Otomobil tarihine yön veren 5 önemli model

Otomobillerin icadından itibaren günümüze kadar onbinlerce değişik model otomobil piyasaya sürüldü. Ancak bunlardan 5 tanesi varki günümüzde kullandığımız marka ve modellerin atası olarak adlandırabiliriz. Belki bu modeller üretilmemiş olsaydı farklı otomobil sınıfları bize bugün sunulmuyor olacaktı.

Ford T Model
İlk olarak 1908 yılında tanıtılan Ford T Model her ne kadar ilk üretilen otomobil olmasa da bir çok yönüyle otomobil tarihine yön vermiştir. Bunlardan en önemlisi seri üretim tekniği ile üretilen ilk otomobil olmasıdır. Öyle ki bu tekniğe Fordizm ismi verilmiştir. Bu üretim tekniği sayesinde yüksek miktarlarda üretim yapılabilmiş ve üretim işçiliklerinde düşüşler kaydedilmiştir. Bu düşüşlerin de fiyatlara yansımasıyla otomobiller lüks olmaktan çıkıp ciddi satış rakamları yakalamıştır. Fordizm sayesinde 1914 yılı itibariyle dünyadaki her 10 otomobilden 9 tanesi Ford markasıydı. Sedan, Coupe, Convertible, Pikap gibi birçok kasa tipi ile 1908-1927 yılları arasında dünyada çok farklı yerlerde 16.5 milyon adet üretilmiştir ve ilk global olarak üretilen otomobil olmuştur. 

VW Beetle (Kaplumbağa)
1937 yılında Adolf Hitler’in “herkesin alabileceği bir otomobil” projesiyle kuruldu. O yıllarda Almanya’da genellikle zengin insanlar için otomobiller üretiliyordu ve sıradan insanlar sadece motorsikletler alabiliyorlardı. Bunu aşmak için verilen talimat şu şekildeydi. Herkesin alabileceği bir otomobil üretilecek, 2 yetişkin ve 3 çocuğun sığabileceği bir büyüklükte olacak ve saatte 100km hız yapabilecek ayrıca az yakıt tüketen ve basit tamir edilebilir olacaktı. İsmi de Halkın Arabası yani Almanca olarak Volks Wagen olacaktı. Projeyi gerçekleştirecek kişi olarak da Porsche markasının kurucusu olan Ferdinand Porsche seçildi. Ortaya çıkan otomobil ise tüm dünyanın tanıdığı ülkemizdeki ismiyle “Kaplumbağa” olacaktı. 1939 – 2003 yılları arasında çeşitli ülkelerde 21.5 milyon VW Beetle üretildi. Halen yeni modeli premium bir model olarak üretilmektedir.

Willys MB (Jeep)
 İlk olarak 1941 yılında üretilen Willys MB, 2.Dünya Savaşı için az yakıt tüketen, her türlü araziyede kullanılabilen, çok yük taşıyabilen ve kolayca tamir edilebilir bir araç ihtiyacıylarıyla müttefik kuvvetleri için tasarlandı. Çok zorlu testlerden geçirilen araç müttefik askerleri tarafından “savaş kazandıran araç” olarak anıldı. Savaş sonrasında ise genelde çiftliklerde kullanılmıştır. Günümüzdeki arazi araçlarının ve SUV modellerin atası olan Willy MB, Jeep markasıyla sevimli yüzünü hala korumaktadır.

Ford F Serisi Pikap

 Günümüzde oldukça yaygınlaşan ve otomobil konforuna yaklaşan pikapların atası 1948 yılında ilk kez piyasaya sunulan Ford F Serisi’dir. 1942 yılında yine Ford tarafından benzer bir model piyasaya sürülsede o model mevcut bir Ford modelinin arka kısmı kesilerek üretilmişti, F serisi ise tamamen kendine özgü bir modeldi. Ford bu seriyi ismini aynen koruyarak günümüzde hala üretmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde son 32 yıldır en çok satan modeldir. Ford F Serisi 1948 yılından günümüze 34 milyon adedin üzerinde satılmıştır.

Mini
Bir İngiliz ikonu olan Mini, Alman VW Beetle modeline benzer bir amaçla ekonomik olması amacıyla tasarlandı ve VW Beetle’dan çok daha küçük bir otomobildi. Piyasaya bulunan birçok küçük otomobil modeli için esin kaynağı olmuştur. Üretimi 1959 yılında başladı ve 2000 yılına kadar Austin ve Morris markaları tarafından toplam 5.5 milyon adet üretildi. 1995 yılında Alman BMW tarafından satın alındı ve premium bir markaya dönüştürüldü. Günümüzde birçok değişik kasa tipiyle satılmaktadır.

Facebook Comments