Toyota Yaris WRC’nin cadde versiyonu tanıtıldı

Toyota’nın WRC yani Dünya Ralli Şampiyonası’nda yarışacak olan özel modeli Yaris WRC geçtiğimiz haftalarda tanıtılmıştı. Bu modelin sahip olduğu 1.6lt turbo-benzin motor 380ps güç üretebilirken, aracın görünümü de doğal olarak alışık olduğumuz şirin görünümlü Yaris modelinden oldukça farklıydı. 

Toyota Yaris WRC
Şimdi ise Toyota, bu modelin WRC versiyonuna benzer bir görünüme ve güçlendirilmiş bir motora sahip olan cadde versiyonunu hazırladı. Teknik verileri henüz detaylı bir şekilde açıklanmamış olsa da modelin 1.6lt turbo-benzin 210ps civarında bir güce sahip olacağı resmi kaynaklar tarafından doğrulandı. Bu da modelin 6.5-7 saniye civarinda bir sürede 100km/saat hıza çıkabileceğini gösteriyor. Görünüm olarak normal bir Yaris modeline göre çok farklı detaylar barındıran ateşli HB’de farklı ön ve arka tampon, bagaj camı üstünde dev siyah spoyler ve siyah renkli daha büyük çaptaki jantlar dikkat çekiyor. Ayrıca aracın çeşitli yerlerinde bulunan ve WRC aracına atıfta bulunan siyah ve kırmızı çıkartmalar daha dikkat çekici olmasını sağlıyor.
Toyota Yaris WRC cadde versiyonunun Peugeot 206 GTi, Ford Focus ST, Opel Corsa OPC, VW Polo GTi ve Seat Ibiza Cupra gibi Hothatch olarak adlandırılan Ateşli Hatchback modeller ile rekabet etmesi planlanıyor. Bu arada tanıtılan modelin 3 kapılı bir HB olması ve rakiplerinin büyük bir çoğunluğunun 5 kapı HB formunda sunulması bize göre dezavantaj ve bu nedenle Mart ayında yapılacak Cenevre otomobil Fuarı’nda teknik detaylar ile birlikte 5 kapılı bir versiyonun da tanıtılacağını düşünüyoruz.