Yeni Bi-Turbo sistemi nasıl çalışıyor? Avantajları nedir?

Turbo teknolojisi son  10 yılda çok büyük yol katetti ve günümüzde sunulan yeni fikirlerle de adeta bu atılımları katlayacak yeni teknolojiler karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz hafta ise Opel, Chevrolet, Cadillac, Buick ve GMC gibi markaların sahibi olan Amerikan GM Grubu yeni bir turbo teknolojisinin patenti için başvuruda bulundu. ( Çift turbo V8 motor resmi temsilidir,)


4 turbo BMW dizel mi? 3 turbo (1 adet elektrikli) Audi dizel mi?

2015 ve 2016 yılları turbo boşluğunun azaltılabilmesi için önemli yıllar olarak dikkat çekecek gibi görünüyor. Bu doğrultuda Volvo genleşme tankına sahip kompresör sistemini (Power Pulse), BMW 4 turboya sahip turbo sistemini, Audi ise SQ7 modelinde kullanılmak üzere 2 adet normal turbo, 1 adet de elektrikli turboya sahip sistemini ve Mazda’da yeni CX-9 modelinde dinamik turbo olarak adlandırılan sistemi tanıtmıştı.
GM tarafından başvurulan patent ise şu anda yaygın bir şekilde kullanılan çift kademeli sıralı bi-turbo teknolojisi temel alıyor. Bi-Turbo sistemlerde 2 adet turbo besleme bulunuyor ancak biri küçük ve biri de büyük olan bu turbolar düşük motor devirlerinde boşluk (turbo-lag) oluşumunu azaltarak daha yüksek güç ve tork alınmasını sağlıyor. İşte GM’in yeni Bi-turbo sistemi de boşluğunun daha da azaltılabilmesi ve 2 adet turbonun yarattığı bazı handikapların da giderilebilmesi için oldukça yararlı görünüyor. 

Atmosferik motor ile turbo motor arasındaki farklar nelerdir?

Geleneksel çift kademeli bi-turbo sistemlerinde hem küçük hem de büyük turbo, egzoz manifolduna ayrı hatlarla bağlı bulunuyor. Küçük turbonun bağlı olduğu bir yüksek basınç hattı ve büyük turbonun bağlı olduğu bir düşük basınç hattı bulunuyor ve bu iki hattı bağlayan bir de geçiş kanalı mevcut. Bu tip bi-turbo sistemlerinde düşük devirlerde yüksek basınçlı küçük turbo çalışıyorken orta ve düşük devirlerde düşük basınçlı büyük turbo da devreye giriyor. Yüksek devirlerde ise düşük basınçlı büyük turbo tek başına çalışıyor.

Turbonun uzun ömürlü olması için nasıl kullanmak gerekir?

Ancak bu tip çift kanallı bir çalışma sistemi verimini de bir miktar düşürüyor. Bunun sonucu olarak yakıt tüketimi ve düşük devirlerde turbo boşluğu istenilen düzeye indirilemezken, çok parçalı dağınık yapı nedeniyle de maliyetler de artma meydana geliyor.

Turbo tipleri nelerdir? 

Çift kademeli bi-turbo sisteminin bu yan etkilerinin giderilebilmesi için ise GM’in 2 İtalyan mühendisi düşük ve yüksek basınç hatlarını kaldırarak tek bir hat ile iki turboyu birbirlerine bağlamışlar. Burada hangi turbonun ne zaman devreye girmesi gerektiğini motorun durumuna göre ECU karar veriyor. ECU bu işlemi 2 adet by-pass valfini kontrol ederek yapıyor. Kısacası dağınık yapı 2 by-pass valfi ve ECU sayesinde gideriliyor.

Start/Stop sistemi turboya zarar verir mi?

Sistemde sıralı 2 kanallı bi-turbolarda olduğu gibi 2 ihtimal bulunuyor;

 • Yüksek basınç (1) by-pass valfinin açık olması ve alçak basınç (2) by-pass valfinin kapalı olması
Bu durum sıralı bi-turbo sistemlerde olduğu gibi düşük ve orta devirlerde hem yüksek basınçlı küçük turbonun hem de düşük basınçlı büyük turbonun devrede olmasını sağlıyor.
  • Egzoz gazları manifolddan çıkıyor.
  • Gazlar 2 numaralı valf kapalı olduğu için direkt olarak açık olan 1 numaralı valften geçiyor.
  • Açık valften geçen egzoz gazları yüksek basınçlı VGT turboyu döndürüyor ve hava emilerek intercoolera soğutmaya gönderiliyor. 
  • VGT turbodan çıkan gazlar düşük basınçlı büyük turboya giriyor ve burda da hava emiliyor ve intercoolera gönderiliyor.
 • Yüksek basınç (1) by-pass valfinin kapalı olması ve düşük basınç (2) by-pass valfinin açık olması
  • Egzoz gazları manifolddan çıkıyor.
  • Gazlar 1 numaralı valf kapalı olduğu için by-pass hattı üzerindeki 2 numaralı valften geçiyor. 
  • Bu nedenle yüksek basınçlı VGT turbo devreye girmiyor.
  • Egzoz gazları düşük basınçlı büyük turboya girerek pervaneyi döndürüyor ve hava emiyor.
  • Emilen hava intercoolera gönderiliyor.
Sonuç olarak yüksek basınç ve düşük basınç olmak üzere 2 farklı hat ile yapılan dağıtım işlemi tek bir kanal ile ECU yardımıyla gerçekleşmiş oluyor. ECU motorun yüküne ve devrine göre hangi ihtimalin devreye gireceğini kontrol ederek çok hızlı bir şekilde tepki veriyor. Tek kanallı-ECU kontrollü çalışma prensibi sayesinde malzemenin daha az kullanıldığı, egzoz gazlarının daha rahat tahliye edildiği, egzoz gazı türbülansının daha az olduğu, turboların daha hızlı bir şekilde sisteme dahil olduğu ve çıktığı bir yapı elde ediliyor. Tüm bunların sonucu olarak ise aşağıdaki maddelerde bulunan özelliklerin elde edilmesi hedefleniyor. 

 • Daha az parça sayesinde daha düşük maliyetli bir sıralı kademeli bi-turbo sistemi
 • Daha az parça sayesinde daha hafif bir turbo sistemi
 • Gaz pedalına daha çabuk tepki veren bir motor
 • Azalan egzoz gazı türbülansı sayesinde rahat çalışma
 • Daha düşük motor devirlerinde devreye giren turbo sistemi sayesinde daha az turbo boşluğu
 • Rahat çalışan sistem sayesinde daha düşük yakıt tüketimi ve yüksek performans
Facebook Comments