Ford Vignale Serisi premium markalarla mücadele edebilir mi?

Dünyanın ilk seri üretim bandını A.B.D’de kullanarak otomobillerin yayılmasında büyük payı olan Ford markası ağırlıklı olarak Avrupa’da satılmak üzere lüks Vignale alt markasını-paketini 2015 yılının sonunda tanıtmıştı. Aslında Ford amblemini silmeden bir model-aksesuar paketi gibi sunan marka bu yöntemle Alman premium rakiplerinden müşteri kapmayı hedefliyor. 

Premium segmentte hangi markalar yer alıyor?
Alman premium markaların ve Japonların kendi markalarından türettikleri alt premium markalar satış adetlerini günden güne arttırmaya devam ediyor. Alman Audi, BMW ve Mercedes markaları ile Toyota-Lexus, Nissan-Infiniti markaları premium segmentte en kuvvetli markalar olarak öne çıkıyor. Ayrıca Honda’nın da Acura alt markası mevcut ancak bu marka ağırlıklı olarak A.B.D ve Japonya’da satış gerçekleştiriyor. Hyıundai ise radikal bir karar ile Genesis alt markasını ortaya çıkardı ve ismini premium markaların arasına yazdırdı. Citroen ise DS uzantısını ayırarak bir alt marka haline getirdi ve premium segmente katıldı. 
Ford, neden Vignale markasını ortaya çıkarttı?
Aslında Ford markasının A.B.D uzantısında premium markalara rakip olabilecek Lincoln markası bulunuyor. Ancak bu marka Amerikan geleneklerine uygun modeller üretiyor ve Avrupa ve dünyanın geri kalanı için çok uygun değil. Bu nedenle de A.B.D dışında satış adetleri oldukça düşük seyrediyor. Kuvvetli rakipleri karşısında Lincoln markasının yeterli olmayacağını bilen Ford, bir alt marka gibi görünen Vignale’yi bu nedenle öne sürdü ve günden güne büyüyen premium segmentinde global bir isimle yer almak istedi. Ancak Ford amblemini de araçtan sökmeden bu işlemi gerçekleştirdi. Aslında Vignale’yi bir nevi aksesuar paketi gibi sunmuş oldu ve aracın yanında ve arkasında bu alt markayı vurgulu bir şekilde de belirtiyor. Çok alışılmış olmayan bu durum markanın Ford logosuna ne kadar güvendiğini de ortaya koyuyor. Aslında Ford daha önce Ghia aksesuar paketi altında bu tip bir uygulamayı yapıyordu. Ancak Ghia uzantısına bu derece vurgu yapılmıyordu ve açık bir şekilde sadece bir üst donanım paketiydi. Vignale’de ise özel çanta, cüzdan gibi özel aksesuarlar bile satın alınabiliyor. Ayrıca müşterileri özel hissettirecek ayrıcalıklar da sunuluyor.
Hangi Ford modelleri Vignale uzantısı ile satılacak?
Şimdilik 4 farklı model Vignale uzantısı ile satılacak olsa da ilerleyen dönemlerde müşterilerin ilgisi doğrultusunda bu sayı rahatlıkla artabilir. Şu anda Mondeo, S-Max, Edge ve Kuga modelleri Vignale uzantısı ile satışa sunulacak. Ford ürün gamında üstlerde yer alan bu modellerden sonra Focus ve Fiesta’nın da bu seriye katılması beklenebilir. Özellikle küçük sınıfta yaşanan lüks dalgası sonucu olarak Ford Vignale Fiesta’yı karşımıza çıkarabilir. Bu sınıfta Fiat 500, Mini One, Opel Adam, Citroen DS gibi modeller lüks ve premium olma çabalarıyla dikkat çekiyor. Ayrıca Audi A1’de bu gruba dahil edilebilir. Mercedes ve BMW’nin de mini modeller için çalışma yaptığı haberleri ara ara geliyor.
Ford, Vignale ile müşterilere ne sunacak? 
Normal Ford modellerinden farklı olarak aşağıdaki donanımlar Vignale modellerinde standart olarak bulunacak. Bu listeden görüleceği gibi premium modellerde bile ekstra ücret karşılığı alınabilecek birçok donanım Vignale modellerinde mevcut. Ancak premium kelimesinin sadece lüks donanım ile adlandırılmasının da yanlış olduğunu düşünüyoruz. Konfora yönelik daha özel sistem ve teknolojilerin sunulması premium algıya daha büyük etki edecektir. Ford’un yakın zamanda A.B.D’de Ford Fusion (Mondeo) modelinde sunmaya başlayacağı çukura düşmeyi engelleyen amortisör sistemi gibi detayların da Vignale serisinde sunulmasının şart olduğunu düşünüyoruz.  
 • Farklı dış renk seçenekleri
 • Dış tasarımda daha fazla krom detaylar
 • Farklı ve krom kaplı daha büyük jant seçenekleri
 • Farklı ön panjur dekoru
 • Deri kaplı kokpit
 • Elektrikli ayarlanabilen, masaj özellikli, özel deri kaplı koltuklar
 • Daha iyi motor ve lastik sesi yalıtımı
 • Isıtmalı silecekler
 • 12 hoparlörlü 8 inch ekranlı navigasyonlu premium Sony bilgi-eğlence sistemi
 • Vignale sahiplerine özel VIP olanaklar. (özel servis, kiralama, ….vs)
Vignale modellerinde hangi motorlar kullanılacak?
Vignale modellerinde kullanılacak motorlarda ise diğer Ford modellerine göre bir değişiklik bulunmuyor. Şimdilik 2.0 litre turbo-dizel 180ps, turbo benzinli 240ps ve hybrid 187ps seçenekleri bu modellerde sunulacak. Ancak talebe ve ilgi durumuna göre 1.5 litre turbo-dizel ve turbo-benzinli motorların da ürün gamına dahil edilebileceğini düşünüyoruz. Ancak Ford bu motorları bir miktar güçlendirerek sunabilseydi Vignale’yi daha çekici hale getirebilirdi diye düşünüyoruz.
Ford Vignale modelleri Audi, BMW ve Mercedes markalarına alternatif olabilir mi?
Ford, Vignale hamlesini ise otomobil pazarını iyi değerlendirerek yapmış gibi görünüyor. Böyle bir karar vermesinde üst model araçlarını (Mondeo, S-Max, Kuga)  genellikle üst donanımlar ile satıyor olmasının büyük payı bulunuyor. Ancak Audi, BMW ve Mercedes gibi markalar premium uzantısını kolay elde etmediler. On yıllardır biriken ve müşterilerin beğenileri sonucu elde edilen bu kelime bir otomobile sadece lüks donanımlar ekleyerek elde edilemeyebilir. Diğer taraftan Ford’da dünün markası değil ve aynı yollardan geçerek bu günlere geldi. Lüksün de teknolojinin ne olduğunu ve hangi yolda giderek başarılı olmasını diğer markalar kadar iyi biliyordur. Vignale ismini bir alt marka olarak sunmayışını da Ford markası olarak sağladığı güven ve sadakata bağlayabiliriz. Bu şekilde bir karar vererek hem yeni bir marka algısı yaratıyor hem de lüks ve farklılık hissini fazlasıyla veriyor. Hyundai ise tam tersini yaparak sadece Genesis markasıyla premium modellerini sunmaya başladı.
Ancak Vignale’nin işinin yine de kolay olmadığı oldukça açık. Başarılı olabilmesi için Vignale modellerini Mondeo, S-Max ve Kuga gibi mevcut modellerin fiyatlarını çok fazla yükseltmeden premium markaların altında çekici bir etiket ile sunması gerekiyor. Ayrıca ülkemizde yeni 1.5 litre dizel ve benzinli motorları ile yer alması şart. Aksi takdirde başarılı olması imkansıza yakın görünüyor. Mondeo üzerinden basit bir mukayese yapmamız gerekirse;
 • Ford Mondeo 1.5lt turbo-benzin 160ps otomatik fiyatı 115.375TL – Titanium (üst donanım)
 • Ford Mondeo 1.5lt turbo-benzin 160ps otomatik fiyatı   101.795TL  – Style (baz donanım)
 • BMW 3.18i 1.5lt turbo-benzin 136ps otomatik fiyatı    133.000TL – Joy donanım
Görüldüğü gibi baz donanım seviyesine ve benzer motorlara sahip Ford Mondeo ve BMW 3.18i arasında yaklaşık 30.000TL’nin biraz üzerinde fiyat farkı bulunuyor. Üst donanım Mondeo ise baz donanım Mondeo’dan 13.500TL daha pahalı iken baz donanım 3.18i’den yaklaşık 15.000TL daha ucuz. 
Vignale donanım seviyesi Titanium seviyesinden daha düşük fiyat ile satılamayacak olduğuna göre daha pahalı olacaktır. Ancak bu fiyatın her şekilde baz donanım BMW 3.18i’den cazip bir miktar daha düşük olması gerekir. Bize göre 1.5 turbo-benzinli motora sahip bir Vignale Türkiye’ye 120.000TL-125.000TL civarında fiyatlar ile gelebilirse başarılı olabilir. BMW ile aynı fiyata sahip olursa yine satış yapar ancak bu miktar yarı yarıya düşer diye düşünüyoruz. Fiyatın BMW’yi geçmesi durumunda ise ülkemizdeki premium marka bağımlılığının fazla olması nedeniyle satışlar çok alt seviyelerde gerçekleşebilir. 
Bu arada İngiltere’de halen satışta olan Ford Mondeo Vignale 2.0lt bi-turbo dizel 210ps fiyatının 31.000Sterlin ve Orta donanıma sahip BMW 3.20d fiyatının da 31.500Sterlin olduğunu hatırlatmakta fayda görüyoruz.