Aston Martin Vanquish Zagato Volante tanıtıldı

İngiliz spor otomobil markaları içerisinde belki de en arzu edilen marka olan Aston Martin, daha önce tanıttığı Coupe tarzındaki Vanquish Zagato ile oldukça büyük ses getirmişti. Zagato ile beraber geliştirilen Vanquish Zagato İtalyan tasarım anlayışını İngiliz mühendisliği ile başarılı bir şekilde birleştirmişti. 

Şimdi ise modelin cabrio versiyonu olan Zagato Volante dünyanın en lüks ve pahalı araçlarını bir araya getiren Pebble Beach Concours d’Elegance etkinliğinde tanıtıldı. Daha önce BMW ile yaptığı çalışmalar ile de bilinen Zagato, BMW Z4 modeli bazlı 2 farklı modeli yine aynı yerde yani Pebble Beach Concours d’Elegance 2012 yılı etkinliğinde tanıtmıştı.

BMW Zagato Roadster ve Coupe
Aston Martin Vanquish Zagato Volante modelinde kullanılan 5.9lt V12 silindir atmosferik-benzinli motor standart Vanquish modelinde kullanılan motor ile aynı ancak Zagato Volante için gücü 576ps’den 600ps’e çıkarılmış. Bu güç sayesinde model 0-100km hızlanmasını 3.7 saniyede tamamlayabiliyor.

Aracın genel tasarımında ise İtalyan etkisi hemen belli oluyor. Özellikle arka tasarım ve ateş kırmızısı renk İtalyan tasarım anlayışını açıkça belli ediyorken ön tasarım tipik bir Aston Martin detayı olmasıyla aracın İngiliz genlerinin devam ettiğini vurguluyor. Bombeli tavan ise araca bambaşka bir hava katıyor ve aracın özelliklerini aerodinamizm yönünden vurguluyor. Ayrıca gövdenin oldukça hafif karbon fiber malzemeden üretildiğini belirtmekte fayda görüyoruz.

Aracın içi ise mevcut Aston Martin modelleri ile oldukça benzer ancak daha farklı deri kaplamalar, renkler ve desenler kullanılmış. Zagato’yu vurgulayan Z harfi ve figürleri koltukların birçok yerinde kendini gösteriyor. Karbon fiber kaplamalar da aracın kasa malzemesini vurgular şekilde kokpitte çeşitli yerlerde de kullanılmış.

Coupe kardeşinde olduğu gibi sadece 99 adet üretilecek olan modelin fiyatı ise 500.000 Euro olarak açıklanıyor. Porsche Turbo’nun 175.000Euro Almanya fiyatı dikkate alındığı zaman yaklaşık 3 kat olan fiyat bizlere çok gelebilir ancak sınırlı sayıda üretilecek, koleksiyonun bir köşesinde günden güne değerlenecek ve fiyatını katlayacak bir model için bu aracı alabilecek kişilerin gözüne çok da batmayacaktır diye düşünüyoruz.