Aynı marka ve model iki araç EuroNCAP’den nasıl 0 ve 5 yıldız alabiliyor?

Geçtiğimiz günlerde Euro NCAP ile bağlantılı olan Global NCAP kuruluşunun en son çarpışma testlerinde Hindistan’da üretilen ve aralarında Renault ile Suzuki gibi üreticilerin araçlarının bulunduğu 5 farklı model 0 yıldız alarak tüm dünyayı şaşırtmıştı. Ayrıca daha önceden yapılmış testler incelendiğinde Ford ve VW gibi üreticiler de aldıkları 0 yıldı ile dikkat çekiyor. Çok kötü test sonuçları sonrasında ise gerek Renault gerekse de Suzuki markaları açıklama yapmak zorunda kalmış ve araçlarda gerekli olan iyileştirmelerin yapılacağını belirtmişlerdi.

Ancak ne olursa olsun böyle sonuçların ortaya çıkmış olması affedilir gibi değil. Bir araç dünyanın neresinde üretilirse üretilsin bize göre aynı kalitede olmalı ve daha ucuza ve karlı bir şekilde araç satabilmek için güvenlikten ve sağlamlıktan ödün verilmemeli. Zaten büyük marka olmakta bunu gerektirir diye düşünüyoruz. 
Diğer taraftan testin en düşük puanlarından birisini alan 2015 model Suzuki Maruti Swift modeli dikkatimizi ayrı bir şekilde çekti diyebiliriz. Bunun nedeni ise bu aracın 2010 yılında Avrupa ülkelerinde satışa sunulan ve halen de satışı devam eden Suzuki Swift modeli ile görünüm olarak birebir aynı araç olmasından kaynaklanıyor. Kısacası Suzuki bu aracı aradan geçen 5 yıldan sonra Suzuki ve Maruti adıyla Swift model uzantısını bile değiştirmeden Hindistan’da üreterek lokal olarak satışa sundu.

Motor paylaşımı ve model kopyalama neden yapılıyor?

Ayrıca burada dikkat edilmesi gereken önemli bir noktamız daha bulunuyor. Avrupa’da satılan 2010 model Suzuki Swift modeli EuroNCAP çarpışma testine 2011 yılında girmişti ve sonuçlar oldukça çarpıcıydı. Biz de isimleri bile aynı olan bu 2 aracın çarpışma testlerini karşılaştırmaya karar verdik. Ayrıca bu testler sonucunda Euro NCAP testlerinde en iyi sonuçları alarak gelmiş geçmiş en güvenli araç unvanını alan 2015 Model Volvo XC90 modeline de göz atacağız.
İlk olarak yakın zamanda test edilen 2015 model Suzuki Maruti Swift modeline göz atalım;

Aşağıda 64km/saat hız ile yapılan çarpışma testinin sonuçları yer aşıyor. Hava yastıksız modelin özellikle sürücüyü en ufak bir şekilde koruyamadığı açık bir şekilde görülüyor. Yeşil renk en iyi korunan kırmızı renk ise en yüksek hasarı alan vücut bölgelerini belirtiyor. Ayrıca ön yolcu da göğüs bölgesinden ciddi anlamda darbe alıyor. Böyle bir kaza sonucunda sürücünün hayatını kaybetmesi veya ciddi şekilde yaralanması gayet yüksek bir oran olarak karşımıza çıkıyor.

Mercedes neden bazı Renault motorlarını kullanıyor?

Şimdi ise 2011 yılında test edilen 2010 model Suzuki Swift modeline göz atalım;
Aşağıdaki sonuçlara göz atacak olursak 2010 model Suzuki Swift’in bırakın 2011 yılını 2016 yılında teste giren araçlardan bile daha iyi sonuç aldığını görebiliriz. Toplamda 6 adet hava yastığı barındıran bu model çarpışma testi sonucunda sürücü ve yolcular için neredeyse kusursuz bir koruma sağlamış gibi görünüyor. Özellikle yolcular çok iyi korunuyor diyebiliriz. B Segmentinde bulunan 2010 yılında piyasaya çıkmış bir araç için bu değerler gerçekten de çok iyi diyebiliriz.

En olarak yakın zamanda test edilen 2015 model Volvo XC90 modeline göz atalım;
Volvo XC90 aşağıda görüntülenen sonuçlar ile şu anda teste giren araçlar içerisindeki en güvenilir araç olarak dikkat çekiyor. Elde edilen değerlere bakılacak olursa 2010 model Suzuki Swift modelinden daha iyi koruma sağladığı açıkça görülebilir. Ancak bu fark abartılacak düzeyde değil. Ayrıca Volvo’da Swift modeline göre daha fazla hava yastığı bulunuyor. Kısacası daha eski yıllarda üretilen, çok daha küçük olan ve daha az güvenlik ekipmanı barındıran Suzuki Swift boyundan büyük işler yapmış denilebilir.

Türkiye’de Otomobiller Neden Pahalı?

Görünen o ki 2010 model Suzuki Swift modeli gerçekten de dikkat çekici bir güvenliğe sahip. Öyle ki en güvenli araç olan Volvo XC90 modeline bu açıdan çok da uzak görünmüyor. Bunda 6 adet hava yastığının da payı büyük. Ancak bu hava yastıkları olmasaydı model en fazla 3 yıldıza kadar düşerdi diye düşünüyoruz.

Akaryakıt neden ucuzlamıyor?

Diğer taraftan hava yastıksız Hindistan üretimi Swift modeli 0 yıldız alarak çok kötü bir sonuç elde ediyor. 1 adet bile havayastığı yok ancak Avrupa’da satılan Swift’de bulunan hava yastıkları bu modelde de bulunsa en fazla 3 yıldız alırdı diye düşünüyoruz. Sonuç olarak bize göre iki model arasında 2-3 yıldızlık net bir açık bulunuyor. Bu durum açık bir şekilde araçta kullanılan malzeme kalitesi ve malzeme dayanıklılığı ile açıklanabilir. Aynı tasarıma ve tekniğe sahip iki araç arasında bu derece fark çıkması hiç normal bir durum değil.

Atmosferik motorda sona mı gelindi?

Her iki aracın da satıldığı pazarlarda kişi başına düşen milli gelirin düzeyine bakalım.
  • Hindistan: 3350 dolar/yıl – Suzuki Maruti Swift
  • Japonya: 33.000 dolar/yıl – Suzuki Swift
  • Ayrupa (ortalama): 30.000 dolar/yıl – Suzuki Swift
Görüldüğü gibi Hindistan ile gelişmiş ülke pazarları arasında kişi başına düşen milli gelir farkı neredeyse 10 kat. Bu da ucuz işçiliğe rağmen araçların neden bu derece güvensiz olduğunu açıklar nitelikte. Bölgesel şartlar nedeniyle bir miktar da olsa ucuza kaçmak anlaşılabilir ancak bu farkın 0 ile 5 yıldız farkı kadar açık olması çok ama çok fazla. 5 yıldız almış oldukça güvenli bir modelin dünyanın fakir bir ülkesinde 3 yıldız almış olmasını anlamaya çalışırdık ancak 0 yıldızın anlaşılır bir tarafı yok. Bu fark insan hayatına dünyanın çeşitli yerlerinde ne derece önem verildiğini gösterir nitelikte. 
Facebook Comments