Kış lastiklerinin fren mesafesi EU lastik etiketinde neden yüksektir?

Kış lastiği fren mesafesi yaz lastiklerine göre karşılaştırılınca EU lastik etiketinde oldukça kötü görünüyor. 2012 Kasım ayından itibaren Avrupa Birliği, otomobil lastiklerinde bilgi etiketi yapıştırılmasını zorunlu tutmaya başladı. Bir çok kullanıcı tarafından önemsenmemesine rağmen aslında bu etiketler bize çok şey anlatıyor. Doğru kriterlere sahip lastiğin seçilmesi bize daha az yakıt tüketimini, yağışlı havalarda daha kısa fren mesafesini, iyi bir yol tutuşu ve sessiz ve konforlu bir sürüşü vaat ediyor. Diğer taraftan EU lastik etiketlerinde kış lastiklerinin özellikle yağışlı havalardaki fren mesafe değerinin yaz lastiklerine göre daha alt bir değer ile belirtildiği dikkatlerden kaçmamıştır. Biz de bugün bu durumun neden kaynaklandığını izah etmeye çalışacağız.
İlk olarak EU Lastik etiketinin ne olduğunu ve üzerindeki ifadelerin ne anlama geldiğini bilmeyenler için kısa bir şekilde özetleyelim;
 • Yuvarlanma Direnci -1 

  • Lastiğin yakıt tüketimine olan etkisini belirtir.
  • A ve G harfleri arasında sınıflandırılır, A harfi en ekonomik G harfi ise en müsrif yakıt tüketimi değerini belirtir.
  • A sınıfı lastikler en az yakıt tüketimine sahiptir.
  • D sınıfı sadece kamyon lastikleri için kullanılır. Otomobillerde bulunmaz.
  • Her bir harf arasında %1-%1.5 tüketim farklılığı vardır.
 • Yağışlı havada fren mesafesi – 2

  • Yağışlı havada 80km/s hız ile fren yapıldığında durma mesafesinin ne kadar iyi olduğunu belirtir.
  • A ve G harfleri arasında sınıflandırılır, A harfi en kısa G harfi ise en uzun durma mesafesini belirtir.
  • A sınıfı lastikler yağışlı havalarda en iyi durma mesafesine sahiptir.
  • D ve G sınıfları kullanılmamaktadır.
  • Her bir harf arasında 3km-6km arasında fren mesafesi farkı vardır.
  • Değer A harfine ne kadar yakınsa durma mesafesinin kısa olmasıyla beraber ıslak zeminlerde yol tutuş da daha iyidir.
 • Gürültü seviyesi – 3

  • Lastiğin çevreye yaydığı ses miktarı, 3 farklı seviye olarak belirtilir.
  • Tek siyah dalga daha düşük, 2 siyah dalga orta, 3 siyah dalga ise daha yüksek ses seviyesini işaret eder.
  • Tek dalgaya sahip lastikler en sessiz lastiklerdir.
  • 80db seviyesinin üstü düzeylere uzun süre maruz kalmak kalıcı sağlık sorunlarına neden olabilir.
Yukarıdaki açıklamalardan da görüleceği gibi iki farklı lastiğin arasında seçim yapmak için 3 farklı değeri karşılaştırmak mümkün. Bu sayede sürücüler, lastikleri denemeden en azından bu 3 özellik için daha isabetli tercih yapma şansına sahipler.

Gelelim konumuzun ana başlığına;

EU lastik etiketini belirleyen kuruluş aşağıdaki şartlarda lastikleri test ediyor;
 • Yaz, kış ve 4 mevsim lastikleri aynı yol şartlarında test ediliyor.
 • Tüm lastikler 25°C sıcaklıkta test ediliyor.
Bilindiği gibi kış lastikleri daha yüksek oranda silika katkıları sayesinde 7°C’nin altındaki sıcaklıklarda yumuşak kalabiliyor. Ayrıca tabandaki kılcal yarıkları sayesinde de karlı ve buzlu zemine daha iyi tutunabiliyorlar. Diğer taraftan özellikle 20°C’nin üzerindeki sıcaklıklarda bu yumuşak yapı pelteleşmeye, kılcal yapı da aracın ağırlığı altında ezilerek süngerimsi bir sürüşe neden oluyor. Bu nedenlerden dolayı kış lastiklerinin yazın kullanılması, özellikle ani direksiyon hareketlerinin yapıldığı panik durumlarında ve frenlemede tehlikeye neden olabiliyor.
Ancak yukarıda listelediğimiz test şartları tek kelime ile komik ve üreticilerin 7°C altında test etmesi gereken kış lastikleri, yaz lastiklerinin test edildiği şartlarda ve 25°C sıcaklıkta test ediliyor. Ayrıca kış lastikleri karlı ve buzlu yol koşullarına göre de değerlendirilmiyor. Belirtilen sıcaklıkta ıslak bir asfalt yol tüm lastik tipleri için aynı şekilde kullanılıyor. Kış lastikleri için henüz bir test ortamı yok ve bu nedenle kış lastikleri fren mesafesi , gürültü ve yakıt tüketimi değerleri olması gerekenden daha kötü çıkıyor.

Bu arada;

Kış lastiklerinin yumuşak ve kılcal yapısı nedeniyle doğal olarak daha yüksek gürültü ve yakıt tüketimi değerlerine sahip olması beklenebilir ancak bu durum testlerin 7°C’nin altında değil de 25°C’de yapılması nedeniyle kimi zaman E hatta F ve G değerlerine kadar düşebiliyor. İşte bu nedenle kış lastiği seçerken yaz lastiklerinin daha başarılı EU etiket değerleri sizi yanıltmasın. Tüketicilerin yanılmaması için her iki lastik tipi için farklı tipte lastik etiketi olması gibi görünüyor.

Sonuç olarak kış lastiği fren mesafesi konusunda;

Yanlış şartlar altında test ediliyor olsalar da bir kış lastiğinin sahip olduğu etiketi bir başka kış lastiği ile karşılaştırmanın sakıncası olmadığını düşünüyoruz. Bu sayede en azından yeni bir test prosedürü belirleninceye kadar hangisinin bir miktar daha iyi olduğu anlaşılabilir. Ancak burada kış lastiği EU etiketlerinin daha detaylı değerler sunması gerekliliğini ortaya çıkaran bir başka durum daha söz konusudur. Özellikle karlı ve buzlu zeminlerde daha iyi çekiş sunan daha özel tasarıma sahip bazı kış lastikleri, desenleri itibariyle normal yol şartlarında ve ıslak zeminde gereken özellikleri normal diyebileceğimiz kış lastikleri kadar iyi göstermeyebilir. Bu da karlı, buzlu, ıslak ve kuru zemin olarak kış lastiklerinin ayrı ayrı olarak EU lastik etiketinde detaylandırılmasını zorunlu kılıyor diye düşünüyoruz.