Yeni Hyundai i30 kopya model mi?

Yeni Hyundai i30 modeli geçtiğimiz günlerde tanıtıldı ve bir önceki model ile arasında sadece 5 yıl olması dikkat çekiciydi. Bu baştan aşağı yenileme için bize göre gerçekten de erken bir zaman sayılır ve genellikle 7-8 yıl aradan sonra model yenilemesi yapıldığını hatırlatmak isteriz. Yeni modeli sosyal medya hesaplarımızda yayınlamamızdan sonra ise takipçilerimizin aracı çok farklı modellere benzetmiş olması dikkatimizi çekti. Birbirinden o kadar farklı araçlar söylendi ki bizim benzettiğimiz Infiniti Q30 modeline bile benzeten çıkmadı. Biz de bu doğrultuda modeli takipçilerimizin benzettiği diğer modeller ile görsel olarak karşılaştırmaya karar verdik. 

İlk olarak Yeni Hyundai i30’un hangi modellere benzetildiğine göz atalım;
Görüleceği gibi karşımızda yeni Hyundai i30’un kopya çekildiği düşünülen 8 farklı marka ve model var. İşin ilginci bu modellerin bir çoğu da birbirleri çok fazla benzetilen modeller değil. Demek ki hepimizin bu konuda kafası oldukça karışık. Bu doğrultuda yeni i30 ve diğer 8 aracı görsel olarak karşılaştıracağız.
Yeni Hyundai i30 – Fiat Egea HB
Bize göre her iki model arasında en ufak bir benzerlik bulunmuyor. Sadece kokpitin yerleşimi bir miktar andırıyor ancak benzer demek oldukça zor diye düşünüyoruz. 
 
Yeni Hyundai i30 – BMW 1 Serisi
Bize göre her iki model arasında en ufak bir benzerlik bulunmuyor. Kokpit bile bambaşka çizgilere sahip.

Yeni Hyundai i30 – Volvo V40
Bize göre her iki model arasında en ufak bir benzerlik bulunmuyor. Kokpit bile bambaşka çizgilere sahip.

Yeni Hyundai i30 – Audi A3
Her iki aracın panjur tasarımında önemli benzerlikler bulunuyor. Ancak bunun haricinde en ufak bir benzerlik bulunmuyor.
 
Yeni Hyundai i30 – Mercedes A Serisi
Her iki modelin kalın C sütunu yapısı birbirine benziyor denilebilir. Ancak bu kısımda bulunan kelebek camlarının kıvrımları tamamen farklı. Bu detay dışında iki araç arasında benzerlik bulamadık.
Yeni Hyundai i30 – Opel Astra
Bize göre her iki model arasında en ufak bir benzerlik bulunmuyor. Kokpit bile bambaşka çizgilere sahip.

Yeni Hyundai i30 – Peugeot 308
Aslında her iki araç ilk bakışta birbirine benzemiyor gibi ancak önde farların çekik yapısı, arkada C sütununun kalın yapısı ve aracın düz ve basık görünümlü tavan yapısı genel bir benzerliğe neden oluyor diye düşünüyoruz. Yani tek bir noktanın birbirine benzerliği değil de silüet olarak bir miktar benzerlik var denilebilir. Bunların haricinde benzerlik bulunmuyor. 
 Yeni Hyundai i30 – VW Golf
Bize göre her iki model arasında en ufak bir benzerlik bulunmuyor. Kokpit bile bambaşka çizgilere sahip.

SONUÇ
Yeni Hyundai i30’un kendi sınıfında bulunan ve takipçilerimiz tarafından benzetilen 8 farklı model ile yaptığımız görünüm karşılaştırması sonucu olarak ön panjurun ciddi olarak Audi A3, tavan yapısı, basıklığı ve silüet açısından Peugeot 308 ve kokpitin genel yerleşimi açısından da Fiat Egea HB ile benzerlikler bulunduğunu tespit ettik. Ancak bize göre ön panjur hariç benzerlikler bariz değil ve kopyalanmış demek çok da mümkün görünmüyor. Mutlaka bir bölüm çok benzetilecekse o da ön panjurun Audi ile olan büyük benzerliği diye düşünüyoruz. Sonuç olarak bize de ilk başta birçok farklı modelden kopya çekilmiş bir tasarıma sahip gibi görünse de içi ve dışı ile özgün bir araç olduğu söylenebilir.