BMW X2 Concept tanıtıldı


BMW’nin Crossover ürün gamında modeller X1’den başlayarak X6 ya kadar uzanıyor. X3’ün sportif kardeşi X4 ve X5’in sportif kardeşi de X6 ancak X1 modelinin sportif görünüme sahip bir modeli olarak düşünülen X2 hala deneme aşamasında ve ara ara kamuflajlı test prototipleri de görüntüleniyordu. (Yazı patent çizimlerinin altından devam ediyor)

10.10.2017 tarihinde ortaya çıkan kamuflajsız görüntü
BMW X2 2018
06.07.2017 tarihinde ortaya çıkan üretim modeli BMW X2’nin patent çizimleri
BMW X2 patent çizimleri
Ancak yapılmakta olan Paris Otomobil Fuarı’nda X2 ile alakalı olan konsept model nihayet tanıtıldı.Kamuflajlı prototiplerden modelin sanki X1’in biraz daha sportif bir modeli ile karşılaşacağımız gibi bir beklenti oluşsa da konsept BMW X2 modeli abartı derecede sportif bir görünüme sahip. Her ne kadar konsept çalışmalar genellikle gerçek dışı olsa da son zamanlarda BMW’nin de dahil olduğu birçok marka üretim modellerine oldukça yakın konsept modelleri tanıtıyorlar. Hatırlanacak olursa BMW M4 konsepti aynaları hariç üretim modeli ile neredeyse aynıydı.
Aracın tasarımı ise mevcut BMW modellerinin hiçbirinde olmadığı kadar agresif ve aracın yüzünde en ufak bir gülümseme yok. Bu kadar sert bakışlarda iri BMW böbreğinin mevcut modellerden farklı olarak aşağıya doğru genişleyen bir forma sahip olmasını da etkisi oldukça büyük. Ayrıca farlar da diğer hiçbir BMW modelinde olmadığı kadar kısık ve çekik bir görünüme sahip ve boyutları da böbreğe göre oldukça küçük kalıyor. Bir diğer dikkat çekici tasarım detayı ise C sütununda yer alan BMW amblemi. BMW’nin geçmiş dönemde ürettiği bazı spor araçlarda da bulunan bu detayın üretim modelinde yer almayabileceğini düşünüyoruz. Bu arada aracın stop farlarının Alfa Romeo modellerini anımsattığını belirtmeden de geçmeyelim.

BMW X2 rakibi Audi Q2 için tıklayınız

Araçta kullanılacak motorlar ve tekniği konusunda ise tahmin yapmak oldukça kolay. Önden çekişli olacağı kesin olan model de motor seçeneğine bağlı olmak üzere 4×4 Xdrive seçeneği de standart veya opsiyon olarak bulunacak. BMW’nin tamamen kendi tasarladığı ve halen yaygın bir şekilde kullanılan 1.5lt 3 silindir turbo benzin ve turbo-dizel motorlar ile 2.0lt 4 silindir turbo benzin ve turbo-dizel motorlar ise güç seçeneklerini oluşturacak. Hybrid bir modele de kesin gözüyle bakabiliriz. BMW X2 modelinin 2017 yılı ortalarında tanıtılarak 2017 yılı sonu veya 2018 yılı başında satışa çıkacağını tahmin ediyoruz.


BMW ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız