C Segmenti HB araçların en güvenlisi hangisi?

Ülkemizde üretilerek tüm dünyaya Tipo ismi satılan Fiat Egea HB modeli Euro NCAP testine girdi ve güvenlik asisti olmayan standart paketi ile 3 yıldız alırken asist paketi ile 4 yıldız alabildi. Bu durum araca güvenlik anlamında şüphe ile bakan birçok kişinin sesini daha çok çıkarmasına neden olurken yaptığımız konunun sonuç kısmında aracın yetişkinler için güvensiz olmadığını ancak çocuk koruması açısından önemli soru işaretleri olduğunu belirtmiştik.

Bu yorumumuzun hala arkasındayız ancak detaylı bir araştırma yaparak Fiat Egea HB’in de bulunduğu Kompakt HB yani C Segmenti HB sınıfında güvenlik karşılaştırması yapmak istedik. Bu doğrultuda toplam 21 modelin Euro NCAP sonuçlarını yan yana getirerek durum nedir göreceğiz.
Yetişkin Koruması
%98 oranıyla Volvo V40 en iyi yetişkin koruma değerine sahip ve onu Alfa Romeo Giulietta modeli izliyor. Bu aracın testi 2010 yılında gerçekleştirilmesine rağmen %97 gibi mükemmel bir değer elde edilmiş. Bu arada Alfa Romeo’nun aynen Fiat markası gibi FCA Grubu’nda olduğunu hatırlatmakta fayda görüyoruz. Giulitta’yı ise VW Grubu’nda bulunan Audi A3, Seat Leon ve VW Golf modelleri izliyor. Daha sonra ise Mercedes A Serisi ve Ford Focus ve diğer modeller geliyor.

Aynı marka ve model iki araç EuroNCAP’den nasıl 0 ve 5 yıldız alabiliyor?

Diğer taraftan listenin en kötü yetişkin koruma değerine sahip araç %82 ile Fiat Egea HB modeli ve onu %84 değerleriyle 2009 yılında test edilen Subaru Impreza HB ve Nissan Pulsar modelleri izliyor. Burada Infiniti Q30 modeline ayrı bir başlık açmakta fayda var. Kendisini premium olarak adlandıran bir markanın elde ettiği %84 oranı bize göre düşük ve en azından %90 değerini yakalaması gerekirdi diye düşünüyoruz.

Çocuk koruması
Çocuk koruması konusunda listenin liderliğini %92 oranıyla Seat Leon modeli alıyor ve onu Hyundai i30, VW Golf, Kia Ceed ve Audi A3 izliyor. Diğer taraftan  listenin en atında Fiat Egea %60 değeriyle yer alıyor ki 2016 yılında testi yapılmış yeni tasarım bir araç için bu değer kabul edilebilir gibi değil. Öyle ki 2009 yılında testi yapılan Subarı Impreza HB modeli bile %73 çocuk koruması değerine sahip ve Egea HB’in hemen ardından geliyor. Subaru HB’i ise %98 oranıyla yetişkin koruması konusunda bir önceki listenin lideri olan Volvo V40 modeli takip ediyor ve %75 oranına sahip ve açıkçası bunu Volvo’dan beklemezdik. 
Her iki tablonun en iyileri
Bir aracın ne kadar güvenli olduğunu görmek için sadece yetişkin korumasına veya çocuk korumasına yönelmek yanlış olabilir. Her ikisini de iyi sağlayan bir modeli bulmak daha doğru bir yaklaşım diye düşünüyoruz. Kimse bana bir şey olmasın çocuğa ne olursa olsun veya tersini demeyeceğine göre her iki değeri de iyi bir şekilde sağlayan araçları tespit etmek daha iyi bir yöntem olabilir. Üstteki tablolardan gördüğümüz kadarıyla Volvo %98 ile en iyi yetişkin korumasını sağlıyordu ancak çocuk koruması konusunda da listenin en altlarında yer alıyordu.

Euro NCAP ve IIHS testlerinin her ikisinden de tam puan alan modeller hangileri?

İşte bu doğrultuda 1. ve 2. tablolarda yeşil ile işaretli olan modeller her iki listede de ilk 10’da kendini göstermeleriyle öne çıkıyor. Yani Alfa Romeo Giulietta, Seat Leon, Audi A3, VW Golf ve Mazda 3 modellerine bakacak olursa her 5 modelin de hem yetişkin koruma hem de çocuk koruması listelerinde ilk 10’da yer aldığı listelerden rahatlıkla görülebilir.

Kompakt HB sınıfının güvenlik konusunda en iyi ve en kötü 5 modeli
Yukarıdaki listeleri bir araya getirip yetişkin ve çocuk korumasının ortalamasını alırsak listenin en iyi ve en kötü modellerini sıralayabiliriz. Bu doğrultuda yetişkin+çocuk korumasını ortalama olarak en iyi sağlayan ilk 5 şu şekilde oluşuyor;
En üstteki ilk 5
  1. Seat Leon – %93
  2. VW Golf – %92
  3. Alfa Romeo Giulietta ve Audi A3 – %91
  4. Hyundai i30 ve Mazda 3 – %90
  5. Kia Ceed – %89
En alttaki ilk 5
  • Fiat Egea HB – %71
  • Subarı Impreza – %79
  • Nissan Pulsar – %83
  • Infiniti Q30 ve Opel Astra – %85
  • Peugeot 308 – %86
SONUÇ

Karşılaştırmamızın odak noktası çarpışma testi yeni yayınlanan Fiat Egea HB olsa da Kompakt HB modellerin hepsini değerlendirme olanağı bulduk. Buna göre VW Grubu’nun 3 modeli gerçekten de çok iyi sonuçlara imza atmışlar ve ilk 3’de yer alıyorlar. Alfa Romeo’da Audi A3 ile 3.sırayı paylaşarak ne kadar güvenilir bir araç olduğunu kanıtladı. Atlamadan belirtmeden gereken ise; VW Grubu’nda ucuz bir model olarak öne çıkan Seat Leon’un grubun bir diğer üyesi Audi A3’den geri kalmadığı gibi daha iyi bir ortalamaya sahip olduğunu gördük. Ucuz bir model olmasına rağmen güvenlikten kısmayan VW Grubu’nu bu nedenle kutlamak gerekir.

Alfa Romeo Giulia, VW Tiguan ve Seat Ateca Euro NCAP testleri sonuçlandı

Diğer taraftan değerlendirmemizde 3 model bizim açımızdan göze batıyor. Bunlardan Volvo V40 mükemmel bir yetişkin koruması sağlamasına rağmen kötü bir çocuk koruma değerine sahip ve bu sonuç Volvo’ya yakışmıyor. Bir diğeri Infiniti Q30 modeli ve ortalama olarak en kötü 5.değere sahip ve premium bir modelde böyle bir sonuç olmamalıydı. En son olarak Fiat Egea HB gibi ülkemizde üretilerek dünya çapında satılan bir modelin bu listede en azından ortalarda yer alması gerekirdi. Yetişkin koruma değeri ortalama gibi görünse de zayıf denilebilecek çocuk koruma değeri kabul edilebilir gibi değil. Umarız Fiat Türkiye mühendisleri bu duruma yakın zamanda bir çare bulurlar. Burada FCA Grubu’na da dokunmadan geçmeyelim; VW Grubu’nun 3 farklı derecedeki aracını da en güvenilir yapmasından FCA ders almalı diye düşünüyoruz. FCA’nın Alfa Romeo Giulietta modeli 21 model arasında 3.sırayı alırken Fiat Egea HB’in sonuncu olarak 2009 model araçlara göre bile geriye düşmüş olması olacak iş değil.

Euro NCAP artık yaya tespit sistemlerini de test etmeye başladı

Bu arada takipçilerimize de bir tavsiyemiz var. Bir aracı aldığı yıldız ile değil yetişkin koruma ve çocuk koruma gibi parametreler ile değerlendirirlerse daha net ve sağlıklı bir sonuca ulaşacaklarını düşünüyoruz.


2016 EuroNCAP kriterlerine göre yaptığımız Fiat Egea HB ve bir alt sınıftaki Suzuki Baleno karşılaştırması için tıklayınız


Not: 2015 ve 2016 model araçlarda farklı test kriterleri uygulanıyor ancak bunun sonuçları aşırı şekilde etkilediğini düşünmüyoruz. Burada 2015 yılında test edilen Opel Astra ve Infiniti Q30 modelleri ile 2016 yılında test edilen Fiat Egea HB modelleri bir miktar etkilenebilir ancak özellikle Egea’nın yerinin değişeceğini üzülerek de olsa düşünmüyoruz. Bu doğrultuda gelen itirazlara yönelik yukarıdaki analizi gerçekleştirdik ve okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kompakt HB modellerin Euro NCAP çarpışma testi detayları

Facebook Comments