oldu.

Porsche ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

1975 Porsche 911 Turbo
Ferrari’nin turboyu yaygınlaştırması
Ferrari 34 yıl önce oldukça çılgın bir down-sizing operasyonu yapmış ve 208 modelinde bulunan 2.9 litre atmosferik-V8 motoru 2.0 litre V8 turbo beslemeye sahip motor ile değiştirmişti. Bu oldukça marjinal bir hareketti ve hacmi en küçük V8 motor ünvanını aldı. Günümüzde seri üretilen 2.0 litrelik motorların hepsinin 4 silindire sahip olduğunu söylemekte yarar var.

Turbonun tarihçesi için tıklayınız

Bu motorun var olduğu dönemde bir de efsane F40 modeli vardı. Bu modelde 2.9 litre V8 çift-turbo motor bulunuyordu ve 478hp güç üretebiliyordu. Ferrari F40, 1987-1996 yılları arasında 1311 adet üretildi. Ancak o dönem ortaya çıkan bu turbo furyasından sonra markanın motorlarının hacmi hep yükseldi ve turbo besleme terk edildi. Ancak ne olduysa 2014 yılında oldu ve Ferrari aradan geçen 18 yıldan sonra tekrar turbo motor kullanmaya başladı. Ferrari’nin en alt modeli olan California modeli hacim küçülttü ve motora turbo entegre edildi. Bu motorun daha güçlüsü ise 1 yıl sonra 458 bazlı 488GTB modelinde de kullanılmaya başlandı.

Ferrari geçmişte de dahil olduğu bu turbo modasına bu sefer daha ciddi devam edecek gibi görünüyor. Öyle ki orta vadede turbosuz Ferrari bile kalmayabilir. Hatta hem turbo beslemeye hem de elektrik motoruna sahip Ferrari modelleri görebiliriz.


Ferrari ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

1987 Ferrari F40
Lamborghini’nin turbo motor kullanacak olması
Porsche’nin yeni geliştirdiği 4.0lt V8 çift-turbo 549ps güce ve 769nm torka sahip olan motor, Lamborghini, Audi ve Bentley modellerinde kullanılacak. Ayrıca bu motor ZF tarafından geliştirilen 8 ileri tork konvertörlü ve 8 ileri çift kavramalı otomatik şanzımanlar ile kullanılacak. Oldukça güçlü ve teknolojik özelliklere sahip olan bu motor büyük bir ihtimalle Lamborghini’nin Huracan modelinde de kullanılabilir. 

Yeni bi-turbo sistemi nasıl çalışıyor? Avantajları nelerdir?

Ayrıca Huracan ile kardeş diyebileceğimiz Audi R8 modeli de bu motordan mutlaka faydalanacaktır. Zaten mevcut V10 atmosferik motor da Audi tarafından tasarlandı ve hem Huracan hem de R8 modelinde ortak olarak kullanılıyor. Bu durum atmosferik motorda ısrar eden markaların başında gelen Lamborghini’nin artık dürencinin kırıldığını açık bir şekilde gösteriyor diyebiliriz. 

V8 Porsche motoruna sahip olacak Konsept Lamborghini SUV – Urus
Dodge Viper’ın artık üretilmeyecek olması
Dodge markasının en efsane modelleri arasında yer alan Viper’ın 2017 model olarak son kez üretileceği yakın bir zaman önce marka tarafından açıklandı. 8.4lt V10 silindirli bloktan egzantrikli OHV tipi geleneksel bir atmosferik bir motora sahip olan bu model açık bir şekilde yüksek maliyeti ve model ile özdeşleşen yüksek hacimli atmosferik motoru nedeniyle üretimden kalkacak gibi görünüyor. Anlaşıldığı kadarıyla Dodge, Viper modelini düşük hacimli bir turbo motor ile düşünemiyor ve bu nedenle de modeli öldürüyor diye düşünüyoruz. Kısacası atmosferik motorun bir kalesi daha bu nedenle düşmüş oluyor. 

Güç-hacim oranı en yüksek 14 atmosferik motor

Bir diğer Amerikan efsanesi Chevrolet Corvette ise henüz turbo motora geçmedi ancak atmosferik motorun yanında bir diğer aşırı besleme sistemi olan kompresör yani supercharger sistemine sahip versiyonları da tercih edilebiliyor. Bize göre Corvette modeli de bir sonraki jenerasyonunda atmosferik motoru bırakan modeller arasına katılabilir.

Turbo ile supercharger (kompresör) farkı nedir?

2017 yılına özel sınırlı sayıda üretilecek olan Dodge Viper versiyonu
SONUÇ
Geçmişte birçok spor otomobil markası turbo beslemeyi belirli süreler kullandı ancak çok fazla yaygınlaştıramadılar. Diğer taraftan o dönemlerde küçük motorlarda turbo besleme neredeyse hiç kullanılmıyordu ve genelde çok yüksek performansa sahip otomobillere özgü bir motor donanımıydı. Ayrıca o zamanın teknolojisi ve olanakları turboların yaygınlaşması için pek de müsait değildi.

Turbo’nun uzun ömürlü olması için nasıl kullanmak gerekir?

Günümüzde ise artık neredeyse tüm markalar turbo beslemeyi yaygın bir şekilde kullanıyor. Özellikle küçük motorların güçlendirilmesi için uygulanan bir numaralı yöntem bu şekilde. Bu down-sizing furyasına yüksek hacimli ve yüksek silindirli motorların da katılmaya başlaması artık atmosferik motorların sonunun gelmeye başladığını açık bir şekilde gösteriyor. Bu nedenle önümüzdeki 6-7 yıl içerisinde atmosferik motor kullanan modellerin bir elin parmaklarını geçmeyeceğini tahmin ediyoruz.