Volvo XC90, Polestar ile güçlendi

Volvo’nun 2014 yılında tanıtılan üst sınıf SUV modeli XC90 rakiplerinin korkulu rüyası haline gelmişti. Geniş iç mekanı, lüksü ve kalitesi ile öne çıkan model ayrıca 2.0lt benzinli motorlarını turbo, kompresör ve hybrid sistemler ile beraber kombine ederek dikkat çekmişti. 

Özellikle 2.0lt turbo+kompresöre sahip olan motorun elektrik motoru ile kombine edilmesiyle ortaya çıkan 400ps güç ve 640nm tork oldukça etkiliydi ve bu model XC90 T8 kısaltmasıyla halen satışta bulunuyor. Şimdi ise markanın performans departmanı Polestar bu harika motor sistemine elini değdirdi ve zaten gücü yeterince fazla olan modeli daha da güçlendirdi. Bunun sonucu olarak da güç 421ps ve tork da 678nm değerine yükseldi. Bu değerler aracın %5’in üzerinde daha yüksek güce ve torka sahip olduğunu gösteriyor. Güç ve torkta artma sonucu olarak ise 0-100km/saat hızlanması 5.6 saniyeden 5.5 saniyeye gerilemiş ve yakıt tüketiminde de herhangi bir artış gerçekleşmemiş.
Araca yapılan değişiklikler ise sadece güç ve tork artışı ile sınırlı değil. Performans hissini yükseltebilmek için gaz tepkileri iyileştirilmiş ve aracın viraj dönüşlerinde daha hızlı olabilmesi için de şanzımanı sportif sürüşü destekler şekilde ayarlanmış. XC90 T8 Polestar sonrası ise gözler Volvo S90 ve V90 modellerine çevrildi. Aynı motor bu modellerde de bulunuyor ve sonuçta daha hafif bir kasa ile karşı karşıyayız. Polestar daha hafif ve aerodinamik bir kasada daha iyi performans değerlerini elde edecektir diye düşünüyoruz.

Volvo ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

Volvo XC90 Polestar 

Volvo XC90 Videoları

Volvo XC90 Resimleri

Facebook Comments