Yeni Ford Fiesta tanıtıldı

Ford markasının 2008 yılında üretmeye başladığı ve ürün gamının en popüler modellerinden birisi olan Fiesta yenilendi. Markanın özellikle Avrupa pazarı satışlarında ilk 3’te yer alan ve ülkemizde de oldukça sevilen model büyüyen boyutları ve abisi Ford Focus ve Mondeo ile olan benzerlikleri ile dikkat çekiyor. 

Model ile ilgili bir görsel karşılaştırmayı daha sonra yapacağız ancak genel anlamda ön tasarımda ilk başta büyük bir değişiklik göze çarpmıyor. ancak araçlar yan yana gelince farklılıklar anlaşılabiliyor. Arka tasarım ise oldukça değişmiş ve çok daha olgun bir görünüme kavuşmuş. Aracın kokpiti ise bambaşka bir yapıya sahip ve diğer markalarda da moda haline gelen havada asılı gibi duran 8inch genişliğinde bilgi eğlence ekranı kendine yeni Ford Fiesta’da da yer bulmuş. Ayrıca kokpitin tasarımı da tamamen değişmiş ve birçok kişinin çok da beğenmediği anlayış kendini bambaşka bir yapıya bırakmış. Ancak kokpitin orta bölümünün Peugeot 208 modeline ciddi oranda benzediğini de belirtmekte fayda görüyoruz.

Yeni Ford Fiesta’nın donanım seçenekleri ise oldukça zengin ve açıkçası rakibi olan hiçbir markada bu taz bir sınıflandırma mevcut değil. Standart olarak sunulacak modelin yanında ST Line yani sportif model, Active yani yerden daha yüksek ve özel bir gövde kiti olan model, Vignale yani lüks donanımlar sunacak olan modelin yanında standart seçenek ve Titanium  paket de bulunuyor. Bu da her türlü zevke ve ihtiyaca uygun bir Ford Fiesta olduğunu gösteriyor.

Ford Fiesta 40 yıl önce nasıldı? Şimdi nasıl?

Aracın motor seçeneklerinde ise şüphesiz en dikkat çekici yenilik 1.0lt 3 silindir turbo-benzin motorda meydana gelmiş. Güç seçenekleri 1 tanesi hariç belirtilmemiş olsa da gücüne göre 5 ve 6 ileri şanzımanlar ile kombine edilebilecek. 3 yıl arka arkaya yılın motorunu ödülünü alan bu ünitenin 100ps güce sahip versiyonunda artık silindir kapatma özelliği bulunuyor ve bu sayede yakıt tüketiminin %6 oranında daha az olduğu belirtiliyor. Bu da ortalama olarak 100km’de 4.1lt benzin tüketeceği anlamına geliyor. Bu tasarruf ise motor beyninin kullanım tarzına göre gerekli görmediği zamanlarda 1 adet silindiri devre dışı bırakmasıyla sağlanıyor. Örneğin 90km/saat hız ile sabit bir şekilde yol alırken 1 silindir 14 milisaniye içerisinde devre dışı kalıyor ve sürücünün gaz tepkilerine göre aynı sürede tekrar devreye giriyor. Bu kadar düşük hacme ve silindir sayısına sahip bir motorda silindir kapatma özelliğinin dünyada ilk kez kullanıldığını da belirtmeden geçemeyelim.

Dizel tarafta ise sürpriz bir TDCi ünitenin geleceği belirtiliyor. Oldukça güçlü ve torku yüksek olacak olan bu motorun tüketiminin de iddialı olduğu belirtiliyor. 2017 yılının başında sunulacak olan modelin İngiltere fiyatlarının en büyük rakipleri olan VW Polo ve Opel Corsa’dan daha yüksek olacağı belirtiliyor. Ancak özelikle VW Polo’nun artık ciddi oranda yaşlandığını belirtmekte fayda var.


Detaylar açıklandıkça bu sayfada bilgileri güncelleyeceğiz.