Amerikan V8 mi? Alman V8 mi?

Otomobil tutkunlarına sekiz silindir dendiği zaman hiç şüphesiz birçoğunun aklına efsane Amerikan motorları geliyordur. Özellikle 50’li ve 80’li yıllar arasında üretilen modellerde bulunan V8 motorlar homurtulu sesleri ve ipek gibi çalışma karakterleri ile unutulmaz olmuşlardır. Bu nedenle de 8 silindir dendiği zaman akla ilgi olarak Amerikan motorları gelirdi.


Gelirdi diyoruz çünkü bu durum son 5-10 yılda bir miktar Alman V8 motorlarına doğru kaymış gibi görünüyor. Bunun en büyük nedeni ise Amerikan GM, Ford ve Chrysler gibi markaların geleneksel OHV yani bloktan egzantrikte (1 adet kam mili-16 supap) ısrar etmesinden kaynaklanıyor. Almanlar ise modern DOHC yani üstten çift egzantrik (4 kam mili – 32 supap) sistemini V8 motorlarda oldukça uzun bir süredir kullanıyor. 
Amerikan V8 motorlarda durum ne?

GM (General Motors) ve Dodge V8 motorlarında hala OHV yapıyı ve supercharger aşırı besleme sistemini kullanıyor. Bir diğer Amerikan Ford ise büyük bir atak ile yeni Mustang modelinde V8 motora sahip DOHC tipi motoru tercih etti. 5.0lt ve 5.2lt olarak 2 farklı seçenek ile sunulan bu motorlar şimdilik sadece atmosferik emişe sahip. Önümüzdeki yıllarda tanıtılması muhtemel olan Mustang GT500 modelinde bi-turbo aşırı besleme görebiliriz. Ayrıca yakın bir zaman önce GM Grubu’nun önümüzdeki yıllarda kullanması muhtemel olan DOHC V8 bi-turbo motorun patent başvurusu ortaya çıktı. Kısacası Amerikalılar da OHV motorları önümüzdeki 5-6 yıl içerisinde tamamen bırakacak gibi görünüyor.

Amerikan motorlarındaki büyük değişim nereye gidiyor?

Alman V8 motorlarda durum ne?

Her ne kadar Alman üreticiler 1.0lt 3 silindirli motorları da yaygın bir şekilde kullanmaya başlamış olsalar da V8 motorları da kesinlikle bırakmıyorlar ancak hacim küçültme yani down-sizing operasyonu da bu motorlarda bile devam ediyor. Porsche yakın bir zaman önce tanıttığı yeni Panamera modelinde 4.8lt çift-turbo yerine 4.0lt V8 bi-turbo motor kullanmaya başlamıştı. Bu motorun Audi, Bentley ve Lamborghini modellerinde de kullanılacağını hatırlatmak isteriz.

Yeni Porsche V8 turbo motor Lamborghini ve Bentley’de de kullanılacak

BMW ise güncel M5 ve M6 modellerinde kullandığı 4.4lt V8 bi-turbo motorunu bir sonraki jenerasyonda Porsche ile benzer bir şekilde 4.0lt V8 olarak güncelleyecek. Bir diğer Alman üretici Mercedes ise 4.0lt V8 bi-turbo motoru AMG C63 ve AMG GT modellerinde diğer Alman rakiplerinden daha önce kullanmaya başladı. Ayrıca 5.5lt V8 bi-turbo motorlar da S ve SL gibi AMG Mercedes modellerinde kullanılıyor. Ancak önümüzdeki yıllarda 5.5lt motorun da yerini daha düşük hacimdeki motorlara bırakacağını düşünüyoruz. Kısacası Alman V8 dendiği zaman karşımıza artık 4.0lt hacim ve iki adet turbo çıkıyor ve daha da çıkacak diyebiliriz.

Amerikan V8 – Alman V8 Karşılaştırması

Şimdi de her iki ülkenin ürettiği V8 motorları yan yana koyalım. En yüksek hacimli Alman V8 olan Mercedes 5.5lt bi-turbo motoru da yüksek hacimli Amerikan V8 motorlar ile kıyaslayabilmek için listemize dahil ediyoruz. Ancak esas odak noktamız gidişatın yönü olan 4.0lt V8 motorlar.

Amerikan Ford Mustang’da bulunan yeni nesil atmosferik V8 DOHC motor listede en düşük tork, güç/hacim ve tork/hacim değerlerine sahip olmasına rağmen daha yüksek hacme ve supercharger besleme sistemine sahip olan Chevrolet Corvette Z06 ile neredeyse aynı güç/hacim oranına sahip. Ayrıca bu oran 6.4lt superchargerlı Dodge motoruna da yakın. Bir diğer şaşırtıcı durum da AMG S63 modelinde bulunan 5.5lt bi-turbo motorun güç/hacim oranının Mustang ile hemen hemen aynı olması olarak gösterilebilir. Bu da modern bir Amerikan V8 motorun neler yapabileceğini açık bir şekilde gösteriyor diyebiliriz. Atmosferik V8 Ford motoruna bi-turbo sistemi entegre edilirse muazzam bir güç/hacim ve tork/hacim verisi elde edeceğimiz oldukça açık. Bize göre Ford’da bulunan motor şu anda Amerikalıların ürettiği en ileri teknolojiye sahip içten yanmalı motor olarak öne çıkıyor diyebiliriz.

Alman V8 motorlarına geçtiğimizde ise en son tanıtılan 4.0lt V8 motorun Porsche’ye ait olduğunu görüyoruz. Zaten listenin en yüksek güç/hacim ve tork/hacim değerleri de bu motora ait. Bu motor hacmine göre o kadar yüksek bir tork değerine sahip ki S63 modelinde bulunan 5.5lt V8 bi-turbo motordan bile daha fazla tork üretebiliyor. Bu da Mercedes’in 5.5lt V8 sevdasından yavaş yavaş yavaş vazgeçeceği anlamına geliyor.

BMW M5 motorunun ise artık rakip motorlardan geride kalmaya başladığı listedeki değerlerden açıkça görülüyor. Yeni M5’de bulunması muhtemel olan 4.0lt V8 bi-turbo motorun 600ps üstünde bir güç üreteceği ve bu tabloyu da alt üst edebileceği oldukça açık bir şekilde görülüyor. Ayrıca bu motorun Jaguar ve Range Rover SVR modellerinde de kullanılma ihtimali bulunuyor.

Jaguar ve Range Rover SVR, BMW M5 motoru kullanmaya başlayabilir

Sonuç

Alman markalar 4.0lt V8 bi-turbo motorlar ile oldukça başarılı bir yere geldiler. Diğer taraftan Ford’un yaptığı atak oldukça önemli ve bize göre teknolojik olarak Alman V8 motorları zorlayabilecek tek Amerikan motoru şu anda Ford Shelby Mustang GT350R modelinde kullanılıyor. Ayrıca GM grubunun patent başvurusu yaptığı 4.0lt DOHC V8 bi-turbo motor dengeleri alt üst edebilecek bir potansiyele sahip gibi görünüyor. Bu durumda OHV motoru kullanan tek üretici Amerikan marka Dodge olarak kalacak. Onun da önümüzdeki yıllar DOHC tipi motora geçmesi hiç ama hiç sürpriz olmayacaktır. Bu arada Dodge markasının Ferrari’nin de bulunduğu FCA Grubunda olduğunu hatırlatmak isteriz. Mükemmel değerlere sahip 3.9lt V8 bi-turbo Ferrari motoru belki de Dodge markasına ilham verebilir.

Beygir gücü ile tork arasındaki ilişki nedir?

Kısa bir şekilde özetleyecek olursak geleneksel OHV Amerikan motorlarında artık sona geldik. Bu yolda Alman V8’ler şimdilik büyük bir zafer kazanmış gibi görünüyor. Ancak yapılan önemli ataklar bu dengenin her an değişebileceğini de bize gösteriyor. Bu arada gözümüzün yeni nesil Ford V8 motorunda olduğunu belirtmek isteriz. Sevindiğimiz nokta ise adımızı aldığımız sekiz silindirli motorların hacim küçülterek de olsa varlıklarını hala sürdürüyor olması.

GM V8 bi-turbo motoru için tıklayınız

Facebook Comments