Atmosferik motorda sona mı gelindi?

Yayın başlığında bulunan motor kapağı fotoğrafı aslında bize bir şeyler anlatmaya çalışıyor. 5.2 litre hacime sahip V12 silindirli çift turbo besmeleye sahip olan bu ünite atmosferik motorları ile ünlü bir markanın yeni modelinde kullanacağı bir motor.

Sadece Aston Martin değil Ferrari ve Porsche de artık yavaş yavaş yeni çıkan modellerinde aşırı beslemeye sahip motorları yaygınlaştırmaya ve atmosferik motorları bırakmaya başladılar. Lamborghini ise atmosferik motorlar konusunda hala ısrarcı. Ancak markanın önümüzdeki yıllar bu konudaki ısrarını bırakacağı ve Audi R8 ile ortak kullandığı motorunu turbo ile donatacağı düşünülüyor.

Atmosferik motor ile turbo motor arasındaki 5 fark

Birçok marka ya aşırı besleme sistemleri kullanarak atmosferik motorları kuvvetlendiriyor ya da elektrik motorları kullanarak atmosferik motorları takviye ediyor ve hybrid sistemleri tercih ediyor. Sonuç olarak yalın bir şekilde atmosferik motor kullanımı spor otomobil markaları arasında bile artık iyiden iyiye azaldı. Aşağıda belirteceğimiz 3 marka ise geçtiğimiz 1-2 yıla kadar atmosferik motorlarda oldukça ısrarcıyken artık standart modellerinde bile turbo sistemlerini kullanmaya başladılar veya başlayacaklar. 
Aston Martin
Başlık fotoğrafına konu olan motor Aston Martin modelinin önümüzdeki yıl satışa çıkarmaya hazırlandığı DB11 modeline ait. Markanın halen satışta olan modellerinde aşırı besleme sistemi bulunmuyor. Yüksek hacimli ve yüksek silindirli motorları ile ünlü olan markanın 5.2 litre hacminde V12 motorda turbo sistemi kullanacak olması oldukça önemli bir gelişme olarak değerlendirilebilir. İngiliz marka tarihinde hiçbir zaman aşırı besleme sistemi kullanmamıştı.

Güç-hacim oranı en yüksek 14 atmosferik motor

Mevcut modellerinde 5.9 litre hacminde V12 atmosferik motorlar kullanan marka motor hacmini çok düşürmese bile yine de down-sizing olayını gerçekleştirmiş bulunuyor. Bu durum markanın önümüzdeki yıllarda turbo kullanımını arttıracağını gösteriyor. Öyle ki baz modellerinde kullandığı 4.7 litre V8 motorunu down-sizing yapılmış bir şekilde 4.0 litrenin altında V6 silindirli ve çift turbo olarak görme ihtimalimiz bulunuyor.

Aston Martin DB11 Konsept
Porsche
Porsche markası 2015 yılında 2 önemli yeniliğe imza attı. Bunlardan ilki makyajlı Porsche 911 modelinin en baz versiyonu olan Carrera’nın artık atmosferik motor ile değil turbo motor ile sunulacak olması ve ikincisi de 6 silindirli atmosferik motorlara sahip olan Cayman ve Boxer modellerinde makyaj operasyonu ile beraber isimlerinin Porsche 718 olarak değişeceği ve 4 silindirli turbo motorların bulunacağıydı. Ayrıca her iki modelde de motor hacminde düşüş ve güçte artışı meydana geldi ve sağlam bir down-sizing operasyonu geçirdi.

Atmosferik motoru bırakan 6 spor otomobil modeli

Porsche markası turbo beslemeyi 1975 yılından beri 911 modelinde kullanıyor. Ayrıca 1978 yılında ekonomik Porsche olarak adlandırılan 924 modelinde de bir turbo versiyonu bulunuyordu. Ancak her iki turbo versiyonu da serilerinin en üstünde yer alıyordu. En baz versiyonlar hep atmosferik motorlara sahipti. Şimdi ise Porsche’nin en baz versiyonları turbo beslemeli motorlara sahip oldu.

Porsche ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

1975 Porsche 911 Turbo
Ferrari
Ferrari 34 yıl önce oldukça çılgın bir down-sizing operasyonu yapmış ve 208 modelinde bulunan 2.9 litre atmosferik-V8 motoru 2.0 litre V8 turbo beslemeye sahip motor ile değiştirmişti. Bu oldukça marjinal bir hareketti ve hacmi en küçük V8 motor ünvanını aldı. Günümüzde seri üretilen 2.0 litrelik motorların hepsinin 4 silindire sahip olduğunu söylemekte yarar var. 
Bu motorun var olduğu dönemde bir de efsane F40 modeli vardı. Bu modelde 2.9 litre V8 çift-turbo motor bulunuyordu ve 478hp güç üretebiliyordu. Ferrari F40, 1987-1996 yılları arasında 1311 adet üretildi. Ancak o dönem ortaya çıkan bu turbo furyasından sonra markanın motorlarının hacmi hep yükseldi ve turbo besleme terk edildi. Ancak ne olduysa 2014 yılında oldu ve Ferrari aradan geçen 18 yıldan sonra tekrar turbo motor kullanmaya başladı. Ferrari’nin en alt modeli olan California modeli hacim küçülttü ve motora turbo entegre edildi. Bu motorun daha güçlüsü ise 1 yıl sonra 458 bazlı 488GTB modelinde de kullanılmaya başlandı.

Turbonun tarihçesi için tıklayınız

Ferrari geçmişte de dahil olduğu bu turbo modasına bu sefer daha ciddi devam edecek gibi görünüyor. Öyle ki orta vadede turbosuz Ferrari bile kalmayabilir. Hatta hem turbo beslemeye hem de elektrik motoruna sahip Ferrari modelleri görebiliriz.

Ferrari ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

1987 Ferrari F40

SONUÇ
Geçmişte birçok spor otomobil markası turbo beslemeyi belirli süreler kullandı ancak çok fazla yaygınlaştıramadılar. Diğer taraftan o dönemlerde küçük motorlarda turbo besleme neredeyse hiç kullanılmıyordu ve genelde çok yüksek performansa sahip otomobillere özgü bir motor donanımıydı. Ayrıca o zamanın teknolojisi ve olanakları turboların yaygınlaşması için pek de müsait değildi.
Günümüzde ise artık neredeyse tüm markalar turbo beslemeyi yaygın bir şekilde kullanıyor. Özellikle küçük motorların güçlendirilmesi için uygulanan bir numaralı yöntem bu şekilde. Bu down-sizing furyasına yüksek hacimli ve yüksek silindirli motorların da katılmaya başlaması artık atmosferik motorların sonunun gelmeye başladığını açık bir şekilde gösteriyor.
Facebook Comments