Audi’nin elektrik üreten süspansiyonu nasıl çalışıyor?

Günümüzde kullandığımız neredeyse her türlü taşıtın hareket etmesi için bünyesinde bir motor  sistemi bulunmaktadır. Bu motor aracı hareket ettirir ve bu sayede de mesafe katederiz. Ancak motor tarafından aracın hareket etmesi için harcanan enerjinin bir kısmını geri kazanmak günümüz teknolojisiyle oldukça mümkündür. Aslında bisikletlerde tekerleklere bağlı olan ve tekerlek döndükçe elektrik üreten dinamo sistemi buna en basit örnektir. 


Yeni tasarlanan araçların büyük bir kısmında bulunan fren enerjisi geri kazanımı sistemi de otomobillerde kullanılan güzel bir örnektir. Araç belli bir hızla seyrederken frene basıldığı zaman tekerleklerin durması esnasında elde edilen enerjinin geri kullanılması sonucu bir miktar tasarruf sağlanmaktadır. 
Şimdi ise Audi, elektromekanik rotary adındaki konsept süspansiyon sistemi ile yolda giderken tekerleğin maruz kaldığı yukarı aşağı hareketi elektrik enerjisine dönüştürecek bir sistem üzerinde çalışıyor. Temel olarak hareket enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürüldüğü bu sistem ile araç özellikle bozuk yollarda önemli miktarda elektrik enerjisi depolayabilecek gibi görünüyor.

Makyajlı Ford Mondeo artık çukurlardan atlayabilecek

Sistemin çalışması ise şu şekilde gerçekleşiyor. Çok düzgün asfalt bir yolda bile bir miktar yukarı aşağı doğru hareket eden tekerleklerin bu hareketi elektromekanik rotary damperlere aktarılıyor ve burada dönüşüm gerçekleşiyor. Elde edilen elektrik enerjisi ise 0.5KWh ve 48Voltluk pilde depolanıyor. Kısacası yol ne kadar bozuksa elde edilen enerji de o kadar çok oluyor diyebiliriz. 

Bu sayede çeşitli yol koşullarının ortalaması alındığı zaman hybrid sistemlerde 100km mesafede ortalama olarak 0.7lt yakıt tasarrufu sağlanabiliyor. Hybrid sisteme sahip araçların elektrik motoru ve içten yanmalı motor beraber çalıştığında 2.0-2.5lt yakıt tükettiği düşünülürse sistem neredeyse %35 oranında tasarruf sağlıyor ki bu gerçekten de önemli bir miktar. Sonuçta boşa gidecek olan bir enerji sayesinde daha az yakıt tüketimi sağlanabiliyor. Bu tasarruf tam elektrikli sistemlerde benzer bir oranda etki gösterir ise toplam menzilde %35 oranında artış beklemek hiç de yanlış olmayacaktır. 
Elektromekanik süspansiyon sisteminin bir diğer avantajı olarak ise basıncın ve strokun ayrı ayrı ayarlanabiliyor olması ve bu sayede konfor ve yol tutuşun geleneksel aktif süspansiyon sistemlerine göre daha iyi olacağı tahmin edilebilir. Ayrıca yakıt tüketimine olumlu yönde katkıda bulunması ile hybrid sistemlerde tüketim ile alakalı olarak emisyonu düşürecek olması önemli bir avantaj sayılabilir. 
Audi ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

Sistem şimdilik prototip olarak uygulanıyor olsa da çalışma mantığı hiç de karmaşık değil ve gayet de mantıklı ve başarıya yakın görünüyor. Bu nedenle de önümüzdeki yıllarda birçok farklı markada, araçta hareketin olduğu her yerde bu tip enerji geri kazanımı sistemlerini görebileceğiz diye düşünüyoruz. 

Elektromekanik rotary damper
Facebook Comments