Ford ve Chevrolet ortak olarak 10 ileri otomatik şanzıman üretecek

Küreselleşmenin bir sonucu olarak artık dünya çapında çok daha fazla araç üretiliyor ve satılıyor. Bu talebi destekleyebilmek için ise üreticiler hem maliyetleri azaltmak hem de üretim adetlerini yükseltebilmek için çeşitli ortaklıklara gidiyorlar. Özellikle ortak platform ve motor kullanımı çok yaygın bir şekilde yapılmaya başlandı. 

Düşük hacimli dizel motorlar konusunda epey tecrübeli olan Fransız Renault ve PSA Grubu, Alman markalara bile ciddi oranda motor temin ettiler ve ediyorlar. Ayrıca Renault motorları Nissan modellerinde de yaygın bir şekilde kullanılıyor. VW ise bünyesinde bulunan her türlü markada aynı motorları kullanıyor. Bunun sonucu olarak da hızlı ve karlı bir üretimin kapıları açılmış oluyor. 

Diğer taraftan A.B.D kökenli üreticiler bu güne kadar genellikle kendi bünyelerinde paylaşımlar gerçekleştirmişti. GM Grubu bünyesindeki Chevrolet, GMC, Opel, Buick ve Cadillac gibi markalar benzer modellerinde aynı motorları kullanmıştı. Bir diğer büyük üretici Ford’da bünyesindeki Lincoln markasında motorlarını ortak kullanmıştı ancak diğer markalardan parça almak  ve diğer markalara parça temini çok fazla söz konusu olmamıştı. Bir diğer üretici Chrysler ise Fiat ile birleşmiş (FCA) ve parça paylaşımı kendi bünyesinde yaygınlaştırmıştı.
İki ezeli rakip Ford ve Chevrolet dünyadaki bu gidişatın kendilerini etkilediğini düşünüyor olacak ki bir süredir ortak olarak şanzıman geliştiriyorlardı. Aslında geçmişten beri çok ciddi bir rekabet içerisinde olan bu ikilinin durumu gerçekten de oldukça ilginç. Bir süredir önden çekişli araçları için tork konvertörlü 6 ileri otomatik şanzıman üreten Ford ve Chevrolet yakın bir zaman sonra bu şanzımanın 9 ileri olan tipini piyasaya sunacak. 6 ileri otomatik şanzımanı ülkemizde satılmakta olan Ford Mondeo modelinden yakından tanıyoruz. Bu noktadan Ford Mondeo’da önümüzdeki yıllarda 9 ileri otomatik şanzımanın kullanacağını tahmin edebiliriz. 
GM-Ford 9 ileri otomatik
Şimdi ise Ford ve Chevrolet bu sefer arkadan çekişli araçlarında kullanmak üzere 10 ileri tork konvertörlü otomatik şanzımanı piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu şanzıman ilk olarak yakın bir zaman önce sadece 6 ileri manuel şanzıman ile satılmaya başlanan Chevrolet Camaro ZL1 modelinde 2017 yılında kullanılmaya başlanacak. Daha sonra ise Camaro’nun en büyük rakibi olan Ford Mustang da bu şanzımana kavuşacak. 
İki marka arasındaki paylaşım Camaro ve Mustang modelleri ile de bitmeyecek. Ford’un F150 ve Chevrolet’in Silverado pikap modellerinde de aynı şanzıman ortak olarak kullanılacak. Bunu büyük SUV modelleri de izleyecek diyebiliriz. Kısacası bir süre sonra Ford ve GM Grubu markalarının önden çekişli ve sürekli 4 çeker modellerinde 9 ileri otomatik, arkadan çekişli ve 4×4 modellerinde ise 10 ileri otomatik şanzımanları ortak bir şekilde kullanılıyor olarak görmek hiç de sürpriz olmayacaktır. Görüldüğü gibi çok ciddi iki rakip olsalar da söz konusu olan küresel rekabet ve kar olduğu zaman bu iki üretici bile yan yana rahatlıkla gelebiliyor. Zaten genel gidişat da bunu açık bir şekilde gösteriyor. Bundan sonra otomotiv sektöründe düşmanca ve kıyasıya rekabetten çok el birliği ile talı rekabetlere çok daha fazla bir şekilde tanık olacağız. 
GM-Ford 10 ileri otomatik
6.2lt V8 motorlu Chevrolet Camaro ZL1
Ford Mustang GT-350
Facebook Comments