Dünyanın en ucuz arabası Bajaj Qute’nin yerine alınabilecek 5 ikinci el model

İlk kez ülkemizde satılmaya başlanan dünyanın en ucuz arabası sıfatıyla Türkiye’ye giriş yapan Hintli Bajaj Qute 16.800TL anahtar teslim fiyatıyla satılmaya başlandı. Model aslında motosiklet bazlı, Anadolu’da Triportör ismi ile anılan taşıtın oldukça geliştirilmişi ve 4 tekerleğe sahip olan bir versiyonu gibi görünüyor. Qute için motosiklet ve otomobil arasında ve otomobile daha yakın bir taşıt diyebiliriz.

Sıfır km bir otomobil için oldukça iyi bir etiket ile satılmaya başlansa da alternatif olarak bu fiyata ikinci el temiz modeller mümkün.16,000-18,000TL aralığında Qute’ye fiyat olarak alternatif olabilecek ve 70.000km-120.000km aralığında çeşitli temiz modelleri iyi bir pazarlık yapmak şartıyla alabiliriz. Bu fiyat ve km aralığında ise küçük sınıf otomobilleri seçmek en mantıklısı olarak görünüyor.

Seçtiğimiz modellerin Bajaj Qute modelinden daha konforlu ve güvenli olacağını da apaçık ortada. Bu modellerin gerekli bakımları yapılırsa oldukça güvenli ve konforlu bir şekilde şehirler arası yolculuklar yapılabilir. Ancak Qute modeli ile şehirler arası güvenli ve konforlu seyahatler yapılabileceğini sanmıyoruz.

Bajaj Qute modeli genellikle şehir içinde ve kısa mesafelerde, sıkışık trafik ve park sorunu olan bölgeler için uygun görünüyor. Zaten satıcı firma da aracın bu yönde kullanılacağı yönünde bilgi veriyor.


Bajaj Qute Teknik Veriler

  • Motor hacmi : 0,2 litre (216,6cc) 
  • Motor tipi : Tek silindirli, 4 valf
  • Yakıt tipi : Benzin
  • Motor Gücü: 13.2hp/5500dev/dak
  • Tork : 19nm – 4000d/d
  • Şanzuman: 5 ileri 1 geri
  • Fabrika verisi tüketim: 2.8lt/100km 
  • Maks. Hız: 70km/saat
  • Ağırlık: 399kg

 


16.000TL – 18.000TL arasında alınabilecek 5 küçük sınıf model

 • 2000-2005 model arası Fiat Palio 
1.2 benzinli, 1.4 benzinli, 1.6 benzinli ve 1.3 turbo-dizel versiyonları bulunan Fiat Palio listedeki diğer modeller kadar kaliteli olmasa da kolay bulunur ve ucuz yedek parça temini sayesinde listenin cazip modelleri arasına giriyor. Ayrıca ikinci elde düşük değer kaybı ve çabuk bir şekilde elden çıkarılabilir olması büyük avantaj. Dizel modeller daha pahalı ancak yakıt tüketiminin daha az olması çok yol yapacakların tercihi olmalı. Ancak motorun en kritik parçası olan turbo mutlaka kontrol ettirilmeli. 5 kapılı hatchback modelleri binek olarak satılırken 3 kapılı van modelleri ticari statüde satılıyor.
 • 2003-2008 model arası Ford Fiesta 
1.4 benzinli ve 1.4 turbo-dizel versiyonları bulunan Ford Fiesta için listenin en kaliteli modeli denilebilir. Toplu araç kiralayan firmaların en çok tercih ettiği modellerden birisi olması onun sınıfının en dayanıklı ve konfor seviyesi yüksek olduğunu gösteriyor. Yedek parça fiyatları çok ucuz olmasa da kolay bulunabilir olması önemli. Ayrıca ikinci elde değerini kaybetmemesi ve kolay bir şekilde elden çıkarılabilmesi sayesinde listenin belki de en tercih edilebilir modeli denebilir. 5 kapılı hatchback modelleri binek olarak satılırken 3 kapılı van modelleri ticari statüde satılıyor. 
 • 2002-2008 model arası Renault Clio
1.2 litre, 1.4 litre ve 1.6 litre benzinli ve 1.5 turbo-dizel versiyonları bulunan Renault Clio sınıfının en konforlu modellerinden birisi olarak görülüyor. Sağlamlığı ve az sorun çıkarması ile bilinen Clio’nun yedek parça fiyatları da çok yüksek değil ve ikinci elde oldukça bakımlı ve temiz kullanılmış modelleri bulmak mümkün. Özellikle kadın sürücülerin kullandığı düşük kilometre değerine sahip modeller  tercih edilebilir.

 • 2000-2006 model Opel Corsa
1.4 litre benzinli ve 1.3 litre turbo-dizel versiyonları bulunan Opel Corsa sevimli görünüşü, rahat, konforlu ve kaliteli kabini ile listenin Ford Fiesta ile beraber kalite çıtası üst seviyede bulunan modellerinden birisi olarak göze çarpıyor. Ancak diğer rakiplerine göre pahalı yedek parça fiyatları can sıkabilir. İkinci el değerini koruması ise Ford Fiesta kadar kuvvetli değil. 5 kapılı hatchback modelleri binek olarak satılırken 3 kapılı van modelleri ticari statüde satılıyor.
 • 2001-2006 Skoda Fabia

Listeye girmesi gereken otomobillerden birisi de VW Polo modeliydi. Ancak listedeki diğer markalar ile benzer model yılı Polo’ların çok daha pahalı fiyatlar ile el değiştirmesi nedeniyle aynı alt yapıyı ve motorları kullanan ancak fiyatı daha ucuz olan Skoda Fabia’yı seçtik. 1.2 benzinli, 1.4 benzinli ve 1.4 turbo-dizel versiyonları bulunan model VW altyapısı sayesinden kalitesi ve konforuyla karşımıza çıkıyor. En büyük handikapı ise VW parçaları kullanması nedeniyle yüksek yedek parça maliyetleri. Ayrıca ikinci el değerini listenin diğer modelleri kadar koruyamayabilir ve elden çıkartmak daha zor olabilir.

Facebook Comments