Amerikan markaları Down-Sizing’de Avrupalıları sollar mı?

Çok değil bulunduğumuz yıldan daha 15-20 yıl öncesine kadar Amerikan otomobil markalarında ender olarak görülen 2.4lt ve 2.0lt hacminde motorlar bile kendi halkları tarafından çok küçük ve cılız olarak nitelendiriliyordu. Diğer taraftan küreselleşmenin, ham madde ve petrol maliyetlerinin artması ile özellikle son 5 yılda yüksek hacimli ve bol silindirli atmosferik motora sahip Amerikan otomobillerinde inanılmaz bir değişim başladı. Öyle ki o dev motorların sayısı git gide azalmaya ve bu motorların yerine de turbo ile güçlendirilmiş ve hacmi küçültülmüş yani down-sizing operasyonuna uğramış modeller gelmeye başladı. 

Hatırlanacak olursa geçtiğimiz yıl 8.0lt V10 silindirli dev bir atmosferik motora sahip Dodge Viper modelinin artık üretilmeyeceği açıklanmış ayrıca bir diğer efsane Corvette modelinin bir sonraki jenerasyonunda geleneksel bloktan eksantrikli 6.2lt V8 motorunun yerine DOHC 4.0lt V8 çift-turbo motorun kullanılacağı kesinleşmişti. Chevrolet’in 2016 yılında tanıttığı 4 silindirli 2.0lt turbo motorlu Camaro ve Ford’un 4 silindirli 2.3lt turbo motorlu Mustang modelleri de tüm dünyayı şaşırtan modeller olmuştu. Bu örnekler en çarpıcı olanlarıydı ve efsane ve ikonik sportif Amerikan otomobillerinin geçirdiği evrime gerçekten de güzel ve çarpıcı örnekler olmalarıyla öne çıkıyor diyebiliriz. Bu arada ülkemizde satılmasa da Avrupa’da 1.0lt motor ile satılan Ford Mondeo’nun Amerikan pazarında da aynı motor ile Ford Fusion olarak satılıyor olması göz yaşartır nitelikte. D Segmenti bir aracın A.B.D’de 1.0lt motor ile satılıyor olması bize göre tez konusu olabilecek ilginç noktalara sahip. 
Hal böyle olunca A.B.D pazarında satış yapan Avrupa markaları da fırsatı değerlendirerek geri kalmadılar diyebiliriz. Başlangıçta sadece ülkemize özel olarak satılan Audi Q7 2.0lt yakın bir zaman önce A.B.D’de de satılmaya başlandı ve aynı motora sahip, esas olarak bu pazar için tasarlanan ve Audi Q7 ile benzer boyutlardaki VW Atlas’da bu trende katıldı. Her ne kadar her iki model için de daha yüksek motor hacimleri sunuluyor olsa da bu 2.0lt motorların satışta olması talebinde olduğu anlamına gelebilir. Ayrıca bu örnekler farklı marka ve modeller için de rahatlıkla verilebilir. 

Audi Q7 2.0T – Audi USA basın bülteni
Diğer taraftan halen devam etmekte olan Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtılan 2 farklı model hem diğer Amerikan modellerini hem de Avrupa modellerindeki down-sizing operasyonlarını gölgede bırakabilecek düzeyde araç büyüklüğü – motor büyüklüğü oranına sahip ve ciddi anlamda bizi de şaşırttı diyebiliriz. Her iki model de GM Grubu bünyesinde yer alıyor; biri Chevrolet Traverse ve diğer ise GMC Terrain modeli. 

Chevrolet Traverse modeli 5.2mt civarında uzunluğu, 2mt genişliği ve 1.9mt yüksekliği ile adeta bir dev ve bu ölçüleriyle hem 2.0lt motor ile satılan Audi Q7’den daha büyük hem de Avrupa’da üretilen en büyük modellerden birisi olan Land Rover Range Rover modelinden daha büyük. Hatta SUV modellerin en irilerinden sayılan Toyota Land Cruiser’dan bile daha büyük. İşin ilginç tarafı bu derece büyük bir model olmasına ve safkan Amerikan SUV özellikleri taşımasına rağmen 2.0lt turbo-benzin 255ps motorun seçenekler arasında bulunması gerçekten de ilginç diyebiliriz. 
Chevrolet Traverse
Bir diğer model olan GMC Terrain ise 4.7mt’nin üzerinde uzunluğu, 1.87mt genişliği ve 1.7mt üzerinde yüksekliği ile D Segmenti BMW X3, Audi Q5 ve Mercedes GLC’den daha büyük bir araç. Bu araçta da 1.5lt turbo-benzin 170ps ve 1.6lt turbo-dizel 136ps gücündeki motorlar seçenekler arasında bulunuyor. Bu da her iki model için ülkemizde Avrupalı üreticilerin özel olarak uyguladığı down sizing operasyonlarına benziyor. Ancak bu derece büyük modeller bu motorlar ile ne Avrupa’da ne de Japonya’da satılmıyor. 
GMC Terrarin
Bu durum ise gerçekten de Amerikan otomobil alışkanlıkları için aykırı sayılabilir ve öyle ki kendilerinden daha küçük boyutlara sahip olan rakipleri ile ya aynı ya da daha düşük motor hacmini sunuyorlar. Kısacası Amerikan oto sanayi tam da ülkemizin vergi anlayışına ve mecburi davranışlarına uygun otomobiller ortaya çıkarmaya başladı. A.B.D’de ülkemizdeki gibi hacim bazlı vergilendirme olmamasına rağmen böyle büyük araçların bu kadar düşük motor hacimleri ile satılabiliyor olması alışkanlıkların da ne kadar hızlı değişebileceğini gösteriyor. Ayrıca A.B.D’de  bölgeye göre benzinin litre fiyatlarının 1.50TL – 1.90TL arasında olduğu ve kişi başına milli gelirin ülkemize göre 5 katı olduğu düşünülürse Amerıkalıların düşük hacim motor kullanmaya hevesli olmasını anlamak oldukça güç. 
A.B.D’ye göre benzin fiyatının 4 katı pahalı ve milli gelirin 5 katı daha düşük olmasına rağmen ülkemizde bile insanların düşük hacimli motorlara ön yargılı bakması ancak Amerikalıların ısınmaya başlaması bizim bile beynimiz yakmaya başladı diyebiliriz. Ancak öyle görünüyor ki Amerikan pazarı müthiş bir değişim içinde ve yakın vadede Avrupa alışkanlıklarını bile geride bırakabilecek gelişmeler karşımıza çıkacak diye düşünüyoruz. Kısacası dev motorlardan cılız turbo motorlara sert bir geçişi yaşayan A.B.D otomobil markaları önümüzdeki yıllarda down-sizin konusunda Avrupalıları geçerse hiç de şaşırmayacağız.

Chevrolet Traverse

GMC Terrain