Yeni BMW 5 Serisi’nde son durum nedir? 1.5lt dizel ile gelir mi?

BMW’nin 3 Serisi ile beraber en yüksek satış rakamlarına sahip olan modeli BMW 5 Serisi’nin tanıtımı halen devam etmekte olan Paris Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirilecekti ancak henüz bu konuda markadan bir hareket gelmedi. Her ne kadar fuarın bitmesine daha 10 gün olsa da öyle görünüyor ki herkesin merakla beklediği yeni 5 Serisi bir sonraki önemli gösteri olan Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtılabilir. Bu da önümüzde daha 2 aylık bir sürenin olduğunu gösteriyor diyebiliriz. 

Ancak geçtiğimiz günlerde yapılan ve görüntü almanın yasak olduğu bir bilgilendirme toplantısında yeni 5 Serisi’ni en son hali ile gören bir kişinin verdiği çeşitli bilgiler var. Bu bilgiler doğrultusunda yeni modelin konumuz kapağındaki çizim ile oldukça benzer olacağı belirtilmiş. Hatırlanacak olursa geçtiğimiz haftalarda da Alman Auto Bild dergisi çalışanları aracı test etmiş ve gördükleri üzerinden başarılı bir photoshop çalışması yapmışlardı. Her iki görsele de baktığımız zaman ön tasarım ve profil çizimlerinin oldukça benzediğini söylemek mümkün. Kısacası bu çizimler yeni 5 Serisi’ni %90 oranında temsil ediyor diyebiliriz. 

Yeni BMW 5 Serisi tahmini ön, arka, profil ve kokpit görünümü
Yeni 5 Serisi kokpiti ise anlatılanlardan ve photoshop çalışmalarından anladığımız kadarıyla aracın en radikal değişikliğe uğrayan bölümü olarak görünüyor. Kardeşleri 1 ve 3 Serisi ile olan benzerlik gözlerden kaçmazken geçtiğimiz yıl tanıtılan abisi 7 Serisi’nin daha az krom parçaya sahip bir versiyonu gibi de görünmüyor değil. Elimizdeki bu en gerçekçi photoshop çalışmalarından yeni BMW 5 Serisi’nin mevcut kasadan daha sportif olacağını söylemek mümkün görünüyor. 
Yeni BMW 5 Serisi motor seçenekleri
Kullanılacak motorlar konusunda belirsizlik sürüyor ancak toplantıya katılan kişinin verdiği bilgilere göre 2 adet V8 turbo benzin, 4 adet sıralı 6 silindir turbo-dizel, 2 adet sıralı 6 turbo-benzin ve sayısı belirtilmeyen 3 ve 4 silindirli turbo benzin ve turbo-dizel motorların yeni 5 Serisi’nde sunulacağı belirtilmiş. Burada ülkemizi esas ilgilendiren motor seçenekleri 3 ve 4 silindirliler ve hatırlanacak olursa BMW 1.5lt 3 silindirli benzin ve dizel motorlarını halen 1,2,3 ve 4 serisi modellerinde çeşitli şekillerde kullanıyor. 
Ancak en güçlüsü turbo-benzin 136ps olan bu motorlar yeni BMW 5 Serisine biraz düşük gelebilir. Bize göre bu motorun yeni ve yaklaşık 170ps güce sahip bir versiyonu yeni BMW 5 Serisi’nde bulunacak. Ayrıca 116ps güce sahip olan 3 silindirli dizel motor da yaklaşık 150ps olarak karşımıza çıkabilir diye düşünüyoruz. Renault, Honda ve Opel’in 1.6lt 160ps gücünde dizel motorlarının olduğu düşünülürse 1.5lt 150ps gücünde bir dizel motor rahatlıkla BMW ürün gamında yer alabilir. Ayrıca BMW 7 Serisi’nde kullanılmaya başlanan karbon malzemelerin de tercih edildiği yeni OKL platformu yeni 5 Serisi’nin 100kg daha hafif olmasını sağlayacak ve tahminde bulunduğumuz 1.5lt 3 silindir turbo-benzin 170ps ve 1.5lt 3 silindir turbo-dizel 150ps motorlar bu hafifliğin de etkisiyle araca gayet ideal bir şekilde uyacaktır. 
Diğer taraftan 520d (190ps) ve 525d (218ps) modellerinde iki farklı tipte kullanımı olan 2.0lt turbo-dizel motorlarda güç artışı mutlaka olacaktır ve bu seçeneklerler 200ps ve 230ps olarak güncellenebilir. Modelin en büyük rakibi olan Mercedes E Serisi yakın bir zaman önce ülkemizde satılmaya başlanmış ve sahip olduğu 2.0lt turbo-dizel 195ps motorla dikkatleri üzerine çekmişti. Daha önceden 2.0lt dizel motor sunamayan Mercedes bu nedenle vergi dezavantajına sahip olmuş ve satışlarının bir bölümünü BMW 5 Serisi’ne kaptırmıştı. Ancak durum şimdi çok daha ciddi ve Mercedes şartları eşitlemiş gibi görünüyor. 
Bu arada yeni Mercedes E Serisi’nde Renault üretimi 1.6lt turbo-dizel 160ps gücündeki motorun kullanılabileceği ihtimali üzerine daha önceden bir analizimiz olmuştu. BMW’nin 1.5lt dizel motorunu 5 Serisi ile getirmesi durumunda bize göre bu durum kesin olarak gerçekleşecek. Bize göre şu anda Mercedes yetkililerinin böyle bir hamleyi yapmamasının tek nedeni Audi ve BMW’de düşük hacim dizel seçeneğinin bulunmamasından kaynaklanıyor. BMW’nin bu konudaki en küçük hamlesi Mercedes’in de 1.6lt 160ps dizel motor ile donanmasına neden olabilir. 
Görüleceği gibi yeni BMW 5 Serisi tanıtımı artık çok yakın. Her ne kadar 2 ay içinde olacağını düşünsek de BMW her an bir sürpriz yaparak karşımıza yeni kasa ile çıkabilir. Mercedes E Serisi’nin oldukça başarılı bir model ile yenilenmesi ve 1.6lt dizel motor sunma ihtimali ise BMW’yi korkutmuş gibi görünüyor. Bu nedenle bir süre önce sunulmama ihtimali olan 1.5lt benzin ve dizel motorlar en azından basına kapalı sunumda dile getirilmiş. Bu da 3 silindirli BMW 5 Serisi’nin gerçek olabileceğini gösteriyor diye düşünüyoruz. 1.5lt hacminde modellerin fiyatları ise dizel seçenekte 190.000-200.000TL arasında satışa sunulabilir. 

Facebook Comments