Toyota C-HR Hybrid fiyatları açıklandı. Rakipleri ile durum nedir?

0
370
Toyota’nın Adapazarı’ndaki fabrikasında üretilerek tüm dünyaya ihraç edilen C-HR modeli fiyatları geçtiğimiz gün açıklandı. Biz de uğruna özel ÖTV yasası çıkarılan C-HR Hybrid modelininin fiyatını rakipleri ile karşılaştırmaya karar verdik. Ancak modelin boyutları iki farklı segmentin ortasında yer alıyor ve bu nedenle de kafa karışıklığına neden oluyor. Bu nedenle fiyat karşılaştırmasından önce modelin hangi sınıfa daha yakın olduğunu görmek için ölçü karşılaştırması yapacağız ardından da bu sınıf için fiyatlara göz atacağız.

İlk olarak Toyota CH-R Hybrid’in yeni açıklanan fiyatlarına bakalım;
 • Toyota C-HR 1.8lt atmosferik benzin + elektrik motor 122ps- CVT otomatik – Advance donanım : 98.000TL
 • Toyota C-HR 1.8lt atmosferik benzin + elektrik motor 122ps- CVT otomatik – Dynamic donanım: 106.400TL
 • Toyota C-HR 1.8lt atmosferik benzin + elektrik motor 122ps- CVT otomatik – Diamond donanım : 106.400TL
Şimdi Toyota C-HR Hybrid’in teknik verilerine göz atalım;
 • Motor: 1.8lt atmosferik benzin (122ps) + elektrik motoru (72ps)
 • Şanzıman: CVT otomatik
 • Toplam çıkış gücü: 122ps 
 • Toplam tork: 142nm@3600d/d
 • 0-100km hızlanma: 11 saniye
 • Maksimum hız: 168km/saat
 • Ağırlık: Yaklaşık 1450kg
 • Tüketim:
  • Ortalama: 3.8lt/100km
  • Otoban: 3.4lt/100km
  • Şehir içi: 4.1lt/100km
Yukarıdaki teknik verilerden modelin dizel modeller kadar düşük tüketim verilerine sahip olduğu ve yakıt için ödenecek miktarın yaklaşık aynı olacağı açık bir şekilde görülebilir. Performans değerleri ise dizel modellerin gerisinde görünüyor. Ancak hybrid sistemlerin esas olarak dizel araçların tüketim değerlerini hedeflediği düşünülürse bizim de CH-R’ye rakip olarak dizel motor seçeneğine sahip olan modellere bakmamız gerekiyor.

VW Passat GTE Hybrid fiyatı ne kadar olabilir?


Bu arada CH-R’nin kesin olarak hangi sınıfa ait olduğunu anlamak için 2 farklı sınıfta boyut karşılaştırması yapalım, ilk olarak B Segmenti Crossover modeller ile karşılaştıralım;

Toyota CH-R ve B Segmenti Crossover ölçüleri
Şimdi ise bir üst sınıf yani C Segmenti Crossover modellerinin boyutlarına bakarak emin olalım;

Toyota CH-R ve C Segmenti Crossover ölçüleri
Yukarıdaki tablolardan da anlaşılacağı gibi Toyota CH-R, B Segmenti Crossover modeller arasında neredeyse en büyük araç olarak öne çıkarken C Segmenti Crossover modelleri arasında da en küçük araç olarak göze batıyor. Birçok ölçüsünün B Segmenti’ne daha yakın olması bize göre onu bu sınıfa ait bir model haline getiriyor. Ancak burada dikkat çeken nokta; uzunluk ve dingil aralığı ölçüleri ile B Segmentinin en uzun modeli olmasıyla öne çıkıyor. Bize göre bunun en büyük nedeni hybrid güç sistemi alt yapısı düşünülerek tasarlanmış olmasından kaynaklanıyor ve bu ölçüler rakiplerinden daha geniş bir iç hacim sunduğunu da işaret ediyor olabilir. Genel anlamda Toyota C-HR için büyük bir B Segmenti Crossover demek gerekir ve biz de bu yönde fiyatları karşılaştıracağız. 

Şimdi dizel motor seçeneği sunan B Segmenti Crossover rakiplerinin en üst donanımlı fiyatlarına göz atalım;

Toyota CH-R ve rakiplerinin fiyatları
Toyota CH-R’nin aynen boyutlarında olduğu gibi fiyatının da sınıfının en üst seviyelerinde yer aldığını söylemek mümkün görünüyor. Honda HR-V bize göre aşırı bir fiyata sahip ve olması gerektiğinden %10 daha pahalı satılıyor ve üstelik manuel şanzıman ile sunuluyor. Mazda CX3’ün de bir miktar ucuzlaması gerekir ama en azından bu fiyat otomatik şanzıman ve 4×4 çekiş sistemi ile sunuyor. Burada sunduğu güç ve yeni makyajlandığı düşünülürse Opel Mokka X dikkat çekici bir model olarak öne çıkıyor. Ayrıca Fiat 500X boyutları, sunduğu motor ve donanım seviyesine göre fiyat/performans oranı en iyi araç olarak dikkat çekiyor.

Nissan Juke, Renault Captur ve Peugeot 2008 modelleri çok daha uygun fiyatlara sahip ancak boyutları Toyota CH-R’den hissedilir miktarda daha küçük. SsangYong Tivoli ise Toyota’ya yakın ölçülerde ve fiyatı da listenin ortalarında yer alıyor. 
Sonuç
Toyota C-HR, ölçüleri ve görünümü ile büyük bir B Segmenti ve küçük bir C Segmenti Crossover modeli havasına sahip. Fiyatı B Segmenti için en yüksek fiyatlar arasında bulunuyorken bir üst C Segmenti Crossover sınıfında yer alan en üst donanım (Icon) Renault Kadjar 1.5lt turbo-dizel 110ps – EDC otomatik 108.700TL fiyata sahip. Yani her iki model hemen hemen aynı denilebilir. Tüketim için harcanacak miktar her iki araçta yaklaşık olacakken Renault Kadjar’ın hissedilir performans olarak daha üstün olacağını söylemek çok da yanlış olmayacaktır. Bize göre Toyota C-HR fiyatları her ne kadar kampanyalı ve en alt limite göre ayarlandığı söylense de olması gerekenden %7-8 oranında daha yüksek olmuş gibi görünüyor.