Yeni Audi Q5 tanıtıldı

Audi’nin D Segmenti Crossover modeli Q5, birçok farklı tanıtım videosunun gösterilmesinden sonra nihayet Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Audi’nin son modellerinde tasarımı tamamen değiştirmeden detaylı bir makyaj havasında yaptığı yeniliklerin bir benzeri ise bu sefer Q5 modelinde karşımıza çıktı ancak ilk bakışta karar vermek de oldukça yanıltıcı olabilir diye düşünüyoruz. 

Ön tasarımda keskinleşen, yapısı incelen ve krom miktarı ciddi oranda artan ön panjur en dikkat çekici detay olarak öne çıkıyor. Ayrıca farların yapısı da tamamen farklı ve daha ince ve ledli gündüz farları da çok daha şık ve çarpıcı bir görünüme sahip. Tampon ise daha iri ve heybetli yapısı ile dikkat çekiyor. Ancak burada esas dikkat çekici olan ön camın artık daha büyük olan yapısı denilebilir. Ön camın daha büyük olması sonucu aracın ön kısmı sanki yere biraz yakınlaşmış gibi görünüyor. Bu da sanki yere bir önceki modelden daha yakınmış gibi bir his uyandırıyor denilebilir. 

Üstte yeni Audi Q5
Arka kısımda ise aynen ön kısımda olduğu gibi basık bir yapı mevcut ancak bu durum oldukça sportif bir görünüm sağlamış. Özellikle tasarımı çok fazla değişmeyen farların arasındaki ütü izi oldukça şık ve belirgin bir sportif detay olarak öne çıkıyor. Bu çizgi stoplardan başlayıp aracın yanında devam ediyor ve ön farları geçerek krom ön panjurdan devam ederek aracı çevreliyor. Tampon tasarımı genel anlamda korunsa da egzoz çıkışlarının ince ve uzun yapısı arka tasarımın sportif görüntüsüne destek oluyor.
Üstte yeni Audi Q5
 Yeni Audi Q5’in içine geçtiğimiz zaman ise tamamen değişen kokpit Audi’nin bu konudaki yeni tasarım anlayışını gösteriyor. Daha önce Audi Q7, Audi A4 ve A5 modellerinden kullanılan çizgiler ile aynı olmasa da bir miktar Audi Q3 modeli çizgileri de kullanılarak başarılı bir şekilde her iki tasarım harmanlanmış. Bu da eskisi ile alakasız daha sportif ve modern çizgilere sahip bir kokpit ortaya çıkmasını sağlamış. Direksiyondan tutun vites koluna, havalandırma kumandalarından Apple Car Play ve Android Auto özellikli 7.0inch (8.3inch opsiyon) bilgi eğlence sistemine kadar her detay çok daha kaliteli görünüyor diye düşünüyoruz. Ayrıca opsiyon olarak sunulan tamamen dijital gösterge tablosu da aracın kokpitinin modern havasına katkıda bulunuyor. 

Üstte yeni Audi Q5
Audi’nin D Segmenti temsilcisi A4’den daha büyük  olsa da, esas olarak bir sedan model olan A4 ile aynı platforma sahip olan yeni Audi Q5 bu nedenle SUV değil Crossover olarak adlandırılabilir. 4.66mt uzunluk, 1.89mt genişlik ve 1.66mt yüksekliği ile bir önceki model ile hemen hemen aynı boyutlara sahip ancak toplam ağırlık 90kg daha az olmasıyla dikkat çekiyor. Ayrıca yeni Q5’in bagaj hacmi 550lt’den 610lt’ye yükselmiş ve arka koltukların yatırılmasıyla da bu hacim 1550lt’ye kadar arttırılabiliyor.
Kullanılacak motorlarda ise şimdilik düşük hacim sürprizi bulunmuyor. Daha önce kullanılan 2.0lt turbo dizel ve turbo benzin motorlar daha verimli hale getirilerek kullanılmaya devam ediliyor. Ayrıca 3.0lt turbo-dizel seçeneği de bulunuyor. Motorlar hacim ve güçlerine göre 6 ileri manuel, 7 ileri S-tronic otomatik ve 8 ileri S-tronic otomatik şanzımanlar ile kombine edilebiliyor. Sadece 150ps seçeneğinde önden çekişli olarak sunulan modelin diğer tüm seçenekleri Quattro sürekli 4 çeker sistemine sahip. Baz modelde ayarlanabilir 5 noktadan bağlı çelik yaylı süspansiyon sistemi standart olarak sunulurken daha üst modellerde ve opsiyon listesinde havalı süspansiyon sistemi de bulunuyor. Sadece Audi’nin Meksika fabrikasında üretilecek olan  yeni Audi Q5, 2017 yılı ilk çeyreğinde ülkemizde satışa sunulabilir. 
Yeni Audi Q5 tüm motor seçenekleri ise şu şekilde;
 • 2.0lt turbo-dizel – TDI
  • 150ps
  • 163ps
  • 190ps
 • 2.0lt turbo-benzin – TFSI
  • 252ps
 • 3.0lt turbo-dizel – TDI
  • 286ps