Dünyanın en ucuz arabası 200ps motosiklet motoru ile nasıl olur?

Ülkemizde satılmakta olan Bajaj Qute modeli dünyanın en ucuz araçlarından birisi olarak sayılıyor ve üzerinde de 12.5hp güce sahip bir motor bulunuyor. Fiyatı da ülkemizde 16.800 TL olarak belirtiliyor.

Bu aracın bir de önemli rakibi bulunuyor ancak ülkemizde satılmıyor. Tata tarafından üretilen Nano modeli de dünyanın en ucuz araçlarından birisi sayılıyor. Bu modelde 37hp gücünde bir motor bulunuyor ve bu sayede maksimum hız 105km/saat olarak açıklanıyor. Bu güç ve hız Bajaj’ın 12.5hp ve 70km/saat hızı ile karşılaştırılınca oldukça yüksek olmasıyla dikkat çekiyor. 
Tata Nano
Diğer taraftan birilerinin aklına Tata Nano modeline 200hp gücünde bir yarış motosikleti motoru monte etmek gelmiş. Bu doğrultuda çalışmalar başlamış ve motor monte edilmiş ancak bu kadar yüksek bir güç ile de başa çıkabilmek ve yol tutuşun da artması için lastikler büyütülmüş. Ayrıca lastiklerin de etkisi ile genişleyen iki lastik arası mesafe araca eklenen geniş dodikler ile muhafazaya alınmış. Bu sayede araç normal halinden çok daha sportif bir görünüme kavuşmuş. Ayrıca aracın koltukları Recaro marka seçilmiş ve kabinede Roll Cage yani takla kafesi eklenmiş. Motor ile beraber doğal olarak özel de bir egzoz sistemi eklenmiş. 
Tüm bunların sonucu olarak ortaya oldukça zevkli bir araç çıkmış ve videodaki yorumcu hızlanmanın istediği gibi olmadığını ancak motorun belli bir devrin üstündeki düzlüklerde mükemmel hızlandığını belirtiyor. Bu da araçta yüksek güce ancak düşük torka sahip olan tipik bir motosiklet motoru olmasından kaynaklanıyor. Maksimum gücünü 10.000 devir/dakikada veren bu tip bir motor düşük devirlerde düşük torkun da etkisi ile ağır kasayı hızlandırmakta zorlanıyor ancak düzlükte yüksek devirlere çıkılabilmesi sayesinde araç kendine geliyor ve zevkli anlar yaşanmasını sağlıyor. 
Ülkemizde de bu araca benzer yapıda Efsane Türk Rallici Volkan Işık tarafından tasarlanan Volkicar yarış araçları bulunuyor ancak daha farklı bir yapıya ve daha düşük güce sahip.
Volkicar 
Volkicar teknik özellikler
Facebook Comments