Mercerdes E200L fiyatı ne kadar olabilir?

Mercedes yakın bir zaman önce yenilediği E Serisi’nin uzun versiyonunu Çin’de satışa sundu. Dünyanın neredeyse en kısa boylu insanlarının bulunduğu ve sözde komünist bir ülke olsa da kapitalizmi başarılı bir şekilde uygulayan Çin’de bu tip uzun ve lüks modellerin tanıtılıyor olması gerçekten de tezatlık yaratıyor ve bu doğrultuda ilginç durumun nedenlerini anlamak için bir süre sonra farklı bir analiz daha yapacağız.

Mercedes E220d – Volvo S90 D5 Karşılaştırması

Çin’in otomobiller konusundaki yapsını tartışmayı daha sonraya bırakıp Mercedes E Serisi Uzun versiyona geçersek normalde 4923mm olan toplam uzunluğun 5065mm’ye çıktığını görüyoruz. Yani araç toplamda 142mm uzamış. Bu uzamanın aracın hangi kısmında gerçekleştiğini kontrol etmek için ise normalde 2939mm olan dingil aralığına bakmak yeterli. Uzun versiyonda 3079 olan açıklık normale göre 140mm artmış. Kısacası gerçekleştirilen uzamanın neredeyse tamamı arka kısım için kullanılmış diyebiliriz. Zaten aracın amacı da bu. Yükseklik ve genişlik konusunda ise önemli bir değişiklik bulunmuyor.

Efsane olmuş 7 Mercedes Jantı

Mercedes E200L ölçüler

Arka koltuk sırasına yönelik 14cm’lik artışın sonucu olarak ise markanın bir üst sınıfta yer alan ve geniş yaşam alanı ve konforu ile ünlü olan S Serisi’nden bile daha geniş diz mesafesi elde edilmiş gibi görünüyor. Öyle ki orta boylu bir kişi bacaklarını tamamen düz hale getirse ayakları ön koltuklara değmeyebilir. Bu da aracın zaten rahat ve konforlu olan yapısını daha da üst seviyelere taşıyacak gibi görünüyor.

Mercedes Pikap nasıl olacak?

Mercedes E200L arka koltuk sırası

Aracın genel görünümünde uzatılmış olması haricinde önemli bir farklılık bulunmuyor ancak C sütununda bulunan kalın krom kaplama ve iç kısımdan bakılınca ayrı olduğu anlaşılan arka kelebek cam normal versiyona göre farklılık yaratıyor. Bu iki detay Mercedes’in S Serisi modellerinin en üstünde yer alan Maybach versiyonunda da yer alıyor. Maybach detaylarının E Serisi’nde kullanılması ise aracın özellikle arkadan daha özel ve lüks görünmesini sağlıyor. Bu durum yakın bir zaman sonra karşımıza çıkacak olan Maybach destekli E Serisi modellerinde de çıkabilir.

Mercedes E Sınıfı 23 yıl önce nasıldı? Şimdi nasıl?

Mercedes E200L arka görünüm

Araçta kullanılan motorlar ise ülkemiz için de oldukça uygun ve bu durum modelin ülkemize gelme ihtimalini bile doğurabilir. Bu arada Çin’de de Türkiye’de oldgibi hacim bazlı vergilendirme uygulandığını belirtelim. Her ikisi de 2.0lt turbo-benzin motorlardan E200L’de bulunan motor 184ps güce sahipken E300L’de bulunan motor 245ps güce sahip. Aşağıdaki performans değerlerinden 2.0lt turbo motorların uzatılmış kasayı rahat bir şekilde taşıdığı görülüyor. Kısa versiyonun ağırlığı 1605kg ve uzun versiyon da 1770kg ağırlığa sahip. Bu da kasanın uzaması sonucu ağırlığın %10 oranında arttığını gösteriyor. Buna rağmen 184ps güce sahip versiyonda bile 8.6 saniye 0-100km/saat hızlanma elde edilmesi bu motorun en azından yeterli olduğunu kanıtlıyor. Aynı motorun 245ps versiyonu ise 6.9 saniyelik hızlanması ile oldukça ideal bir performansa sahip.

Mercedes model tanıtım hızı ile Audi ve BMW’nin önüne mi geçti?

Mercedes E Serisi Long teknik bilgiler
Mercedes E200L Türkiye fiyat analizi

Aslında bu modelin uzatılması nedeniyle fiyat artışını tam olarak hesaplamak istiyorduk ancak Mercedes’in standart ölçülere sahip olan ve tüm dünyada satılan versiyonu Çin’de satılmadığı için bunu farklı bir yöntem ile tespit etmeye çalışacağız. Ancak E200L modelinin 436.800 Yuan karşılığı olarak 66.000 Dolar fiyat ile satışa çıktığını da belirtelim.

Yeni Mercedes E Sınıfı küçük S mi, büyük C mi?

Daha önceki yıllarda BMW 5.20i modelinin uzun versiyonu Çin’de satışa sunulmuştu ve aynı şekilde o model de 2.0lt turbo-benzin 184ps motora sahipti. Hatta Borusan Oto bu modeli ülkemize getirmiş ancak fiyatı normale göre çok yüksek olduğu için fazla ilgi görmemişti. Şu anda sahibinden.com sitesinde 2 farklı 2013 model 5.20Li modeli satılık olarak bulunuyor. Ortalama 160.000TL fiyata sahip olan bu araçların benzer km değerine sahip kısa 5.20i (2.0lt) versiyonları ise ortalama 145.000TL fiyata sahip. Yani arada %10’luk bir fark bulunuyor. Çok hassas bir değer olmasa da biz bu fiyatı kullanabileceğimizi düşünüyoruz.

Brabus’dan satılık klasik Mercedesler

Bu arada yeni Mercedes E Serisi’nin uzun versiyonda bulunan 184ps motoru ülkemizde normal versiyonda da satışa sunulmuştu. E200 Avantgarde modeli şu anda 221.000TL fiyatla satışta bulunuyor. Ancak E200L’nin Avantgarde donanım seçeneğine ait fiyat Çin listesinde bulunmuyor. E200L için donanım belirtilmemiş. E300L modeli için ise böyle bir paket mevcut. Bize göre Avantgarde paketi %5 oranında bir yükselmeye neden olabilir.

Yeni Mercedes E Serisi 1.6 dizel ile gelir mi?

Sonuç olarak elimizde uzun versiyondan kaynaklanabilecek %10’luk fark ve %5’lik Avantgarde donanım nedeniyle fark bulunuyor. Her ikisinin toplamı ise %15 olarak öne çıkıyor. Bu farkı şu anda ülkemizde satışta olan E200 Avantgarde modelinin 221.000TL fiyatına uyarlarsak 221.000 x %15 fiyat farkı = 254.150TL fiyat elde ediyoruz. Bize göre uzun model bu şekilde ülkemize gelirse BMW’nin aksine bu fiyat ile çok daha fazla satış yapabilir. Bunun için dizel olmasına da gerek yok.

Ancak burada bir de S Serisi’nin satışlarını tehdit etme durumu çıkabilir fakat S Serisi müşterisinin vergi ve fiyat konularına çok takıldığını da düşünmüyoruz ve her ne olursa olsun zaten bu aracı terih ediyorlar. BMW 7 Serisi ve Audi A8 modellerine bile takılmaları mümkün görünmüyor.  Bu nedenle S’den uzun E’ye kayma durumu çok fazla olmayabilir. Ancak bahsettiğimiz fiyatlar söz konusu olursa BMW 5 Serisi ve Audi A6 müşterileri uzun E Serisi’ni tercih de edebilir diye düşünüyoruz.

Mercedes ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

Facebook Comments