Hyundai i30N teknik verileri ortaya çıktı

Hyundai, kompakt sınıf temsilcisi i30’un yeni kasasını geçtiğimiz aylarda tanıtmış ve geçtiğimiz günlerde ise 1.6lt turbo-benzin 204ps güce sahip olan i30 GT (Sport) modelini görücüye çıkarmıştı. Diğer taraftan uzun zamandır kendini çeşitli gizli testlerde kamufajlı olarak ve fuarlarda konsept formu ile gösteren serinin en üst modeli olacak olan i30N’in teknik verileri sempozyum tarzı bir toplantıda ortaya çıktı. Hyundai’nin rakip gördüğü markaların M, AMG, GTi, ST, Cupra ve Type-R gibi spor modellerine karşı tanıtacağı N kısaltmasının arkasında ise BMW M Departmanı’nda 30 yıl çalıştıktan sonra Hyundai N’in başına geçen Albert Biermann yer alıyor. 

Gizli çekimlerden anlaşıldığı kadarıyla 2.0lt turbo-benzin motor ile sunulacak olan modelde iki farklı güç seçeneği sunulacak. 250ps giriş seviyesi güç seçeneğiyken, Performans Paketi seçildiği zaman güç 275ps’e yükseliyor. Başlangıçta 6 ileri manuel şanzıman ile sunulacak modele daha sonra 8 ileri ıslak tip çift kavramalı (DCT) otomatik şanzıman seçeneği de eklenecek. Aracın satışa çıkacağı tarih konusunda ise 2 farklı ifade gözümüze çarpıyor. Kullanılacak lastiklerin Pirelli P Zero olacağını belirten satırın altında 17.12 yani 2017’nin 12. ayını anımsatan bir ifade varken kullanılacak motor hakkındaki bilgilerin altında da DCT şanzımanın sunulacağı tarihinin 19.9 yani 2019’un 9.ayı olduğu ifade edilmiş. Ancak belirtilen iki tarih arasındaki tam 21 ay fark var. (Görseller sayfanın devamındadır)
Sadece 5 kapılı HB kasa tipi ile sunulacak olan i30N, ana rakipler olarak kendisine VW Golf GTi ve Ford Focus ST modellerini belirlemiş gibi görünüyor. Bu da aracın önden çekişli olacağını açık bir şekilde gösteriyor diyebiliriz. i30N’in gerek içinde gerekse de dışında daha sportif ve özel aksesuarların kullanılacağı ise açık bir şekilde belirtilmiş ancak sportif bir araçtan da zaten bu beklenirdi.