Yeni Toyota Camry tanıtıldı

Toyota’nın bir dönem ülkemizde de satılmış ve sevilmiş modellerinden olan Camry yenilendi. D Segmenti bir model olmasına rağmen büyük boyutları ve kalitesiyle Avrupalı E Segmenti modellere bile göz kırpan Camry, ülkemizde D Segmenti olarak satılan Toyota Avensis modelinden biraz daha büyük boyutlara sahip.  Ağırlıklı olarak Kuzey Amerika pazarı için tasarlanan modelde bu nedenle bir miktar segment karmaşası var. Ancak A.B.D’de yapılan karşılaştırmalarda karşısına geçen modelin Ford Fusion yani Mondeo modeli olduğunu belirtmeden geçmeyelim.


Ülkemizdeki Toyota fabrikalarında üretimi yapılan Crossover modeli C-HR’nin de sahip olduğu “Keen Look” tasarım anlayışı benimsenerek dizayn yeni Camry, keskin ve sportif hatlar ile kendinden önceki 7 jenerasyon Camry’nin hiç birinin olmadığı kadar sıra dışı bir görünüme sahip olmasıyla öne çıkıyor. Ayrıca Toyota’nın premium markası Lexus’dan da izler taşıyan yeni Camry’nin kokpiti ise oldukça dikkat çekici. İçerisinde 8inch genişliğinde dokunmatik bir ekrana sahip olan orta konsolun üçgen ve alışılmadık tasarımı gerçekten de aracın geneli ile çok iyi uyum sağlamış ve bir başka araçta görmeye alışık olmadığımız türden bir tasarıma sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Bize göre Toyota bu ilginç kokpiti tasarlayarak sıradanlıktan sıyrılmış ve oldukça özgün bir tasarım ile büyük bir iş başarmış. Umarız önümüzdeki yıllar tasarlayacağı tüm modellerde bu anlayışı benimser.
3 farklı motor seçeneğine sahip olan yeni Camry’de motorların tümü atmosferik ve hybrid seçeneklerden oluşuyor. Teknik özellikleri henüz açıklanmamış olsa da giriş seviyesi motor 2.5lt 4 silindir atmosferik benzin ve en üst seçenek de 3.6t V6 atmosferik benzin üniteden oluşuyor. Ayrıca her iki motorda da 8 ileri otomatik tek şanzıman seçeneği olarak sunuluyor. Amerikan otomobillerinde bulunan motorların günden güne küçülerek turbo beslemeyle Avrupalaştığı şu günlerde Toyota’nın atmosferik ünitelerde ısrar etmesini takdir mi etsek yoksa yadırgasak mı açıkçası bilemedik. 
Ancak bu durumun ülkemiz için hiç de iyi olmadığı bir gerçek. Diğer D Segmenti modeller gibi düşük hacim turbo motorlar ile satışa sunulsaydı Camry adının etkisi ile iyi satış adetlerine ulaşabilirdi diye düşünüyoruz. Diğer taraftan hybrid sisteme sahip modelin bize göre az da ola böyle bir şansı bulunuyor. Hybrid versiyon elektrik motor ile beraber 2.5lt atmosferik motora sahip olmasına rağmen ülkemizde Toyota Hybrid modellerine yapılan özel vergi düzenlemesiyle %160 olarak değil de %110 ÖTV oranıyla vergilendiriliyor. Ayrıca aynı hybrid sistem ülkemizde satılan Toyota RAV4 modelinde de kullanılıyor. Bu da yeni Toyota Camry Hybrid modelinin ülkemize gelmesinin önünü açıyor gibi görünüyor. Bu arada hybrid modelin 8 ileri otomatik değil de CVT otomatik şanzımana sahip olduğunu belirtmeden geçemeyelim. 

Facebook Comments