Ürüne adını veren 6 otomotiv marka ve kısaltması

Bazı markalar vardır ürünün üzerine öyle bir yapışır ki artık o ürün markanın adı ile anılmaya başlanır ve bu tip markalara da “Jenerik marka” denilmektedir. Jenerik markalardan en çok bilinen Türk menşeili olanlar Pimapen, Selpak, Bankamatik, Kalebodur, yabancı markalardan ise Gilette, Teflon, Thermos ve Vaseline örnek gösterilebilir. Ancak sonuçta sitemizin ana teması otomotiv ve biz de bu yönde otomotiv sektörüne yerleşmiş bazı jenerik markaları listeleyeceğiz. Ancak kalıbın biraz dışına çıkarak yabancı dildeki bazı kısaltma ve kelimelerin Türkçe’ye nasıl jenerik birer terim olarak geçtiğine bakacağız ve bu doğrultuda 6 tanesini listeleyeceğiz. 

Bol sataşmalı 9 otomobil reklamı afişi

JİP
1941 yılında askeri ihtiyaçlar doğrultusunda ortaya çıkan markanın kuruluş ismi Willys-Overland’dir. Dünyanın ilk çok amaçlı 4×4 (4 çeker) aracı Willys-Overland tarafından üretilmiştir ve 2.Dünya Savaşı’nda Amerika ve müttefik orduları tarafından kullanılmıştır. İlk sivil model 1945 yılında üretilmiş olup İngiliz markası Land Rover, Jeep’den ilham alarak 4×4 modeller tasarlamaya başlamıştır. Birçok ülkede zorlu arazilerde kullanılabilen otomobillere insanlar “jip, jeep” adını takmıştır. Jeep isminin çıkışı ise daha ilginçtir. 

Savaş kazandıran taşıt Willys MB Restorasyonu

2.Dünya Savaşı sırasında kullanılmaya başlandığında Amerikan askerleri tarafından Temel Reis çizgi karakterinin sahip olduğu gizemli bir hayvan olan “Eugene the Jeep” adı ile çağrılmaya başlanır. “Eugene the Jeep” her yere girebilen ve tırmanabilen, çok kabiliyetli bir hayvandır. Askerler Wills-Overland araçları Eugene the Jeep’e benzettikleri için zamanla bu ismi kısaltarak Jeep olarak söylemeye başlarlar. İlerleyen yıllarda da ismin bu derece popüler olması sonucu markaya Jeep adı verilmiş ve günümüze kadar gelmiştir. Özellikle ülkemizde birçok kişi küçük veya büyük olsun yerden yüksek her türlü aracı SUV veya Crossover yerine Jip diye adlandırmaktadır. 

TIR

Ülkemiz karayollarında sıkça görmeye alıştığımız arkasında yük taşıyan uzun kamyonları insanlar genellikle Tır olarak adlandırırlar. Ancak TIR kelimesi aslında farklı bir anlama gelmektedir. TIR kısaltmasının Fransızca açılımı “Transports Internationaux Routiers” kelimelerinden oluşmaktadır ve Türkçe’de “Uluslararası Karayolu Taşımacılığı” anlamına gelmektedir. 

Aslında bu kısaltma 1959 yılında 11 farklı Avrupa ülkesi arasında imzalanmış olan karayolu, havayolu, denizyolu ve demiryolu ile konterner taşımacılığına ve kullanılmasına izin veren bir anlaşmanın ismidir. Ancak bu kısaltma ülkemizde yaygın bir şekilde çekici kamyon ve arkasındaki yük bölmesi için beraber olarak bir taşıt anlamında kullanılmaktadır.

Dorse
Taşımacılık sektöründe TIR kısaltması nasıl ki aracın tümüne adını verdiyse dorse kelimesi de çekicinin çektiği yük bölümü için yaygın bir şekilde ülkemizde kullanılıyor. Ancak bir çekici kamyon tarafından çekilen bu hareketli yük taşıma bölmesinin gerçek adı Treyler’dir. Treylerler ise kısa, uzun, damperli, tenteli, açık çok farklı çeşitlere sahiptir. Dorse adı ise 1911 yılından beri treyler üreten A.B.D’nin Alabama Eyaleti merkezli bir firma olan Dorsey’den gelmektedir ve dilimize de bu şekilde yerleşmiştir.
Mobilet

Günümüzde elektrik motoruna sahip bisikletler bile kullanılmaya başlandı ancak bundan 67 yıl önce 1949 yılında Fransız  Motobécane markası bisikletlere küçük bir içten yanmalı motor entegre ederek Mobylette adını bu taşıta verdi ve tescil ettirdi. Ucuz fiyata sahip olmaları, az yakıt tüketmeleri, trafik sorunu yaşatmaması nedeniyle de  Motobécane Mobylette tüm dünyaya yayıldı. Ayrıca basit yapılı olmaları nedeniyle de çok farklı bölgelerde üretimi 1997 yılına kadar aynı isimle devam etti.

Sinema filmlerinde yer almış en popüler 8 araba modeli

Dünya  çapında bu kadar yayınlan bir markanın ülkemize de uğramaması doğal olarak beklenemezdi. Uzun yıllar Türkiye’de de satılan marka o kadar popüler oldu ki Mobylette adının söylenişi Mobilet olarak dilimize geçti. Özellikle Anadolu’nun vazgeçilmez taşıtı her yaştan insanların kullandığı kolay elde edilebilir pratik bir taşıt olarak hala popülaritesini koruyor. 
VespaMobilet adının bisiklet benzeri motorlu taşıtlara yapışmasına benzer bir şekilde İtalyan Vespa markası da Scooter olarak bilinen ve kullanımı oldukça pratik olan bir motosiklet markası olarak ürüne yapışmıştır. Özellikle tatil yörelerinin ve kalabalık şehirlerin vazgeçilmezi olan bu sevimli taşıt, tasarımı itibariyle hem kadın hem de erkek kullanıcıların rahat bir şekilde seyahat etmesini sağladığı gibi konforlu ve kolay kontrol edilebilir yapısıyla da oldukça sevilen bir taşıt olmuştur. Ülkemize scooter ürünleri ile ilk giren marka olmasının da etkisiyle Vespa markası scooter modellerinin “Vespa” adıyla çağrılmasını sağlamıştır. 

Jisibi
Listemizin ürüne adı ile yapışan ilginç markalarından birisi de hiç şüphesiz İngiliz malı bekolu yükleyicileriyle ünlenmiş JCB markası. Bu markanın adı ji-si-bi şeklinde okunuyor ve ülkemizde o kadar yaygın şekilde kullanılan bir iş makinası markası ki adı adeta bekolu yükleyicilerin üzerine yapışmış. Şantiyelerde vakit geçirmiş birçok kişi bilir ki bu tip araçlar kepçe adı yerine çok daha yaygın bir şekilde Jisibi olarak adlandırılır. Ayrıca bu iş makinası ile beraber dilimize bir de beko kelimesi girmiştir.


Arabanıza aşık olduğunuzu gösteren 11 davranış

İngilizce’de adı Backhoe Loader olan bu iş makinaların arkada bulunan kazıcı kısmına Backhoe öndeki yükleyici kısmına da Loader denmektedir. Kısacası adı aslında Kazıcı-Yükleyeci’dir. Ancak dilimize jisibi denmesine benzer bir şekilde backhoe kelimesinin söylenişi ile Beko olarak geçmiştir. Yani 1 üründe 2 farklı jenerik kullanım mevcuttur diyebiliriz.