Yeni Land Rover Discovery tanıtıldı

Land Rover grubunun Range Rover’dan sonra en büyük boyutlara sahip modeli Discovery yenilendi. Önümüzdeki günlerde yapılacak olan Paris Otomobil Fuarı öncesi şimdilik sadece 1 adet fotoğraf ile karşımıza çıkan modelin yeni fotoğrafları ve detayları yayınlanınca bu sayfada bilgileri güncelleyeceğiz.

Tek bir resim üzerinde yorum yapmak oldukça zor ancak karşılaştığımız değişim karşısında yeni modelin tamamen farklı olacağını aşağıdaki karşılaştırmalı resimden açık bir şekilde anlıyoruz. Daha önceden daha çok araziye ait bir görüntüsü olan Discovery artık daha şehirli görünüyor ve gerçekten de heybetli bir ön tasarıma sahip. Hatırlanacağı gibi Freelander modeli yerine geçen Discovery Sport modelinde de benzer bir değişime tanık olmuştuk. Ön görünüm o kadar kaslı ve modern görünüyor ki Land rover’ın daha lüks modelleri Range Rover ve Range Rover Sport’u bile kıskandırabilir. 
Diğer taraftan arazi yetenekleri oldukça başarılı olan Discovery modelinin yeni ve modern tasarımı ile bu özelliklerini geliştirip geliştiremeyeceği ise bize göre önemli. Toyota Land Cruiser gibi hem lüks hem de arazi yetenekleri güçlü bir araç ortaya çıkarmak kolay değil ancak Land Rover’ın bu konudaki engin tecrübesi aynı yolda gitmesini sağlayacaktır diye umuyoruz. 
Ülkemizde de oldukça sevilen modelin daha da sevilebileceğini gösteren bir diğer gelişme ise artık 2.0lt turbo-dizel motor ile de satışa sunulma ihtimali. Yakın bir zaman önce Ranger Rover Sport modelinde kullanılmaya başlanan bu motor büyük vergi avantajı sağlayarak modelin fiyatında önemli bir düşüşe neden olabilir. 2.0lt dizel motor ile Range Rover Sport fiyatında %30 oranında düşüş ön görmüştük. Aynı orandan gidersek şu anda başlangıç fiyatı 133.000Euro olan modelin fiyatı 95.000-100.000Euro’ya kadar düşebilir. Bu da 115.000Euro fiyata sahip BMW X5 2.0lt dizel ve 111.000Euro fiyata sahip Audi Q7 2.0lt benzin modellerinden daha ucuz bir Discovery anlamına geliyor ve modelin satışlarını önemli oranda etkileyebilir diye düşünüyoruz.