Ford Fiesta ST – Opel Corsa OPC – Peugeot 208 GTi – Seat Ibiza Cupra Karşılaştırması

Ülkemize yeni giriş yapan Ford Fiesta ST fiyatı markanın resmi web sitesinde henüz açıklanmadı ancak bir Ford Premium bayisinden bu fiyatı öğrenme fırsatımız oldu. Ayrıca Peugeot’da 208 GTi modelinin 30.yıla özel farklı donanıma sahip iki renkli modelini satışa sundu. Opel Corsa OPC ise 2015 yılı son çeyreğinden beri ülkemizde satılıyor. Seat Ibiza Cupra ise makyajlandı ve 1.4lt 180ps gücünde olan motoru 1.8lt 192ps olarak makyaj ile güncellendi.


Ford Ranger-Nissan Navara-VW Amarok-Isuzu Dmax-Mitsubishi L200 – Toyota Hilux Karşılaştırması

Listede olmasını arzu ettiğimiz Clio RS modeli markanın resmi sitesinde tanıtılıyor ancak hem resmi sitede hem de bayilerde fiyat bilgisi bulunmuyor. Bu listede yer alabilecek bir diğer model ise Mini Cooper S ancak yenilenme ile beraber bu modelde kullanılmaya başlanan 2.0lt motor nedeniyle ÖTV %45’den %90’a yükseliyor ve bu nedenle de fiyatı karşılaştırmamızda bulunan Corsa OPC’nin tam 2 katı. 

Yeni Renault Megane Sedan – Renault Fluence Karşılaştırması

Ölçüler
Tabloda kırmızı ile işaretli değerler en küçük yeşil ile işaretli değerler ise en büyük ölçüleri ifade etmektedir. Bu değerler doğrultusunda Opel Corsa OPC’nin ne en büyük ne de en küçük ölçüsü bulunuyor. Kısacası ortada yer alıyor denilebilir. Uzunluk olarak Cupra en önde ancak onun da genişliği ve dingil aralığı rakiplerinden daha az. 208 GTi’ın ise hem genişliği hem de dingil aralığı daha fazla. Bu da onu diğer modeller arasında daha heybetli gösterebilir. Ford Fiesta ST ise en kısa olması ile listede göze çarpıyor. Ayrıca yüksekliği de daha fazla ancak bu uzunluğunu rakiplerinden daha kısa olması ve genişliğinin de sadece Corsa’dan daha fazla olmasıyla modelin sportif görüntüsünü biraz etkileyebilir. Sportiflik basık görüntü ile bir miktar daha artabilmektedir. 

Mercedes E220d – Volvo S90 D5 Karşılaştırması

Ford Fiesta ST – Opel Corsa OPC – Peugeot 208 GTi – Seat Ibiza Cupra ölçüler
 Fiyat – Performans

Ford Fiesta ST – Opel Corsa OPC – Peugeot 208 GTi – Seat Ibiza Cupra teknik veriler

Tabloda kırmızı ile işaretli değerler en kötü yeşil ile işaretli değerler ise en iyi değerleri ifade etmektedir. Karşılaştırmada yer alan 4 modelde 3 kapılı HB kasa, 6 ileri manuel şanzıman ve önden çekişli olarak ortak noktalara sahipler. 

  • Ford Fiesta ST fiyat – 94.500TL
  • Opel Corsa OPC fiyat – 81.000TL
  • Peugeot 208 GTi fiyat – 94.500TL
  • Seat Ibiza Cupra fiyat – 87.000TL
4 araç içerisinde Opel Corsa OPC önemli bir fiyat avantajına sahip. Rakipleri ile benzer performansa, donanıma ve boyutlara sahip olmasına rağmen sunulan fiyat gerçekten de uygun sayılabilir. Sonuçta karşımızda Opel’in performans departmanı OPC’nin özel bir aracı bulunuyor. Bu nedenle fiyat-performans olarak Corsa OPC önemli bir şekilde öne çıkıyor. Ayrıca bu kasanın diğer modeller arasında en yakın zamanda yenilenmiş olması da uzun süre güncel kalması açısından oldukça önemli. Modelin en büyük 2 handikabı ise yaptığımız karşılaştırmaların neredeyse tümünde karşılaştığımız, Opel modellerinin rakiplerinden daha yüksek olan ortalama tüketim ve ağırlık değerleri. Bu durum Corsa OPC’de de karşımıza çıkmış oldu. Zaten tüketimin de ağırlık ile doğru orantılı olarak artabileceğini söylemek yanlış olmaz.

Opel Corsa OPC’den sonra ise yeni makyajlanan Seat Ibiza Cupra modeli en ucuz olarak dikkat çekiyor. 1.8lt hacminde motorunun da etkisi ile en yüksek tork değerine sahip olan Cupra bu sayede en yüksek hıza da sahip denilebilir. Ayrıca yüksek motor hacmine rağmen tüketimi de Corsa OPC’den daha düşük ancak diğer iki rakibinden biraz daha yüksek. Performans olarak ise rakiplerinden daha yüksek son hızı ve sadece 208 GTi’dan 0.2sn daha yavaş olması onu neredeyse listenin en hızlı aracı yapıyor diyebiliriz. Burada daha güçsüz olmasına rağmen 208 GTi ile benzer hızlanma değerine sahip olması Cupra’yı özel kılıyor diyebiliriz. Ayrıca fiyatı da Peugeot 208 GTi modelinden neredeyse %9 daha ucuz. Modelin en büyük handikabı ise 1.8lt motor hacmi nedeniyle senelik olarak yaklaşık 765TL daha fazla ödenen Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) tutarı.

Honda HR-V-Fiat 500X-Nissan Juke-Opel Mokka-Renault Captur Karşılaştırması

Yakın bir zaman önce satışa sunulan Peugeot 208 GTi by PS (Peugeot Sport) özel bir renk kombinasyonuna ve özel sportif aksesuarlara sahip olmasıyla öne çıkıyor. Karşılaştırmanın en yüksek fiyatlarından birisine ancak diğer yandan en güçlü motoruna sahip olan Peugeot 208 GTi modelinin performansı da Seat Ibiza Cupra ile hemen hemen aynı ve bu iki model karşılaştırmanın en iyileri olarak öne çıkıyor. Ayrıca 5.4lt/100km ortalama tüketim değeri ile listenin en düşük yakıt tüketimi değerine sahip. Bunda listenin en düşük ağırlığa sahip olmasının da payı büyük. Yüksek güç ve düşük ağırlığın sonucu olarak da güç/hacim, güç/ağırlık ve tork/hacim oranlarında 208 GTi listenin en üstünde yer alıyor. Fiyatı yüksek olsa da performans ve tüketim değerleri ile bu açığı kapatıyor diyebiliriz. Ayrıca Ibiza ile aradaki fiyat farkı MTV değerinin senede 765 TL daha düşük olması ayrıca tüketim değerinin de ortalama %14 daha düşük olmasıyla uzun vadede kapanabileceğini düşünüyoruz. Bu süre yaklaşık 5 yıl olarak hesaplanabilir. 
Ülkemizde fiyatı resmi sitesinde açıklanmayan ancak Ford premium bayisinden aldığımız fiyatlar doğrultusunda karşılaştırmamıza dahil ettiğimiz Ford Fiesta ST en pahalı ve gücü en düşük model olarak göze batıyor. Ayrıca hızlanma ve son hız değer ide rakiplerinin gerisinde. Ortalama tüketim değeri ise sadece 208 GTi modelinden daha kötü. Tüm bu değerlerden Fiesta ST’nin fiyat-performans oranı en kötü model olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bize göre bu modelin fiyatının rekabete girebilmesi için Opel Corsa OPC civarında olması gerekir. 
Sonuç
Modellerin ikinci el değer kayıplarını, görsel tasarımlarını ve sürüş özelliklerini bir kenara koyup fiyat ve kağıt üstündeki teknik ve performans değerlerine göre sıraya koyacak olursak aşağıdaki gibi bir sıralama elde ediyoruz. 

Hyundai Tucson – Kia Sportage – Nissan Qashqai – Renault Kadjar – VW Tiguan karşılaştırması

  1. Opel Corsa OPC
  2. Seat Ibiza Cupra
  3. Peugeot 208 GTi
  4. Ford Fiesta STi
Teorik verilerin pratikte farklı çıkabileceğini belirtmekte fayda görüyoruz. Bu nedenle bir modeli satın almadan önce mutlaka test etmenizi ve yol bilgisayarı vasıtasıyla tüketimi hesaplamanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca her modelin farklı hisler yaratacağını rahatlıkla söyleyebilir. Bu nedenle kişisel zevklerin, tercihlerin ve bütçenin seçim yaparken araçlara öncelik sağlayacağını düşünüyoruz. Biz sadece kağıt üzerindeki verileri yorumlayarak analiz gerçekleştiriyoruz. Bundan sonrası ise zevklere ve renklere kalıyor. 

Görünümler
Ford Fiesta ST – Opel Corsa OPC – Peugeot 208 GTi – Seat Ibiza Cupra ön görünüm

Ford Fiesta ST – Opel Corsa OPC – Peugeot 208 GTi – Seat Ibiza Cupra yan görünüm

Ford Fiesta ST – Opel Corsa OPC – Peugeot 208 GTi – Seat Ibiza Cupra arka görünüm
Ford Fiesta ST – Opel Corsa OPC – Peugeot 208 GTi – Seat Ibiza Cupra iç görünüm