Yeni Jeep Compass tanıtıldı

FCA (Fiat-Chrysler) bünyesinde bulunan Jeep markasının Renegade ve Cherokee arasında konumlanan modeli Compass yenilendi. Bir kaç haftadır casus resimleri internette dolanan modelin son hali marka tarafından tanıtılmış oldu. Ancak esas tanıtım Kasım ayı ortasında yapılacak olan 2016 Los Angeles Otomobil Fuarı’nda açıklanacak. 

Efsanevi Willys markasının savaş kazandıran taşıt olarak bilinen MB modelinin tasarımı üzerinden hareketle 2006 yılında ortaya çıkan ve 2007 model olarak satışına başlanan Compass’ın tasarımı hiç de tahmin edildiği kadar sevilmedi. MB modelinden kopyalanan ön ızgara ve far grubu oldukça itici bir görünüme neden oldu ve en kısa zamanda makyajlanarak abisi Cherokee modeline benzer bir şekilde yeniden dizayn edildi.

Ancak bu makyaj operasyonu bir çok kullanıcıyı sevindirirken bazı kullanıcılar eski görünümün Compass modeline ayrı bir hava kattığını, piyasada bulunan diğer modellerden ayrıldığını düşünüyordu ve yeni görünüm ile gayet standart bir görünüm elde edildiğini düşünüyorlardı. Biz yine de son tasarımın bir önceki modele göre çok daha iyi olduğunu düşünüyoruz. 
2017 Compass modeline geçecek olursak; Ön tasarım bir önceki modelin genel havasını korusa da daha ince ve modern görünümü ile yeni bir model olduğunu açık bir şekilde hissettiriyor. Yan görünüm için ise artık çok daha şık ve kaliteli görünüyor diyebiliriz. Aracın ön ve yanında kullanılan krom detaylar da lüks görünüme katkıda bulunuyor. Tampon altı, yan etek altları ve çamurlukları aracın boylu boyunca dolanan siyah plastik kaplama ise off-road görünümü destekliyor. 
Solda yeni Jeep Compass 2017
Önde yaşanan hissedilir ve yan taraftaki önemli değişimin yanında arkada tamamen farklı ve çok daha güzel bir tasarım dili tercih edilmiş. Bir önceki model ile ilgili arka kısımda en ufak bir ortak detay bile bulunmuyor. Ayrıca daraltılan arka cam Range Rover modellerine de oldukça benziyor. ve Fiat modelleri ile de bir miktar benzerlik söz konusu. Aracın genel renginden farklı tercih edilen tavan rengi de lüks görünüme katkıda bulunuyor. Bize göre aracın dış görünümü olması gerektiği gibi tamamen değişmiş ve bu da artık çok daha şık ve güzel bir görünüm sağlanmış.

Solda yeni Jeep Compass 2017
Yeni Jeep Compass’ın kokpiti ise artık abileri Cherokee ve Grand Cherokee’ye oldukça fazla benzetilmiş ve doğru da yapılmış. Bir önceki kokpit tasarımı oyuncak tarzı görünümü ile her zevke hitap etmediği gibi aracın basit görünmesine de neden oluyordu. Ayrıca kullanılan materyaller de en azından fotoğraflardan daha kaliteli görünüyor. Bize göre yeni kokpit heybetli ve kaliteli görünümü ile sınıfına yakışır bir seviyeye gelmiş.
Solda yeni Jeep Compass 2017
Kullanılacak motorlar ile ilgili resmi bir açıklama henüz yok ancak il aşamada Fiat’ın 2.0lt turbo-dizel 170ps motorun kullanılması kesin gibi görünüyor. Diğer taraftan C Segmenti Crossover-SUV sınıfında bulunan Compass’da ülkemizde mutlaka düşük hacimli benzin ve dizel motorların kullanılması şart. Bilindiği gibi Jeep Renegade modelinde 1.4lt turbo-benzin 140ps ve 170ps, 1.6lt turbo-dizel 120ps motorlar kullanılıyor. Ayrıca 9 ileri tork konvertörlü şanzıman da benzin seçeneğinde opsiyon olarak tercih edilebiliyor. Bu motor ve şanzıman seçeneklerinin en azından ülkemizde Compass modelinde de yer alması gerektiğini düşünüyoruz. 
Sadece 2.0lt motor ile satışların çok düşük adetlerde gerçekleşeceği gayet açık. Düşük hacim-otomatik seçeneği sunulur ise markanın başarılı imajı sayesinde sınıfında önemli satış adetlerine ulaşabilme potansiyeli bulunuyor. Yeni Jeep Compass ile ilgili tüm detayların 2016 Kasım ortasında yapılacak olan Los Angeles Otomobil Fuarı’nda kesinleşmesi bekleniyor. Brezilya’da üretilen modellerin Acrupa’da satılacağı Compass’ın ülkemize gelmesi ise 2017 2.çeyreğini bulacaktır. Fiyat konusunda ise; düşük hacimli motor seçenekleri sunulursa benzer motor hacmindeki VW Tiguan ile yakın fiyatlara sahip olacağını tahmin ediyoruz.