Tesla Model S ve BMW i3 IIHS çarpışma testi sonuçları açıklandı

Elektrikli otomobiller tüm dünyada hızlı bir şekilde yaygınlaşıyor ve gerek petrol kaynakların azalmaya başlaması gerekse de bu kaynakları kullanan içten yanmalı motora sahip araçların çevreye verdiği zarar nedeniyle devletler yavaş yavaş elektrikli otomobilleri teşvik etmeye başladılar. Ayrıca en azından şimdilik cepten çıkan yakıt masrafının daha düşük olması, sessiz sürüş ve başarılı hızlanma değerleri elektrikli araçların kullanıcıların gözünde de öne çıkmasını sağladı. Ülkemizdeki ise özellikle altyapı eksikliği nedeniyle elektrikli otomobiller maalesef istenilen derecede yaygınlaşamıyor. 

İşte bu doğrultuda farklı bir tasarıma ve tekniğe sahip olan elektrikli otomobillerin çarpışma testlerinde ne gibi performans göstereceği de hep merak konusu oluyor. Sahip oldukları ağır piller nedeniyle eş değer içten yanmalı motora sahip modellere göre daha ağır olan bu araçlar farklı test sonuçlarına imza atabiliyor. Bu doğrultuda en son olarak A.B.D kökenli IIHS kuruluşu 4 farklı tam elektrikli otomobili kapsamlı bir şekilde test etti. BMW i3, Tesla Model S, Toyota Prius Prime ve Chevrolet Volt modelleri 6 farklı teste tabi tutuldu. 

Aşağıdaki test sonuçlarından da görüleceği gibi Chevrolet Volt modeli tüm testlerden en yüksek puan olan “G” derecesini elde ederek çok başarılı bir performans çizdi. Hemen arkasından ise Toyota Prius Prime modeli geliyor ve sadece ön aydınlatma testinden bir alt derece olan “A” harfini elde etti. Ancak sonuçta her iki model de en yüksek puan olan TSP+ (Top Safety Pick+) derecesini almayı başardı. Bu arada Chevrolet ve Toyota modellerinde önden çarpışmayı engelleyici yardımcılarının (Front Crash Prevention) tam puan aldığını belirtmekte fayda var. Bu sistem i3’de ortalama bir puan alırken Tesla’nın aracında yer almıyordu.

Diğer taraftan testin diğer iki katılımcısı BMW i3 ve Tesla Model S genel anlamda iyi sonuçlara imza atsalar da, BMW i3 koltuk ve koltuk başlığı güvenliği ile ön aydınlatma testinden bir alt dereceyi elde etti. Tesla ise oldukça zor bir test olan ve hızlı bir şekilde ağaç, elektrik direği ve bunun gibi önden tek taraftan çarpışmaları canlandıran Small Overlap testinden ortalama değerler elde etti. Ayrıca ön aydınlatma grubu performansı çok kötü çıktı. IIHS, Ön aydınlatma (Headlights) testine ayrı bir önem veriyor çünkü kazaların önemli bir kısmının gece gerçekleştiğini, bu nedenle de başarılı bir aydınlatma grubunun kaza riskini azaltabileceğini düşünüyor. 
Genel olarak bakıldığı zaman BMW i3 ve Tesla Model S aldıkları bir alt derece ile EuroNCAP’in 5 üzerinden 4 yıldızını almış gibi görünüyor. Açıkçası özellikle Tesla Model S gibi oldukça pahalı ve F Segmentinde yer alan bir aracın en yüksek dereceyi elde etmesi beklenebilirdi. Ancak IIHS yetkilileri, Small overlap testinde daha düşük sonuç alan Tesla model S’in ağırlığı ve büyüklüğü nedeniyle bu dereceyi aldığını belirttiler. Daha ağır bir bir araç aynı hız şartlarında doğal olarak daha teste katılan diğer 3 araçtan daha yüksek bir kinetik enerjiye sahip ve bu da önden yapılan çarpışmalardan daha fazla etkilenmesine neden oluyor. (Test videoları görselin altından devam ediyor)
BMW i3 IIHS Small Overlap

BMW i3 IIHS Moderate Overlap
Tesla Model S P100D IIHS Side
Tesla Model S P100D IIHS Small Overlap
Tesla Model S P100D IIHS Moderate Overlap
Tesla Model S P100D IIHS Side
Facebook Comments