Yeni Audi SQ5 tanıtıldı

Audi’nin 2016 yılı sonunda yenilenen D Segmenti Crossover modeli Q5’in performans versiyonu SQ5 yenilendi. Halen devam etmekte olan Detroit Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan model, ağırbaşlı bir tasarımı sportiflikle başarılı bir şekilde birleştirerek hem gündelik kullanıma uygunluğu ve kullanışlılığı hem de istenirse pistlere çıkabilecek derecede performansıyla göz dolduruyor. 


Genel tasarım olarak panjurda ve cam kenarlarında kullanılan krom dekorlar yerine tercih edilen parlak siyah kaplamalar haricinde Q5 modelinden önemli bir tasarım farklı bulunmayan SQ5, kendini esas olarak ön panjurda ve arka bagaj kapağındaki SQ5 yazısı ile belli ediyor. Ayrıca doğal olarak jantlar da bu modele özgü ve ön çamurluklar üstünde bulunan ve aracın motor tipine vurgu yapan V6T yazısı da bu farklılığı yaratan ince detaylar arasında bulunuyor. Bu ince ayrımlar kokpitte de devam ediyor ve SQ5 amblemli kırmızı dikişlere sahip direksiyon ve koltuklar da aracın performansına vurgu yapıyor. Ayrıca kapı içlerinde bulunan ve kokpiti yatay olarak kateden dekoratif çıta ile vites kolu çevresindeki karbon fiber görünümlü kaplamalar da SQ5 modeline özgü olmasıyla fark yaratıyor. 
SQ5 modelinde kullanılan model ise platform kardeşleri Audi S4 ve S5 modellerinden tanıdık. 3.0lt V6 silindir turbo-benzin motor 354ps güce ve 500nm torka sahip. S4 ve S5 modelleri daha hafif olmalarının ve rüzgar direnç katsayılarının da daha düşük olmasını etkisiyle 0-100km/saat hıza 4.7 saniyede çıkarken SQ5’de bu değer 5.1 saniye olarak açıklanıyor. Ayrıca maksimum hız da 250km/saat ile sınırlandırılmış. Bu kadar yüksek bir performansa sahip aracın fabrika verisi ortalama tüketim değeri ise 7.5lt-8lt/100km aralığında olmasıyla dikkat çekiyor. Güç ve tork 4×4 Quattro çekiş sistemine 8 ileri otomarik şanzıman vasıtasıyla aktarılıyor. 
SQ5’in hem daha iyi yol tutabilmesini hem de direksiyon sisteminin hassasiyetini iyileştiren önde 5 noktadan bağlı havalı adaptif süspansiyon sistemi ise bu modelde ilk kez kullanılırken, aracın 30mm yükseltilip alçaltılabilmesine olanak sağlıyor. 5 farklı sürüş ayarı olan araçta aracın kullanıldığı yere ve duruma göre off-road, allroad, comfort, auto ve dynamic seçeneklerinden birisi tercih edilebiliyor. Ayrıca SQ5 gibi bir modelde bile S Sport adında bir opsiyon bulunuyor. Bu opsiyonda  sürüş özelliklerini daha da iyileştiren spor arka diferansiyel özelliği bulunuyor. 
İlkbahar aylarında Avrupa’da satılmaya başlanması planlanan aracın ülkemizde satışının çok ama çok sınırlı olacağını tahmin etmek hiç de zor olmayacaktır. Sonuçta hem ÖTV yönünden en üst dilime dahil, hem serisinin en pahalı aracı olması hem de 4TL’yi gören ve daha üstünü görme ihtimali olan Euro kuru aracın fiyatını zıplatacaktır. Büyük ihtimalle 600.000-650.000TL gibi fiyatlarla karşılaşabiliriz.