Ford Focus RS500 mü geliyor?

Ford markasının efsane kısaltmalarından olan RS modeli en son olarak Focus RS ile adını duyurmuştu. Geçmişten gelen sportif kökleri olan bu uzantı ayrıca çeşitli modellerde RS500 olarak da 500 adet ile sınırlı üretim adetleriyle serinin en üstünde yer almıştı. Buna en güzel örnek olarak 1987 yazında tanıtılan Ford Sierra RS500 Cosworth modeli gösterilebilir. Ayrıca en son RS500 uzantıya sahip olan bir önceki kasa Ford Focus’da sportif özellikleri ve vahşi görüntüsü ile dikkatleri üzerine çekmişti. 

2. jenerasyon Ford Focus RS500
Şu anda satışta olan Ford Focus RS modelinde 2.3lt 4 silindirli turbo-benzinli 350ps güç ve 440nm tork üreten bir motor bulunuyor. Litre başına 155ps güç üretebilen bu motor sayesinde model 0-100km hızlanmasını 4.7 saniyede tamamlarken maksimum 268km/saat hıza çıkabiliyor. 4×4 çekiş sistemine sahip olan modelin ağırlığı ise 1550kg civarında. 
Diğer taraftan Ford Mühendisleri üretilen bu gücün zaten motor hacmine göre üst sınırlarda olduğunu düşünüyorlar ki mevcut gücün RS500 modelinde değişmeyeceği söylenenler arasında bulunuyor. Ancak ağırlığın üzerinde durularak performans verilerinin daha da iyi olabileceği bilinen bir gerçek ve büyük ihtimalle de RS500 modelinde hafiflik üzerinde durulacak. Daha fazla karbon fiber malzemenin ve poli-karbonat camların kullanılmasıyla bu hafiflemenin rahat bir şekilde elde edilebileceği düşünülüyor. 
Focus RS modelinde kullanılan 6 ileri manuel şanzıman yerine ise 7 ileri çift kavramalı şanzımanın kullanılma ihtimali oldukça yüksek görünüyor. Bu sayede daha hızlı vites değişimi ile beraber hızlanmada iyileşme beklenebilir. Yol tutuşun daha da iyileşmesi için ise önde sınırlı kaymalı diferansiyel kullanılacağı söylentileri bulunuyor. 

Facebook Comments