Honda Civic Type-R 20 yıl önce nasıldı? Şimdi nasıl?

Yeni Honda Civic, Sedan, HB 5 kapı ve HB 3 kapı modelleri arka arkaya tanıtıldı ve Sedan modeli de ülkemizde satılmaya başlandı. Atmosferik motor sürprizi ile karşılaşmış olsak da turbo seçeneği 2017 yılında ülkemizde satılmaya başlanacak. Diğer taraftan yeni Civic’in oldukça yüksek bir performansa sahip olan Type-R versiyonu da ülkemizde halen satılmaya devam ediliyor. Yeni Civic Type-R modeli ise devam etmekte olan Paris Otomobil Fuarı’nda prototip versiyonu ile tanıtıldı ve büyük bir heyecan uyandırdı. 


90’ların en ateşli 8 Hatchback otomobil modeli

Bu arada prototip versiyonun konsept araçlardan farklı olduğunu ve üretim modeli ile büyük benzerlik gösterdiğini belirtelim. Yani karşımıza 2017 yılında çıkacak olan ve büyük ihtimalle de 2018 yılında satılmaya başlanacak olan yeni Civic Type-R, prototip versiyondan çok da farklı bir görünüme sahip olmayabilir. Mevcut modelde kullanılan motorun güçlendirilmiş ve daha verimli bir versiyonuna sahip olacağı düşünülen model ile ilgili olarak motor gücü ve performans tahminleri de ayrıca yapılıyor. Biz de bu doğrultuda ilk olarak 1996 yılında tanıtılan ve sadece Japonya’da satışı yapılmış olan EK9 kasa Civic Type-R’dan başlayıp EP3, FN2, FK2 ve yeni Civic Type-R prototipini de dahil ederek karşılaştırma yapacağız. 

Teknik ve Performans

Bilindiği gibi Honda markası oldukça yüksek güç/hacim oranına sahip atmosferik motorlarıyla ünlüdür ancak bu durum turbo sisteminin yaygınlaşmasıyla artık ortadan hemen hemen kalktı. 1999-2009 yılları arasında üretilen Honda S2000’de bulunan F20C kodlu 2.0lt sıralı 4 silindir atmosferik benzin motor versiyona göre 250ps güce kadar çıkabiliyordu ve bu sayede elde edilen 125ps/lt güç/hacim oranı ile gelmiş geçmiş en yüksek güç/hacim oranına sahip atmosferik motorlardan birisiydi. 
Honda S2000 modelinin üretilmesinden önce tasarlanan oldukça yüksek güç/hacim oranına sahip B16 kodlu bir motor ailesi bulunuyordu. Bu motorun B16A2 kodlu 160ps gücündeki versiyonu ülkemizde de satılmış olan 3 kapı HB ve Sedan kasa tipindeki Civic VTi modellerinde bulunuyordu. Diğer taraftan 185ps gücündeki B16B kodlu motor 116ps/lt güç/hacim oranıyla döneminin en dikkat çekici motorlarından birisiydi ve 1997-2000 yılları arasında üretilen Civic Type-R modelinde bu motor bulunuyordu. Sadece 3 kapılı HB kasa tipi ile üretilen model 1090kg ağırlığıyla oldukça düşük bir ağırlığa sahipti ve bu sayede fabrika verilerine göre 0-100km hızlanmasını 6.8 saniyede tamamlarken 228 km/saat maksimum hıza ulaşabiliyordu. 

EK9, EP3, FN2 ve FK2 teknik veriler
2001 yılına gelindiğinde ise EP3 kasa tanıtıldı ve 1.6lt B16B motor yerine K20A2 kodlu 200ps gücünde 2.0lt atmosferik benzin motor kullanılmaya başlandı. Motorun gücü ve torku hacim sayesinde arttı ancak ağırlığın da %20 oranında artmasıyla performans verileri EK9 kasa ile neredeyse aynı kaldı. Sadece son hız 2.0lt hacme sahip motorun da etkisiyle bir miktar yükseldi. Ancak güç/hacim, tork/hacim ve güç/ağırlık oranlarının tümünde düşüş gerçekleşti. 

Yeni Honda S2000 yerine ZSX mi geliyor?

2006 yılında ise FN2 kasa tanıtıldı ancak modelin sahip olduğu motor bir önceki kasa EP3 ile hemen hemen aynı özelliklere sahipti. 2.0lt atmosferik motorun gücü 1ps artarken torku 3nm azaldı. Maksimum güç daha yüksek devirde elde edilebilirken maksimum torkun elde edildiği devir sayısında olumlu bir şekilde düşüş gerçekleşti. Güç/hacim, tork/hacim ve güç/ağırlık oranlarında ise ağırlığında hemen hemen aynı kalmasıyla önemli bir değişiklik olmadı. 

VW Golf Gti 40 yıl önce nasıldı? Şimdi nasıl?

1997 yılından beri ara vermeden devam edilen Civic Type-R üretimi 2011 yılında FN2’nin üretiminin son bulmasıyla yaklaşık 4 yıl ara verdi. 2015 yılına geldiğimizde ise Civic Type-R, günümüzde hala satışı devam eden FK2 kasa kodu ile geri döndü ve geleneksel yüksek güç/hacim oranına sahip atmosferik motor yerine turbo beslemeye sahip motor tercih edildi. Bu motor sayesinde güç %50 tork ise %100’den daha fazla arttı. Aracın performansı ise bu yüksek güç ve tork sayesinde boyutların ve ağırlığın artmasına rağmen önemli oranda yükseldi ve bu sayede 0-100km/saat hızlanması 5.7 saniyeye düşerken maksimum hız 269km/saat’e çıktı. 
Geçtiğimiz günlerde tanıtılan yeni Honda Civic Type-R Prototipinde ise 2.0lt turbo-benzin motor kullanılmaya devam edilecek ancak gücün 350ps’e çıkacağı tahmin ediliyor. HB kasa tipindeki bu prototip bir önceki jenerasyona göre daha büyük boyutlara sahip olmasına rağmen kasanın ve motorun genelinde kullanılacak daha hafif malzemeler sayesinde daha düşük bir ağırlığa sahip olması bekleniyor.

97-98 Toyota Corolla – Honda Civic Karşılaştırması

Honda Civic Type-R Görünümler
Yukarıdan aşağı doğru EK9-EP3-FN2-FK2-FC2

Honda Civic Type-R EK9, EP3, FN2 ve FK2 ön görünüm
Honda Civic Type-R EK9, EP3, FN2 ve FK2 yan görünüm
Honda Civic Type-R EK9, EP3, FN2 ve FK2 arka görünüm
Honda Civic Type-R EK9, EP3, FN2 ve FK2 kokpit
Facebook Comments