En efsane 5 otomobil oyunu

Araba oyunları otomobil tutkunlarının genellikle küçük yaşlarda tanıştığı ve otomobil sevdasının bulaşmasına neden olan en önemli etkenlerden birisidir diyebiliriz. Ayrıca arabası olan birçok yaşı ilerlemiş kişi de bu oyunları bırakamayarak Play Station, XBox, PC ve Mac gibi platformlarda bu hobilerini devam etmektedirler. Ayrıca bilgisayarlardan pek de farkı kalmayan akıllı telefonlar ve tabletler için de oldukça gelişmiş araba oyunları mevcuttur diyebiliriz.

Ancak bazı oyunlar var ki unutmak gerçekten de mümkün görünmüyor. Seçtiğimiz bu oyunlar çeşitli yaşlardaki sekizsilindir ekibinin bu günlere gelmesinde büyük rol oynadı. Ayrıca bu oyunlar günümüzün çok gelişmiş yarış oyunlarına da ilham kaynağı oldu diyebiliriz. Bu nedenle de 1990’lı ve 2000’li yılların oyunlarını bir türlü unutamadık. Genellikle PC’de oynadığımız bu oyunlar özellikle 15-20 yaş grubundaki takipçilerimize biraz yabancı gelebilir. Ancak bazıları yeni serileri ile halen devam eden bu oyunlar,  sektörde nereden nereye gelindiğinin görülmesi açısından da ilginç olabilir. Diğer taraftan 25 ve üstü yaşlardaki takipçilerimiz bu oyunları yakından tanıyor diye düşünüyoruz ve bu nedenle yüzlerinde tebessüme neden olabilir.


Not: Bu liste sekizsilindir ekibinin zevklerine göre oluşturulmuştur. Grand Theft Auto ise farklı yapısı nedeniyle hariç tutulmuştur.

Test Drive 2

1989 yılında tanıtılan bu efsane oyun Accolade firması tarafından yapılmıştı. Amiga, Commodore 64, Atari gibi artık bulunmayan ancak efsane olmuş platformlarda da sunulan TD2 ayrıca Macintosh ve PC platformlarında da oynanabiliyordu. Porsche 959, Ferrari F40 ve Lamborghini Countach gibi günümüzde eşi benzerine az rastlanır supersport araçlarının bulunduğu oyunda, simülasyon tipinde bir oyundu ve platform tipine göre 640×480 ve 800×600 gibi çözünürlüklerle oynanabiliyordu. Her ne kadar aşağıdaki resimden bugünün oyunlarına göre çok basit ve komik görünüyor olsa da şu anda 35-40 yaşlarında olan kişilerin bu oyun ile otomobil bağımlısı olduğunu unutmamak gerekir.

Need For Speed Porsche Unleashed

1994 yılında başlayan Need For Speed efsanesinin çok ama çok özel bir Porsche sponsorlu versiyonu bulunuyordu. NFS serisi günümüzde halen en iyi oyunlardan birisi olsa da bize göre 2000 yılında tanıtılan Porsche Unleashed kadar etkili sürüş deneyimi sunan bir başka oyun yok diye düşünüyoruz. Bizi sabahlara kadar uyutmayan, direksiyon tipi joysticklerle mükemmel bir uyuma sahip olan NFS Porsche, bize göre zamanının çok ötesinde bir oyundu. Araçların yol tutuş hissi ve gücü Porsche’lerin müthiş boxer sesleriyle o kadar uyumluydu ki başarılı grafiklerin de etkisi ile oyunu bırakmak gerçekten de çok zordu ve kendini kaptırıp direksiyonla tepe taklak devrilen arkadaşlarımız olmuştu.
Ayrıca IP bağlantısı ile farklı bilgisayarlardan arkadaşlar arasında da oynanabilmesi oyuna ayrı bir cazibe katıyordu. Oyunun bir diğer güzel özelliği ise Porsche’nin ilk aracı olan 356 ile başlayıp 911 Turbo ile bitirilen “History” yani Tarih kısmıydı. Bu bölümde sırasıyla tüm Porsche araçlarını farklı yollarda farklı şekillerde yarışarak kullanmak mümkündü. Cote Azur, Normandie, Autobahn, Alpines ve daha birçok pistte yapılan yarışları gerçekten de unutmak mümkün değil diye düşünüyoruz. Bize göre her aracın kendine özgü tepkileri ve sesleri ile oyunun güzel grafikleri, Porsche Unleashed ‘i gelmiş geçmiş en iyi oyunlardan birisi yaptı.

Need For Speed Underground

2001 yılında gösterime giren Fast And The Furious yani Hızlı ve Öfkeli filmi tüm dünyada o kadar büyük ilgi çekti ki 2003 yılında filmin adeta kopyası olan NFS Underground oyunu piyasaya sunuldu. Bu oyunu diğer oyunlardan ayıran en büyük özellik ise sadece Japon performans modellerinin sunuluyor olmasıydı. Ayrıca Hızlı ve Öfkeli filmindeki efsane Mazda RX-7, Mitsubishi Eclipse, Toyota Supra ve Nissan GT-R R34 modelleri de aynen yer alıyordu. 
Ayrıca bu araçları üst düzeyde modifiye etmek, renklendirmek ve vinil aksesuarlarla süslemek oyun sırasında belki de yarışmaktan daha fazla zaman harcamamıza neden oluyordu. İnternet üzerinden hiç tanımadığınız kişilerle veya arkadaşlarınızla yarışmakta apayrı bir zevk veriyordu. Çok özel ışıltılı grafikleri ve başarılı yolları ile de günümüzün detaylı grafiklerine yol açmıştır diyebiliriz. 

Gran Turismo 3

1997 yılında başlayan Gran Turismo serüveni günümüzde hala sadece Play Station cihazlarda oynanabiliyor. Genellikle 2 yıl ara ile yenilenen bu oyunun 1. ve 2. serileri 10’ar milyon satışa ulaşmıştı. Diğer taraftan 2001 yılında satışa sunulan Gran Turismo 3 versiyonu o kadar büyük bir ilgi gördü ki tam 15 milyona yakın satış elde etti. Play Station 2 platformunda sunulan oyun en çok beğenilen 3. yarış oyunu unvanına da sahip olmuştur. Günümüzde bile hiçbir Gran Turismo oyunu bu kadar yüksek satış rakamı elde edememiştir. Bu da oyunu serinin en beğenilen versiyonu yapıyor diyebiliriz. 

90’ların en ateşli 8 Hatchback otomobil modeli

Colin McRae Rally

Babası ve kardeşi de ünlü ralli pilotları olan İskoç Colin McRae dünyanın gelmiş geçmiş en iyi ralli pilotlarından birisidir ve en küçük yaşta WRC şampiyonluğu rekoru hala kırılamamıştır. 1995 yılında 27 yaşında Subaru takımı ile kazandığı bu şampiyonluk onun ününe ün katmıştı ancak McRae 2007 yılında evinin yakınında bir helikopter kazasında oğlu ile beraber hayatını kaybetmiştir. 

1995 yılında kazanılan birincilik ve bu yılı takiben 2 yılda da kazanılan ikincilikler sonucu ünlü ralli pilotunun adını taşıyan Colin McRae Rally oyunu 1998 yılında piyasaya sunuldu. Başarılı grafikleri, çok da kolay olmayan oyun seviyesi ve araç ayarları ile göz dolduran oyun pilotun ölümü ile beraber Dirt uzantısını da aldı. Günümüzde ise oyun, Dirt Rally olarak yoluna devam etmektedir. Ralli oyunlarına önemli bir öncü olmasıyla da listemizde yer almaktadır.

Facebook Comments