İkinci el fiyatına sıfır Porsche Cayenne

A.B.D’de geçtiğimiz yıl patlak veren VW’in ilk olarak 2.0lt dizel ve daha sonrada 3.0lt dizel motorlarda emisyon hilesi yaptığını kabul ettiği skandal ile ilgili gelişmelerin ardı arkası kesilmiyor. Birçok aracın geri çağrılmasına neden olan ve tüm dünya çapına yayılan bu skandalın maliyetinin VW’e yaklaşık 120 milyar dolara patlayacağı da sıkça dile getiriliyor. Geçtiğimiz günlerde yaptığımız bir haberde; VW Grubu’nun A.B.D’de sattığı 2.0lt dizel motora sahip olan VW ve Audi modellerini müşterilerden geri satın alma için A.B.D Hükümeti ile anlaştığını ve bu sayının 400.000 aracı bulabileceğinden bahsetmiştik. 


VW, A.B.D’de geri almak zorunda kaldığı araçları ne yapacak?

Şimdi ise yaşanan yeni bir gelişme skandalın VW’e daha çok zarar verebileceğini gösterir nitelikte. Her ne kadar geri alım konusuna göre devede kulak sayılsa da zarar zarardır diye düşünüyoruz. VW Grubu bünyesinde bulunan Porsche’nin E Segmenti SUV modeli Cayenne’de A.B.D pazarında hileli olduğu kanıtlanan 3.0lt turbo-dizel motor da kullanılmıştı. Hatırlanacak olursa bu motorlar için Porsche’nin önerdiği tamir prosedürü onaylanmış ve araçlar geri çağrılmaya başlanmıştı. Diğer taraftan skandalın patlak vermesiyle beraber bu araçların satışını durduran Porsche’nin elinde bayilerine dağıttığı 1500 adet Cayenne Diesel model araç bulunuyor. Gümrük işlemleri yapıldığı için A.B.D dışına çıkarılamayan bu araçlara onaylanan tamir prosedürü uygulandığı ve satışa uygun hale getirildiği belirtiliyor.
Ancak bu araçlar henüz satışı yapılmadan işlem gördüğü için sıfır km bir araç olarak değil de ikinci el bir araç olarak satılabilecek. Her ne kadar sadece motor kaputu açılıp, aracı test etmek için kısa bir mesafe kullanılmış ve emisyon sorunu çözülmüş olsa da A.B.D’de böyle bir aracı sıfır olarak satmak sıkı kanunlar nedeniyle imkansız bir durum denilebilir. Ayrıca sadece hukuki kurallar nedeniyle değil A.B.D kamuoyu tarafından da böyle bir girişim affedilemez niteliktedir diye düşünüyoruz. Bu arada işlem görmüş sıfır km Cayenne’lerin ne kadar indirimle satılacağı açıklanmıyor ancak Porsche’nin bu araçları bir an önce elden çıkartmak istediği de bilinen bir gerçek. Bu nedenle %15-%20 aralığında bir indirime sahip olması fazlasıyla beklenebilir ve aynı garanti şartlarının taahhüt edildiği bu araçlar kısa zamanda satılabilir. 
Facebook Comments