VW, A.B.D’de geri almak zorunda kaldığı araçları ne yapacak?

VW Grubu, 1 yıldan biraz uzun bir süre önce A.B.D’de patlak veren emisyon skandalı nedeniyle itibar olarak büyük darbe yedi ve skandalın etkisi de tüm dünyaya yayıldı. Ayrıca sadece itibar olarak değil mali olarak da sarsılan VW Grubu’nun tahminen 120 milyar dolarlık bir yükün altına girdiği tahmin ediliyor. Bu zararı karşılayabilmek için de VW’in başta elindeki markaları satmak olmak üzere daha birçok farklı senaryoyu hesaplandığından bahsediliyor. VW, emisyon skandalı nedeniyle hangi markalarını satmak zorunda kalabilir?

Hatırlanacak olursa VW, geçtiğimiz günlerde tasarruf tedbirleri bağlamında Polo WRC ralli aracını yarışlardan çekeceğini ve ayrıca birçok farklı önden çekişli modelde kullandığı MQB platformunu 2 jenerasyon daha kullanacağını belirtmişti. Kısacası elde bulunan markaların satılmaması için her yol denenecek gibi görünüyor. Ancak durumun kötüleşmesi halinde bu tedbirlere Scania, Ducati ve Man gibi eldeki otomobil harici markaların da eklenebileceği tahmin ediliyor. Bugatti ve Lamborghini markalarının satılması ise en kötü senaryoda ortaya çıkabilir. VW, Audi ve Porsche ise markanın dokunulmazları arasında yer alıyor.

VW’in emisyon skandalı konusunda başına neler geleceğini bir kenara bırakıp konumuzun esas sorusuna gelecek olursak; 

Hatırlanacak olursa VW, A.B.D pazarında sattığı 2.0lt dizel motora sahip VW ve Audi araçları müşteriler istediği takdirde satın aldıkları ücret üzerinden geri almaya başlamıştı. 18 Ekim itibariyle aracını iade etmek isteyenlerin sayısı 340.000 adet civarındayken, etkilenen araç sayısının 475.000 adet olduğu belirtiliyor. Kısacası daha müşterilerin önünde 22 ay olmasına rağmen toplam sayının %72’si aracını iade etmek için başvuruda bulunmuştu ve bu sayının %90 civarını geçeceği tahmin ediliyor. Bu da VW’in elinde 450.000 adet civarında ikinci el araç kalacağını işaret ediyor. Ayrıca geçtiğimiz günlerde 3.0lt V6 motora sahip Audi, VW ve Porsche modellerinde bulunan ZF şanzımanlarda da emisyon değerlerini şaşırtan bir yazılımın bulunduğu haberleri yayıldı. Yani 2.0lt dizel motorlara bir de 3.0lt motorlar eklenebilir. Bu da geri alınacak sayısını katlayabilir.

Diğer taraftan yaklaşık yarım milyon veya daha fazla araç ile baş etmek de çok kolay bir şey olmasa gerek. Ayrıca bu araçların iç ve dış piyasaya geri satışı da yasaklandı. Yani VW elindeki emisyon olarak kusurlu bu araçları bütün bir şekilde satamıyor. Ancak parçalanmaları gibi bir zorunluluk da bulunmuyor. A.B.D hükümeti ile yapılan anlaşmaya göre ise motor beyni (ECU), dizel oksidasyon katalizörü ve dizel partikül filtresinin parçalanarak imha edilmesi gerekiyor. Aracın geri kalanı ise VW’in elinde kalıyor.

Dizel emisyon skandalı Alman-Amerikan Savaşı mı başlattı?

İşte tam da bu noktada VW’ elinde dev bir ikinci el yedek parça rezervi ile baş başa kalıyor denilebilir. Bu doğrultuda araçların düzgün bir şekilde parçalara ayrılacağı ve çıkan parçaların da fazla bekletilmeden piyasaya çıkarılacağı belirtiliyor. Sonuçta bu kadar çok aracı muhafaza etmek de oldukça zor ve pahalı bir yöntem. İşte bu nedenle VW’in ikinci el yedek parça şirketleri ile anlaşarak araçları bekletmeden ve yer kirası ödemeden bu şekilde satacağı tahmin ediliyor.

Burada dikkat edilmesi gereken; yarım milyona yakın aracın yedek parçalarının sadece A.B.D pazarında değerlendirmesinin oldukça zor olması diye düşünüyoruz. Ayrıca böyle bir durumda ikinci el parça fiyatlarının da aşırı şekilde değer kaybetmesi kaçınılmaz olabilir. Bir yandan elindeki araçları bu şekilde elden çıkararak zararını hafifletmeye çalışan VW, aşırı yedek parça arzı nedeniyle sıfır parça satışlarında azalma yaşayabilir. Bu da özellikle VW Yetkili servislerinin cirolarında ve karlılıklarında düşmeye neden olabilir. İşte tüm bu nedenlerden dolayı bize göre yarım milyon adet VW ve Audi aracın çıkma parçaları başta Kuzey ve Güney Amerika olmak üzere tüm dünyaya uygun fiyatlarla dağılacaktır.

Emisyon skandalı dizel motorların sonunu getirebilir

Aslında bu durum ülkemizi de yakından ilgilendiriyor diyebiliriz. VW Grubu markalarının yedek parça fiyatları ülkemizde oldukça yüksek ve yetkili servisler bu fiyatları daha da yukarılara taşıyorlar. Ayrıca dovizde yaşanan dalgalanma parça fiyatlarında artışı tetikleyecektir. Özellikle garanti süresi tamamlanan araç sahipleri bazı durumlarda sıfır parça kullanmak yerine temiz özelliklere sahip çıkma parçaları tercih edebiliyorlar ve motor, şanzıman, kaporta parçaları da oldukça fazla rağbet görebiliyor.

VW’in A.B.D’de sattığı araçların üretim yılları da dikkate alındığı zaman oldukça yeni ve temiz araçların geri alınacağı ve bu araçlardan işe yarar yedek parçaların çıkacağı da aşikar. İşte bu nedenle tüm dünyaya dağılma ihtimali olan VW ve Audi çıkma parçalarının ülkemize de büyük bir miktarda uğramasını bekliyoruz. Ayrıca bu durum ülkemizdeki VW Grubu markaların yedek parça fiyatlarında ucuzlamaya neden olabileceği gibi bazı VW ve Audi sahiplerinin ucuz ve temiz çıkma parçaya yönlenme ihtimali nedeniyle Doğuş Oto servislerini yeni kampanyalar yapmaya zorlayabilir diye düşünüyoruz.

Hangi otomobil markası hangi markanın sahibi?

Facebook Comments