Lada, 7 yeni konsept model tanıttı

Her ne kadar Rusya’nın içinde bulunduğu ekonomik ve jeopolitik karmaşa nedeniyle yeni modelleri ülkemizde hala satışa sunulmamış olsa da Vesta ve X-Ray modelleri merakla bekleniyor. Ancak marka ülkenin içinde bulunduğu durumu bir kenara bırakarak gelecek planlarına da ara vermiyor. Bu doğrultuda Lada, Moskova’da yapılmakta olan otomobil fuarında 6 tanesi daha önce tanıtılan modeller üzerinden 1 tanesi de tamamen yeni olmak üzere 7 adet konsept modelin tanıtımını yaptı.

Bu modellerden en dikkat çekeni ise şüphesiz ki X-Code isminde tamamen yeni tanıtılan konsept diye düşünüyoruz. Bu model Nissan Juke tarzında boyutlara sahip ve genel görünümü ile şık ve sportif bir tasarıma sahip. Diğer taraftan Lada’nın efsane arazi özelliklerine sahip olan Niva aynı tasarımla hala üretiliyor ve bu model için de köklü bir yenileme bekleniyordu. X-Code modeli Niva yerine mi düşünülüyor bilmiyoruz ancak başarısını tekrarlaması için özellikle arazi şartları düşünülerek tasarlanması şart gibi görünüyor. Şehir özelliklerine sahip bir crossover model üzerinden Niva gibi arazi özellikleri güçlü bir araç tasarlamak çok kolay olmayacaktır. Bu nedenle de X-Code’un yeni Niva ile çok alakalı olduğunu düşünmüyoruz. Belki genel tasarım detayları kopyalanabilir ancak şasi ve aktarım tamamen farklı tasarlanacaktır.

Lada X-Code

Diğer taraftan daha önce tanıtılan sedan modeli Vesta’nın da farklı versiyonları konsept olarak tanıtıldı. Aslında limuzinleri andıran arka diz mesafesiyle Vesta Signature modelinin haberini yapmıştık. Bu model Moskova Fuarı’nda karşımıza resmi olarak çıkmış oldu.  Vesta’nın 2. ve ilginç bir konsept modeli de üretim modelinin yerden bir miktar yükseltilmiş versiyonu olan Vesta Cross. Bu model Volvo’nun yükseltilmiş S60 Cross Country modelinden ciddi anlamda ilham almış gibi görünüyor. Çünkü şu anda üretimde sedan kasa tipiyle yükseltilmiş bir başka model bulunmuyor. Ayrıca yine Vesta modelinin Sport modeli de tanıtılanlar arasında bulunuyor.

Üstte Vesta Signature, sol altta Vesta Cross sağ altta Vesta Sport
Vesta’nın tanıtılan konsept modellerinden Station kasa yapısına sahip olan versiyonu da Vesta Cross’da olduğu gibi yerden yükseltilmiş ve oldukça kullanışlı bir model olarak ortaya çıkmış. Hem yerden yüksek hem de station kasa tasarımı ile oldukça güzel de görünüyor. Bu tip araçlara genelde Volvo marka araçlarda rastlıyoruz. Ayrıca VW Grubu’nda Audi A4, VW Passat ve VW Golf gibi modellerde de bu tip çalışmalara sahip. 
Lada Vesta SW Cross
Vesta gibi halen üretimde olan X-Ray modelinin 2 farklı konsept modeli de tanıtılanlar arasında yer alıyor. Vesta’da olduğu gibi sportif kasa detayları ve jantlara sahip olan X-Ray Sport ve yerden yükseltilmiş X-Ray Cross modeli şık ve sportif görüntüleri ile dikkat çekiyor. 
Solda Lada X-Ray Sport sağda Vesta Cross
Modellerde olması muhtemel motor seçenekleri konusunda herhangi bir bilgi bulunmuyor ancak halen üretilen modellerde kullanılan tümü atmosferik-benzin 1.6 lt hacminde 16 supap 106hp, 1.6lt 8 supap 87hp ve Nissan-Renault üretimi 1.6 litre 16 supap 115hp güce sahip motorlar seçenekler arasında bulunabilir. Bu motorlar gücüne göre 5 ileri manuel veya 5 ileri otomatik şanzımanlar ile kombine edilebilir.