Land Rover Defender geri dönüyor

1948 yılında üretilmeye başlanan ve dünyanın en sembol araçlarından birisi sayılan Land Rover Defender’ın üretimine 29 Ocak 2016 tarihinde son verilmişti. Üretildiği 67 yıl boyunca tasarımı çok az değişen modelin üretimin son bulması hayranları ve otomobil tutkunları tarafından üzüntüyle karşılanmıştı.


Land Rover Defender tarihi için tıklayınız

Her ne kadar 2019 yılında marka tarafından yeni Defender tanıtılacak olsa da hiçbir zaman eski aracın ruhuna sahip olamayacaktır. Arazi kabiliyeti, konfor, sessizlik, yol tutuş ve kalite olarak mutlaka daha iyi bir araç olabilir ancak bu kadar uzun süre küçük tasarım değişiklikleriyle üretilen ikon bir aracın yerini tutmasını biz olanaklı görmüyoruz. 
Ancak son yaşanan bir gelişme modelin hayranlarını oldukça heyecanlandırdı. Ünlü İngiliz kimya mühendisi, iş adamı ve İsviçre merkezli Kimya şirketi Ineos’un CEO’su Jim Ratcliffe ikonik Defender modelinin tasarım ve isim haklarını alarak üretim yapabilmek için Land Rover’a başvurdu. Her ne kadar kendisi şimdilik bunu reddediyor olsa da sağlam kaynaklar bu işin olma ihtimalini oldukça yüksek bir ihtimal olduğunu belirtiyor. Henüz detaylar belli olmasa da üretimin Defender’in ana vatanı olan İngiltere’de olacağı kuvvetli bir şekilde söyleniyor. 
Ineos CEO’su Jim Ratcliffe
Söylentisi bile güzel olan bu ihtimal ile bağımsızlığını kazanacak olan modelin çok farklı ve retro tasarımdaki versiyonlarının önü de açılabilir. Kim bilir iç kısma doğru gömük olan ızgara tasarımı da bu sayede farklı bir versiyon olarak karşımıza çıkabilir. Bu arada en son üretilen özel Defender modellerinden birisinin de Jim Ratcliffe tarafında satın alınmış olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz. Bu bile modelin hayranı olan zengin iş adamının markaya talip olma umudumuzu arttırıyor diyebiliriz. 
29.01.2016 tarihinde banttan çıkan son Land Rover Defender HUE 166

2016 Land Rover Özel Seriler