Saab otomotiv sektörüne geri dönüyor

İsveç’in dünyaya kazandırdığı önemli markalardan birisi olan Saab, yakın bir zaman önce otomobil üretmeyi bırakmış ve hayranlarını da büyük hayal kırıklığına uğratmıştı. Ancak yaşanan yeni bir gelişme markanın bir otomobil modeliyle olmasa da teknolojileri ile sektöre geri döneceğini müjdeler nitelikte. 

Bu doğrultuda Saab uçak firmasının 2019 yılında hizmete girecek yeni nesil Gripen savaş jetlerinde kullanacağı radar sistemlerinin bir benzerinin otomotiv sektöründe kullanılabilecek şekilde üretileceği belirtiliyor. Silah kontrol sistemlerinde de kullanılan bu radar sistemi otomobillerde sürücüsüz kullanımı destekleyecek şekilde uyarlanacak ve oldukça ileri bir teknolojiye sahip olacak. Otonom sürüşü kusursuzlaştırmayı hedefleyen radar sisteminde devreler Galyum Nitrit malzemeden üretilecek ve bu sayede çok daha hassas bir otonom sürüşün mümkün olacağı belirtiliyor. Sistemi kullanan araçların hem diğer araçlar hem de uydular tarafından çok daha görünebilir olması ve bu sayede de sürücüsüz araçlardan kaynaklanan kazaların en aza indirilmesi hedefleniyor. 
Saab yetkilileri savaş uçakları için geliştirdikleri ancak otomobillerde de küçük değişikliklerle kullanılabilecek bu radar teknolojisinin otomobil üreticilerine sunulmuş bulunmaz bir nimet olduğu görüşüne sahip. Sürücüsüz teknolojileri geliştirmek yerine Saab’ın bu sistemini kullanacak markaların hem zamandan hem de paradan büyük tasarruf sağlayacağı tahmin ediliyor. 
Saab’ın geçmişi hakkında kısa bir bilgi

1937 yılında Svenska Aeroplan AB – adı ile kurulan İsveç kökenli uçak ve savunma sanayi şirketi SAAB, kurulduğu günden bu yana esas olarak savaş uçağı üreten bir firmadır ve 1937 yılında başladığı üretimine halen devam etmektedir. 1987 yılında kullanılmaya başlanan JAS 39 Gripen adındaki savaş uçağı günümüzde halen üretilmektedir ve hem İsveç Hava Kuvvetleri’nde hem de dünyanın başka birçok ülkesinde başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.  Esas olarak uçak üreten bir marka olmasına rağmen 1945 yılında SAAB’ın otomobil üretecek olan SAAB Automobile departmanı kurulmuştur. 
İlk SAAB otomobili 1949 yılında 92 adındaki model ile gerçekleşmiş ve bu modeli 96, 99, 600, 900 ve 9000 gibi modeller izlemiştir. Daha sonra ise model isimleri 9-3 ve 9-5 olarak değişmiştir. Kurulduğu yıldan itibaren sürekli el değiştiren marka 5 farklı firmanın eline geçmiştir. En son olarak NEVS adındaki İsveç-Çin ortaklığındaki bir firma SAAB’ın tüm isim ve model haklarını satın almış olsa da ismi haklarını bir şekilde kaybetmiştir ancak modeller ile ilgili hakları devam etmektedir.  Bu firma şu anda çalışmaları devam eden yerli otomobile de teknik olarak katkıda bulunmaktadır.
Facebook Comments