İlk lüks SUV; Jeep Wagoneer

Günümüzde SUV ve Crossover kasa tipine sahip modeller önemli oranda arttı ve her markanın bu tip modelleri ürün gamında farklı büyüklükler ile sunuluyor. Artık HB ve Sedan araçlara bile alternatif olarak sunulan farklı boyut ve donanımlarda çok çeşitli modeller birçok kişinin aklını çalmaya başladı bile diyebiliriz. Yerden yüksek yapıları sayesinde bozuk zeminlerden daha az etkilenen ve trafikte çok daha iyi görüş açısı sunan bu kasa tiplerinin atası ise Amerikan Ordusu tarafından 2.Dünya Savaşı’nda sipariş edilen Willy MB ve Ford GP modelleridir. 


Daha sonra Land Rover Seri 1 modeli ile ve Toyota da Land Cruise modeli ile Willys’in MB modelini izledi ancak tüm bu araçlar konforsuz ve lüksten yoksun,  iş ve askeri amaçlı kullanılan modellerdi. Kısacası 1940-1960 yılları arasında satılan yayla gibi rahat araçlardan çok uzak konfor özelliklerine sahiptiler. Diğer taraftan Willys Overland markası savaş sonrası çeşitli kasa tiplerine sahip Willys modellerini üretmeye devam etti ve 1950’li yılları başında da özel bir binek aracı tanıtmıştı ancak 1953 yılında marka Kaiser Motors tarafından satın alındı ve ismi de Willys Motor Company olarak değiştirildi. 1953-1963 arasında Willys adı altında çeşitli binek ve iş amaçlı araçların üretimini yapan firma 1962 yılında alışılmışın dışında özelliklere sahip bir SUV modeli olan Wagoneer modelini tanıttı. 1963 yılında  ise Willys Motor Company markası Kaiser Jeep olarak değiştirildi.
Wagoneer modeli ise alışagelmiş SUV modellerinin aksine hem çok konforlu, hem çok lüks hem de şık bir kokpite ve yolcu kabinine sahipti. Her ne kadar Chevrolet Suburban gibi bir model aynı dönemlerde arazi özellikleri yanında bir miktar rahatlık sunuyor olsa da dönemin çok rahat Amerikan otomobillerinin konforuna kesinlikle sahip değildi ve yine iş amaçlı özellikleri ile öne çıkıyordu. Kısacası 1962 yılında bağımsız ön süspansiyon, otomatik şanzıman ve hidrolik direksiyon donanımları ile hem bir sedanın konfor ve lüksünü sunan hem de bir 4×4 aracın arazi özelliklerine sahip başka bir SUV araç bulunmuyordu. 
Jeep Wagonner kokpit ve kabin
Modelde başlangıçta düşük yakıt tüketimi odaklı ve dönemi için devrim niteliğinde olan SOHC yani üstten tek egzantrikli 3.8lt 6 silindir 142ps gücünde benzin motoru kullanılmaya başlandı. Ancak 1965 yılında çok daha güçlü ve eğlenceli olan OHV bloktan egzantrikli 5.4lt V8 silindir 253ps gücünde benzin motoru da seçenekler arasına eklendi. Bu tip motorlar 1970 yılına kadar çeşitli geliştirmeler ile aynen kullanıldı.

1970 yılında ise Kaiser Jeep firması AMC (American Motor Company) firmasına satıldı ve büyük olanaklara sahip olan firma modelin üretim aşamalarını geliştirerek üretim adetlerini yükseltti ve maliyetleri düşürdü. Maliyetlerin düşüşü ise aracın geliştirilmesi için kullanıldı. Gerek konfor gerekse de sürüş özellikleri geliştirilerek ortaya daha rafine bir araç çıkması sağlandı. Ayrıca markanın kendi ürettiği daha güçlü 4.2lt 6 silindir, 5.9lt V8 silindir ve hatta 6.6lt V8 silindire sahip motorlar ürün gamında çeşitli dönemlerde sunuldu. 
1987 yılında ise Chrysler AMC firmasını satın aldı ve dolayısı ile Jeep markası da grubun bünyesine dahil oldu. Yüksek yakıt tüketimine sahip karbüratörlü V8 motor yerine yakıt enjeksiyonlu V8 motor kullanılmaya başlandı ancak geleneksel dış görünümde küçük değişiklikler dışında önemli bir farklılık gerçekleşmedi. Ayrıca 1962 yılında beri kullanılan platform da hiç değişmedi. Ancak Wagoneer artık oldukça yaşlanmıştı ve aradan geçen 29 yıldan sonra birçok farklı ve çok daha gelişmiş rakibinin tanıtılması nedeniyle üretimi 1991 yılında sona erdi. 
Solda 1962 model Jeep Wagoneer sağda 1991 model Jeep Wagoneer
Jeep Wagoneer’ın çok küçük değişiklerle 29 yıl üretilebilmesi ise ne kadar başarılı ve özel bir araç olduğunu açıkça gösteriyor diyebiliriz. Günümüzde bazı kullanıcılar bu aracı hala mutlu ve mesut bir şekilde günlük hayatlarında kullanıyor ve çok temiz örnekleri A.B.D pazarında 120.000 Dolar’a kadar alıcı bulabiliyor. Sonuçta karşımızda günümüzün lüks SUV modellerinin ilk örneği ve gerçek atası bulunuyor. Modelin önümüzdeki yıllarda ve tahminen 2019 yılında Jeep Grand Cherokee’nin bir üst sınıfında yer alacak şekilde 7 koltuklu olarak geri dönmesinin beklendiğini de eklemeden geçmeyelim.
Jeep Wagoneer Konsept modeli
Breaking Bad dizisinden Skyler White ve Jeep Wagoneer aracı


Jeep Wagoneer fotoğrafları