BMW 3.0 CSL, BMW’nin en güçlü sıralı altı silindirli ünitesiyle geliyor!

0
609

2022’nin BMW senesi olduğunu kim inkar edebilir? M4 CSL, M2, M3 Touring gibi modellerin yanı sıra şimdi de 3.0 CSL. Sekizsilindir.com olarak bugün karşımızda BMW 3.0 CSL modeli var.

Bavyeralı otomobil üreticisi kökenlerine oldukça sadık. BMW’nin ve M marka tarihinin en özel modellerinden olan E9’a bir saygı duruşu niteliğinde üretilen 3.0 CSL, BMW tarihinde satılan en pahalı otomobil olacak. 750.000 euro’luk bir fiyat etiketine sahip olacak olan otomobil ayrıca BMW tarihinin en güçlü sıralı altı silindirdi motoruna sahip olacak

Kaputun altında bulunan çift turbo şarjlı, sıralı altı silindirli ünite 557 PS ve 550 Nm’e tork üretebilecek. BMW’yi yakından takip edenleriniz tork verisinin M4 CSL’den 100 Nm daha az olduğunu fark etmiş olabilirler. Bunun nedeni, M4 CSL’in aksine BMW 3.0 CSL’in altı ileri manuel bir vitesle tanıtılacak olması.

Otomobil ön tarafına geldiğimizde ise devasa ancak orantılı bir böbrek görüyoruz. Fırçalanmış alüminyum renginde bir çerçeveye sahip olan böbreklerdeki hava açıklıkları hem motor bölmesine hem de ön frenlere soğuk hava akışı sağlıyor.

Sadece 50 adet üretilecek olan BMW 3.0 CSL’in üretimi ise yakın tarihte başlayacak.