Fiat Egea HB Euro NCAP analizinde sorun mu var?

0
686
Geçtiğimiz günlerde Euro NCAP çarpışma testi sonuçları açıklanan ve ülkemizde üretilen Fiat Egea HB’in kendi sınıfında bulunan 20 farklı rakibi ile olan bir güvenlik karşılaştırması yayımlamıştık. Bu karşılaştırma sonucunda Egea HB güvenlik anlamında sınıfının en altında yer almış ve başta biz olmak üzere birçok kişiyi de bu nedenle üzmüştü. C Segmenti HB araçların en güvenlisi hangisi?

Ancak yaptığımız karşılaştırmaya bazı haklı gördüğümüz eleştirilerde geldi. Karşılaştırmamıza dahil ettiğimiz modellerin büyük bir çoğunluğu 2009, 2010 ve 2012 yıllarında Euro NCAP testine katılmıştı. Haklı itiraz konusu ise; Euro NCAP’in değerlendirme kriterlerinin 2015 yılından sonra değiştiği ve bu tarihten önceki testler ile karşılaştırma yapmanın yanıltabileceği yönündeydi. Hatta 2015 ve 2016 arasında bile farklılık olduğu belirtildi. Bahsi geçen yayınımızın en altında bu konuya kısa bir şekilde değindik ve açıklamasını yaptık ancak takipçilerimizin bir kısmını ikna edemedik ki bu konuda geri dönüşler oldu. 

Haklı eleştiriyi yapan takipçilerimizin bu konudaki itirazlarına karşılık olarak biz de asimetrik bir karşılaştırma yapmaya karar verdik. Bu karşılaştırmamızda 2016 yılında Fiat Egea HB ile aynı şartlardaki Euro NCAP testine girmiş ancak bir alt sınıfta bulunan Suzuki Baleno modeline yer vereceğiz. Bu modeli seçmemiz”in tek nedeni 2016 yılında Euro NCAP testi yapılan araçlar arasında Egea HB ile en yakın model olmasından kaynaklanıyor.  Bu model ülkemizde de satılıyor ancak B Segmenti yani Sub-Kompat HB kasa tipinde bir model olması nedeniyle Fiat Egea HB’den daha küçük boyutlara sahip. 
Bu arada Fiat Egea HB’in fiyatı konusunda da rakiplerinden daha düşük seviyede olduğu ve bu nedenle güvenlik konusunda beklenti içinde olmamak gerektiğini belirten takipçilerimiz olmuştu. Ancak bir araç ucuz diye güvensiz olacak diye bir durum yok ve beğensek de beğenmesek de aşağıdaki tablo buna açık bir örnektir. Benzer donanım özelliklerine sahip 3 farklı marka VW Grubu Kompakt HB üyesi arasında ortalama olarak en güvenli olan araç aralarında en ucuz fiyata sahip olan Seat Leon ve üç model de birbirine benzer güvenlik değerlerine sahip denilebilir. Üstelik testlerin hepsi de 2012 yılında aynı şartlar altında gerçekleştirilmiş. Kısacası bir araç ucuz diye o aracın güvenliğinden kısmak olmaz ve mazur da görülemez. Bu arada aşağıdaki modele denk olan Fiat Egea HB Urban Plus 1.6 M.Jet 120 Hp DCT fiyatı da 79.400TL olarak açıklanıyor.

Aynı marka ve model iki araç EuroNCAP’den nasıl 0 ve 5 yıldız alabiliyor?


Not: VW Grubu markaları bu duruma güzel bir örnek olduğu için seçilmiştir. VW Grubu markalarının reklamını yapıyormuşuz gibi düşünen bazı takipçilerimizi saygıyla karşılıyoruz ancak böyle bir durum söz konusu değil ve sayılar da yalan söylemez. Bizim amacımız sadece ve sadece matematiksel olarak her şeyin en doğrusunu sizlere aktarmaktır.
Tüm bu bilgilerden sonra şimdi Fiat Egea HB ve Suzuki Baleno güvenlik karşılaştırmasına geçelim;
Her iki araca da aynı şekilde uygulanan test Safety Pack yani Güvenlik Paketi ile gerçekleştirilmiş. Bu paketlerin içeriği incelendiği zaman Fiat Egea HB modelinde arka yolcu için emniyet kemeri ön gergi mekanizması bulunmuyorken bu donanım Suzuki Baleno modelinde mevcut. Diğer taraftan pelvis yani kalça kısmı için Fiat Egea HB hem sürücü hem de ön yolcu için kalça hava yastığı bulunurken Suzuki Baleno modelinde bu hava yastıkları bulunmuyor. Geri kalan güvenlik donanımları her iki araçta da aynı diyebiliriz. Burada Fiat Egea HB’in sunduğu paket ile bir miktar daha fazla güvenlik donanımı içeriyor diyebiliriz. 
Şimdi bu iki aracın bu güvenlik donanımları ile çarpışma testi sonuçlarına bakalım;

Her ikisi de 4 yıldız alan modellerin yıldızdan daha çok koruma oranlarına bakmak daha doğru olacaktır. Burada yetişkin koruması açısından Fiat Egea HB %82 alırken Suzuki Baleno %85, çocuk koruması açısından Fiat Egea HB %60 alırken Suzuki Baleno %73, Yaya koruması açısından Fiat Egea HB %62 alırken Suzuki Baleno %65 oranlarını elde etmiş. Diğer taraftan bu oranlarda Güvenlik asisti oranı Suzuki Baleno’da %43 ile Fiat Egea’dan %14 daha düşük. Bu Egea HB için kötü bir durum çünkü standart paketteki 3 yıldızdan 4 yıldıza yükselmesi bu oran sayesinde gerçekleşti. Kısacası Suzuki Baleno’nun güvenlik paket yüzdesi Egea’dan bir miktar daha yüksek olsaydı Baleno 5 yıldıza çıkabilirdi diye düşünüyoruz. 
Şimdi bu sonuçlar sonucunda detaya inerek yetişkinlerin nasıl etkilendiğini değerlendirelim;
Frontal Offset yani sürücü tarafından bir bariyere çarpıldığı zaman her iki aracın da benzer güvenlik sağladığını söylemek oldukça mümkün. Her iki araçta da sürücü ve yolcunun baş ve baldırları iyi (yeşil) ve gövdeleri yeterli (sarı) düzeyde korunurken, Baleno’da sürücünün Egea’da ise yolcunun bacakları daha iyi korunmuş. Ancak Egea’nın sürücü ayak koruması iyi düzeydeyken Baleno’nunki yeterli düzeyde gerçekleşiyor. Burada her iki aracın da eşit sonuç aldığını söylemek mümkün görünüyor. 
Frontal Full Width yani önden düz duvara çarpma durumunda ise her iki araçta da ön yolcu gövdesi orta (turuncu) düzeyde korunurken Baleno’da sürücü gövdesi yeterli düzeyde korunarak Egea’nın orta düzeyine göre daha iyi sonuç alıyor. Baleno’da yolcu başı yeterli düzeyde korunurken Egea’da iyi düzeyde korunuyor ancak sürücüde Baleno iyi bir koruma sağlarken Egea ancak orta düzeyde koruma sağlayabiliyor. Diğer taraftan öndeki her iki kişinin de baldırları her iki araçta da iyi bir şekilde korunuyor ve boyun koruması da benzer şekilde gerçekleşiyor. Bu çarpma testinde Baleno’nun her iki kişiyi de daha iyi koruduğunu söylemek mümkün görünüyor. 
Whiplash yani kamçı testinde arkadan çarpma durumunda araçta ön ve arkada oturan kişilerin boyun bölgelerindeki etkilenme tespit ediliyor. Bu doğrultuda her iki araçta da ön yolcuların boynu iyi derecede korunurken Egea’da arka yolcunun boynu orta düzeyde, Baleno’da ise iyi düzeyde korunabiliyor. Bu çarpma testinde Baleno’nun daha iyi koruma sağladığını söylemek mümkün görünüyor. 
Lateral Impact yani yandan çarpma durumunda ise iki farklı sonuç bulunuyor. Bir tanesi sürücü tarafından araç çarpması (Car) diğeri de ağaç veya direk benzeri bir cisme (Pole) çarpma durumundaki etkilenme miktarını belirtiyor. Bir aracın sürücü tarafından çarpması durumunda her iki araç da iyi koruma sağlarken, direk veya benzeri bir nesneye çarpma durumunda Suzuki Baleno oldukça kötü bir sonuç alıyor ve sürücünün gövdesi zayıf (Kahverengi) bir şekilde korunuyor. Egea’da ise gövde iyi bir şekilde korunuyor. Baş bölgesi ise her iki araçta da yeterli düzeyde korunuyor.  Bu çarpma testinde Egea’nın sürücüyü daha iyi koruduğunu söylemek mümkün görünüyor. 
Şimdi ise çocuk yolcuların nasıl etkilendiğini değerlendirelim;
Frontal Impact yani önden çarpma testinde her iki çocuğun gövdeleri de Fiat Egea HB’de Suzuki Baleno’ya göre daha fazla etkilenirken baş bölgeleri iyi bir şekilde korunuyor. Diğer taraftan her iki araçta da boyun bölgeleri çok kötü bir şekilde etkileniyor ve kırmızı olarak işaretleniyor. Bu testte Suzuki Baleno daha iyi olmasıyla öne çıkıyor. 
Lateral Impact yani sürücü tarafından yandan çarpma durumunda ise Fiat Egea her iki çocuk için de tüm bölgelerde iyi bir koruma sağlarken Suzuki Baleno’da sürücü arkasında oturan çocuğun baş ve gövdesi çok kötü bir sonuca imza atıyor ancak boyun bölgesi iyi korunuyor. Bu testte Fiat Egea HB açık ara daha iyi bir sonuca imza atıyor .
Bu bölümde Egea %60 (29.8 puan), Suzuki Baleno ise %73 (36.1 puan) elde etmişler. Yukarıdaki çocuk çarpışma test sonuçlarının haricinde puanlamada bir de çocuk koltuğu alternatifleri ve bunların ne kadar kolay bir şekilde takılabildiğine dair bir puanlama mevcut. Toplam çocuk güvenliği puanlamasında 6.3 puan geride olan Egea HB  çarpışma ile alakalı olan kısımdan yukarıda görüleceği gibi 2.6 puan kaybetmiş. Yani Isofix ile alakalı olan düzenlemeleri yapabilse bu kısımda puanını %70 oranına kadar çıkarabilir diye düşünüyoruz. 

Bu arada her iki aracın güvenlik donanımı olmayan standart modellerine de göz atmakta fayda var;
Görüleceği gibi her iki aracın da standart paketleri %25 oranına sahip. Egea HB yetişkin korumasında %2 oranında daha iyi ancak çocuk korumasında kaybettiği puanlar onun yetişkin+çocuk korumasında bir alt sınıftaki Suzuki Baleno’nun bile altına düşmesine neden olmuş gibi görünüyor. 
Fiat Egea HB Easy Plus 1.4 Fire 95hp fiyatı 53.900TL, Suzuki Baleno 1.2 GL MT fiyatı 53.750TL da olarak açıklanıyor. Burada dikkat edilmesi gereken konu ise Suzuki Baleno’da yan hava yastıklarının standart donanımda bulunuyor olması. Yani ülkemizde satılan Suzuki Baleno modeli Euro NCAP testlerinde güvenlik paketine sahip model ile aynı güvenlik donanımlarına sahip ve %85 yetişkin koruması ve 4 yıldız elde eden model ile aynı. Egea HB’de ise yan hava yastıkları zaten standart donanımda bulunuyor. Ancak belirtilen fiyat ve donanım listesinde Euro NCAP’den 4 yıldız alan modelin güvenlik paketi bulunmuyor. Ancak Egea HB’in bir üst sınıfta yer alıyor olması unutulmamalı ve konfor ve rahatlık özellikleri Suzuki Baleno’dan daha üstün. 
SONUÇ
Aynı kriterlere sahip 2016 Euro NCAP testine girmiş Fiat Egea HB ve bir alt sınıfta yer alan Suzuki Baleno’yu güvenlik olarak yan yana getirdiğimiz zaman Egea’nın bir alt sınıfta yer alan Baleno’dan daha düşük puanlar aldığını görmek açıkcası bizi üzdü. Üstelik yan kalça (pelvis) hava yastıkları Suzuki Baleno modelinde opsiyon olarak bile bulunmuyor. Burada Egea modelinin aldığı puanların düşük olmasının en büyük nedeni; önden çarpışmalarda özellikle sürücünün ancak orta üstü düzeyde korunabilmesi ve yine önden çarpışmalarda çocuk korumasındaki yetersizlik olarak görünüyor. Ayrıca çocuk koltuğu konusunda kullanışsız olduğu da testlerde puan kaybetmesine neden oldu. Kısacası modelin esas olarak önden duvara çarpmalarda bir sorunu olduğu ve bunun da özellikle sürücü ve çocuklara zarar verme potansiyeli olduğu görülebiliyor. 
Bize göre Fiat Egea HB gibi kompakt HB sınıfta bulunan bir aracın bir alt sınıfta bulunan Suzuki Baleno gibi bir aracın arkasında kalmaması gerekiyordu. Bu durum kesinlikle fiyatının ucuz olması ile açıklanamaz ve bu duruma zaten yazının başlarında Seat Leon-Audi A3-VW Golf örneğini açık bir şekilde vermiştik. Ayrıca bize göre Baleno karşısında alınan bu sonuç 2010-2016 yılları arasında yapılan testlerin çok büyük bir farka neden olmadığını gösteriyor. Yani kriterler değişti diye 2016 öncesindeki araçların 5 yıldız almışken 3 yıldıza düşecek diye bir durumu yok diye düşünüyoruz. Eklenen düz duvar testleri nedeniyle bir miktar düşmeler gerçekleşebilir ancak sonuca çok büyük etkisi olmayacaktır.
Bize göre aracın tasarımcılarının bu durumu değiştirecek gerekli takviyeleri bir an önce yapmaları gerekiyor. Ayrıca bazı takipçilerimizin bize kızmak yerine bu tip analizler ile duruma köstek değil bir ön uyarı yapmaya çalıştığımızı da anlamalarını rica ediyoruz. Türkiye’de üretiliyor diye bir aracın sınıfının en düşük güvenlik puanlarını almasını saklamaya çalışmanın VW’in bir süre önce dizel emisyon skandalını saklamaya çalışmasıyla çok da farkı yok diye düşünüyoruz. Sonuçta her şey acı bir şekilde ortaya çıkabilir ve en iyisi de tedbiri baştan almaktır.
Bazı takipçilerimiz de komplo teorilerinden bahsetmiş ve Egea HB Türkiye’de üretildiği için kumpas kurulduğunu dile getirmişlerdi. Bu tip ihtimaller her zaman vardır ancak burada gerek aracı üreten KOÇ Grubu gerekse de aracın sahibi konumundaki FCA (Fiat-Chrysler) Grubu oldukça güçlü gruplar ve böyle bir şeyi onlara yapmaya kimsenin cesaret edemeyeceğini düşünüyoruz. Böyle bir test %100 yerli bir otomobile yapılmış olsaydı biz de bu durumu analiz ederek açık bir şekilde belirtirdik ancak ortada böyle bir durum söz konusu değil. Varsa bile eminiz ki her iki grup da işin peşine düşer ve gerçeği ortaya çıkarır. 
Bu nedenle her şeyi bir kenara bırakıp bu sonucun nedenlerini bulmak ve önemli etkileri olmadan önce tedbir almak gerekiyor. Bu da komplo teorilerini ve başkalarını suçlamayı bırakıp hemen çalışmaya başlamakla olur diye düşünüyoruz.