Kia Stinger tanıtıldı

0
76
Güney Koreli Kia markası son yıllarda büyük bir atılım içinde ve oldukça başarılı ve özgün tasarıma sahip modelleri ardı ardına tanıtıyor. Özellikle kendine özgü bir tasarım detayı olan ön panjur tasarımını tüm modellerine başarılı bir şekilde uyguladı ve bu sayede Kia markasını hatırlatan özgün bir yüzü otomobil dünyasına kazandırmayı başardı diyebiliriz. 

Bu seriye en son olarak Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Stinger modeli katıldı. Stinger’ın birçok farklı anlamı olsa da bu tip bir araç için olsa olsa arı veya akrep iğnesi karşılığıyla kullanmak en doğrusu olur diye düşünüyoruz. Öyle ki aracın tasarımı gerçekten de birilerini sokacak gibi görünüyor ve ait olduğu D Segmentinde yeni bir soluk getirmeye aday gibi bir havası var. Her ne kadar şimdilik Kuzey Amerika pazarı için tanıtılmış olsa da Avrupa’ya da gelme ihtimali olabilir diye düşünüyoruz. Kia markası premium bir marka sayılmasa da Stinger modelinin genel tasarımı gerçekten de premium bir görünüme ve kaliteye sahip gibi görünüyor. Profilden ve arkadan ise Jaguar markasından izler bulunuyor.
4831mm uzunluğu ve 1869mm genişliği ile rakip olarak gördüğü BMW 4 Serisi Gran Coupe ve Audi A5 Sportback’den daha büyük ölçülere sahip ve bu ölçüleri yaklaşık 5mt uzunluğa sahip E Segmenti Audi A7 ve Mercedes CLS modellerine bile yaklaşıyor. Diğer taraftan Kia Stinger’ın 2905mm olan aks aralığı Mercedes CLS’den fazlayken Audi A7 ile hemen hemen aynı olmasıyla dikkat çekiyor. Bu da modelin gerçekten de heybetli bir görünüme sahip olmasına katkıda bulunuyor. 
Modelin heybetli ve sportif görünümünü destekleyen motorlar ise hem Kuzey Amerika hem de Avrupa geleneklerine uygun görünüyor. Giriş seviyesi modelde sunulan 2.0lt turbo-benzin motor 255hp güce ve 352nm torka sahipken bir üst seviyedeki 3.3lt V6 çift turbo-benzin motor 365hp güce ve 494nm torka sahip. Bu motor ile model 0-100km/saat hızlanmasını 5.1 saniyede tamamlayabilirken 269km/saat maksimum hıza çıkabiliyor. Modelde elektronik olarak ayarlanan süspansiyon sistemi ile yine elektronik olarak 5 sertlik derecesi bulunan direksiyon sistemi ise yüksek gücün sportif kullanımlarda daha kontrollü bir şekilde idare edilebilmesini sağlıyor. 
Aracın yol tutuş ve performans testleri ise zorlu şartları ile bilinen Nürburgring testinde gerçekleştirilmiş ve bu konularda sorumlu olan kişi de oldukça şaşırtıcı bir şekilde BMW M Departmanı’nın daha önce başında olan Albert Biermann. Hyundai ve Kia’ye özellikle performans modellerinin geliştirilmesi için transfer edilen Albert Biermann bu konuda hem Kia hem de Hyundai markalarına büyük bir katkıda bulunacak gibi görünüyor ve Stinger modeli de sanki bunun kanıtı olmuş diyebiliriz.